YLEn pääjohtaja yrittää hämmentää ja sumuttaa yle-kuluissa. Vaikka pilluohjelman

Anonyymi-ap

tekoon yle käyttikin ainoastaan 2500 euroa eli minimaallisen vähän, niin ylen budjetti 550 000 000 euroa vuodessa on posketon. Jos valtion budjetti vuodelle 2023 on 83 mrd, niin ylen pyörittäminen maksaa lähes 0,7 % koko valtion menoista. Ja mitä sillä saadaan, iänaikaisia elokuvia 40- ja 50-luvuilta, joita jokainen pystyy hankkimaan 1 € laarisat mistä vain tai vaikka lainaamaan kirjastosta. Sarjat on moneen kertaan uusittu, kierrätetty ja esitetään uutena, kun pari vuotta ne ovat olleet ohjelmisto pois. Samat sarjat, elokuvat ja muut ohjelmat ovat yle areena hakusivulla moneen kertaan eri otsikoiden alla näyttämässä, että kuinka paljon muka on ohjelmatarjontaa.

YLE voi päättää ohjelmasisällöstä aivan vapaasti, mutta kyllä bubjetiksi riittää hyvin 300 milj ja pääjohtajan palkaksi 200 000 euro vuodessa.

13

381

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valemedia yrittää yös luoda draama muka Orpon ja Tynkkysen välille ylen rahoituksesta. Eihän siinä ole tosiasiassa ole minkäänlaista kismaa. Kyse on vaan siitä leikataanko 100 vai 200 miljoona pois 550 miljoonasta. YLE sitten päättää miten se toteutaa säästöt. Irtisanomisilla, kanavien poistamisella, aluelähetyksiä vähentämällä, vielä vanhempia ohjelmia kierrättämällä jne. Sitä varten yle n pääjohtajalle maksetaan yli 300 000 euroa vuodessa, että keksii keinot.

      • Anonyymi

        Pötyä.
        Tynkkynen haluaa rajoittaa sananvapautta puuttumalla ohjelmien sisältöön.

        Orpo ja muut pj:t ovat valmiit leikkaamaan kuluja,mutta ohjelmien sisältö jää Ylen vastuulle.
        Sen valvonta kuuuu eduskunnalle,ei hallitukselle.


    • Anonyymi

      Ylen yli 600 miljoonan budjetista voidaan kevyesti leikata 200 miljoonaa ilman, että siitä on kenellekään suomalaiselle mitään vahinkoa. Leikkauksella saavutetaan 4 vuodessa 800 miljoonan säästöt.
      Yle dramatisoi asiaa irtisanomisilla. Jos näin olisi, niin siellä on aikamoinen divisioona tyhjäntoimittajia.

    • Anonyymi

      Avaus on pötyä.
      YLE hoitaa mallikkaasti tehtäviään.

      Jos kaikkialta kuluja leikataan,niin tietenkin senkin määrärahoja voidaan 5-10 % vähentää,mutta persujen idioottisiipeä ei saa laskea päällepäsmäriksi.
      Vahinko voi olla korjaamaton.

      • Anonyymi

        "Vahinko voi olla korjaamaton."

        Suomessa ei tarvita Ylen kaltaista punikkien mediaa ja koko puljun saisi laittaa uuteen kuosiin jossa punikit eivät pääse suoltamaan omaa ideologiaansa.
        Itse enää kuuntele enkä katso Ylen ohjelmia joten aivan turhaa on maksaa paskasta.


    • Anonyymi

      Tampereen yliopiston päivystävät dosentit Ala-Fossi ja Hellman ovat heränneet 4 vuoden talviuniltaan.
      Ala-Fossi inttää, että Ylen rahoitusta ollaan leikkaamassa ideologisista syistä. Hellman jatkaa, että Ylen leikkauksista pitäisi päättää parlamentaarisesti.
      Jos Median toimintaan halutaan puuttua todella ideologisesti, niin tehokkain tapa on lakkauttaa Tampereen yliopiston Media- ja viestintäpolitiikan oppiaine.
      Onkohan Ylen pöhöttymisestäkin päätetty parlamentaarisesti?

    • Anonyymi

      Eihän Yle edusta vasemmistoideologiaa, eihän? Eihän Ylen toimittaja tule Tampereen yliopistosta, eihän?

      • Anonyymi

        "Eihän Yle edusta vasemmistoideologiaa, eihän?"

        Ylen johtaja edustaa demareita ja ohjelmissa tuo näkyy selvästi ja jos nyt vähänkin seuraa Ylen asiaohjelmia niin ne keskittyvät ainoastaan persuihin ja kyseessä on selvästi Purraan kohdistuva ivaaminen.
        Viherpunikkien vasemmistopunikkien keskeiset ohjelmat on selvästi poliittisia joilla yritetään saada hallitusneuvottelut kariutumaan ja näin persut joutuisivat oppositioon, kun SDP alkaisi vuorostaan kokoamaan hallituspuolueita.
        Jokainen arvaa ketkä puolueet SDP valitsee eli hallituksessa olisivat viherpunikit, RKP, vasemmisto ja jopa keskustakin haluaisi taas hallitukseen.
        Orpolla on valitsemisen paikka muuten pääministerin palli menee SDP:n Marinille ja Orpo jää pelkäksi aisankannattajaksi Marinille.


    • Anonyymi

      YLE:n pääjohtaja nostaa vuodessa palkkaa 350000 euroa ja kulut päälle.

      • Anonyymi

        "YLE:n pääjohtaja nostaa vuodessa palkkaa 350000 euroa ja kulut päälle."

        Tuokin johtaja sai virkansa SDP:n punikkien tuennalla ja suunta on ollut sen mukaista ohjelmissa.
        Tuossakin johtajan palkassa on 300 000 euroa liikaa ja nyt pitäisi uuden hallituksen ottaa tuokin syyniin, kun maa on pahasti velkakierteessä.
        Ylen huono ohjelma tarjonta on pelkää uusintoja eikä mitään järkevää ole ollut vaan jotain punikkien vouhkaamista jatkuvasti ja kansan mollaamista jos on äänestänyt heidän vastaisesti esimerkiksi persuja.


    • Anonyymi

      "pääjohtajan palkaksi 200 000 euro vuodessa."

      Ylen punikkien johtajan palkka pitäisi olla verrannollinen sen poliittiseen suuntaisuuteen ja hyvin johtajan palkaksi riittäisi 20 000 euroa vuodessa.
      SDP:n valitsema ja lahjottu johtaja pitäisi heti potkia ulos ja tilalle puolueeton henkilö.
      En katso enkä kuuntele Ylen ohjelmia, mutta pakolla on maksettava tuosta paskasta.

    • Anonyymi

      Jos katsoo tämänkin illan Yle ohjelmia niin katsottavaa ei ole kuin Flinkilä ja Kellomäki TV1 puolella ja TV2 puolella ei senkään vertaa vaan pelkkiä 30-10 v vanhoja sarjoja toistetaan, YLE teemalla ei muuta katsotavaa kuin Muumit. Elokuvakin on vuodelta 1934, joten eihän tuo ole kuin lähes 100 vuotta vanha ja varmaan Ylellä "ensi" esitys.

      Noihin menee 600 miljoonaa vuodessa.

    • Anonyymi

      Nyt kun YLE antaa potkuja kansan pitämille toimittajille , onkohan tämän tarkoitus se , että YLEllä halutaan kansan nousemaan vastustamaan ylen budjetin leikkausta ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      103
      3144
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      508
      2518
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      89
      1653
    4. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1346
    5. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      70
      1228
    6. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      17
      985
    7. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      84
      983
    8. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      34
      945
    9. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      77
      869
    10. Tänään Uutisnuotassa !

      Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh
      Ähtäri
      41
      777
    Aihe