Jatkuva lihasnykinä pohkeissa jne.

Anonyymi-ap

Hei. Ajattelin kysyä onko täällä kellään samanlaista kuin minulla. Eli oireeni alkoivat toukokuussa 2021 , huomasin että vasemman jalan jalkateräni lihakset ns holvikaari , nyki jatkuvasti samoin oikean mutta vähempi . Lisäksi molempien jalkojen pohkeet nykii varsinkin levossa tuntuu inhottavalta ja samalla tuntuu kihelmöintiä jaloissa ei kipua kummiskaan . Nukkuma asentoa on vaikea löytää pohkeitten nykimisien takia. Pienessä liikkeessä nykimistä ei tunnu . Nyt olen huomannut myös pientä lievää kramppausta/kipua jalka pöydillä , sekä oikea käden nimetön / pikkurilli, olen ammatiltani lihanleikkaaja ja puristus voimaa pitää joka pv käyttää paljon lisäksi seisoma työ . Hieroja sanoo aina kroppani lihakset ovat tukossa , käyn 1 x kk. Sormet puutuilee öisin myös. Oikeassa kädessä todettu lievä rannekanavan tukos. Kävin neurologilla yli 2kk sitten. Neurologi teki testit , käsien ja jalkojen voimat on hyvät eikä muutakaan huolestuttavaa löytynyt . Harrastan juoksua nyt 15v jo. Tänään esim olin juoksemassa 7km , kovalla vauhdilla enkä ole huomannut lihasheikkouksia kösissä tai jaloissa. Motoriikka toimii . Itseä vaivaa edelleen ALS vaikka neurologi sanoi ettei ole sitä . Neurologi meinasi benigni nykinää eli hyvänlaatuista . Ruokkiiko pelkoni alsista koko ajan kroppaani , esim nämä lievät krampit jalkapöydissä ja käsissä joita nyt ilmenneet 3vkon ajan vaihtelevasti :( Olen 44v mies. Olen kova murehtimaan ja stressaamaan muutenkin , myös sairauden pelko on myös jatkuvasti läsnä jo vuosia . Myös Ahdistuneisuus häiriö todettu jo vuosia sitten . Kiitos teille. Löytyiskö lohtuttavia sanoja keltään . Kiitos vielä . kalium ja magnesium arvot on ok.

6

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lihasten nykimisestä käytetään nimitystä faskikulointi.
      Sitä on olemassa ihan hyvänlaatuisenakin, ettei taustalla ole mitään sairautta.
      Jos lihakset ovat jäykähköt muutenkin, ja niitä vielä lisäksi rasittaa liikkumalla paljon, niin ei mikään ihme, jos rentoutuessa alkavat nykiä.

      Itse en paljoa edes liiku, mutta nykimistä on silti lähes joka ilta ja yö. Siihen ei ole löydetty mitään kummempaa syytä.
      Sen verran olen huomannut, jos joskus jalat rasittuvat päivän aikana enemmän, on nykiminenkin iltaisin voimakkaampaa.

      • Anonyymi

        Kiitos kommentistasi. Tunnut olevan hyvin perillä tästä. Olisi tärkeää mulle , jutella asiasta kanssasi jos vaan jaksat ? Mies44


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos kommentistasi. Tunnut olevan hyvin perillä tästä. Olisi tärkeää mulle , jutella asiasta kanssasi jos vaan jaksat ? Mies44

        No, ehkä jaksaisin, mutta pakko sanoa, että ei minulla varsinaisesti tästä asiasta enempää tietoa ole, mitään sen kummempaa.
        Googlestakin näitä juttuja löytää eri hakusanoilla liittyen lihaksiin ja nykimiseen, niitä olen itsekin joskus katsellut.
        Joskus olen myös lukenut muiden juttuja, juurikin hyvänlaatuisesta lihasten nykimisestä.
        On muuten yllättävän yleistä, huomasin lueskellessani.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­N­­y­m­f­­o­m­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17847974M

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Kuulostaa rokotehaitalta ja ajankohtakin sopii.

      • Anonyymi

        Miten aina näitä rokoteasioita sullotaan joka juttuun, aiheesta viis?
        Joillain on jäänyt ns. " levy päälle ", kun jaksaa ja jaksaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6933
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3908
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3290
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2854
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2672
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2113
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2057
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      1980
    Aihe