Monenvuoden haave toteutui Valmet 565 mk2 tuli pihaan. Tilasin sen netistä näkemättä kun houkuttelevasti myynti texti oli oikein isoilla kirjaimilla" VARMA VALMET TÄYDELLINENKONEREMONTTI  JUURI TEHTYKANSI KÄYTETTY HIOMOLLA VENTTIILIT JA ISTUKAT LAITETTU LÄHES UUDET RENKAAT KAIKKI TOIMII KULJJÄRJ"
No minähän tein kaupat puhelimessa ja kuljetus järjestyi kun hyvä vallu oli kaupan vaikka hintakin tosi suolainen.
Kuljetusautosta kotiin lähtiessä ajamaan hyppäsi kone takasilleen vaikka nostin kytkintä tosi varovasti eikä kierrokset olleet kovilla, mitä arvelisitte onko kytkin OK. ja jos ei niin mikä vika?
Kun sitten pihamaalle parkeerattuani vesisateessa vähän ajan kuluttua koneen alta alkoin öljypitoinen vesi noro pihamaan poikki. Yritin saada selvää mistä öljy oli kotoisin mutta ei se silloin selvinnyt.
Vappupäivänä ajattelin sitten ajella koneen kesämökille ja katsoin varalta onko syöttöpumpussa öljyä , kun avasin pinnankorkeuden propun ei se tuntunut nousevan ollenkaan kierteiltään vaan pyöri tyhjää kun nykäisin ruuvin irti se lähti pois kuin veneen tappi se oli laitettu paikoilleen kierreteipin avulla eikä öljyä ollut näkyvissä. Avasin sitten tyhjennyspropun puoli kierrosta avattuani putosi proppu paikoiltaan ja "öljy" oli kuin maitoa ja sitä oli todella vähän. Eli pohjaproppu oli samallatavoin "korjattu" kuin pinnankorkeusproppu. Onko tietöa miksi öljy oli maitomaista ja mikä vika siinä piilee?
Otin yhteyttä myyjään että käy hakemassa koneensa pois ja palauttaa kauppahinnan kun mielestäni minua on petetty, hän vakuutti että syöttöpumppu on kunnossa ja ei muutakuin putkiteippiä ja menoksi. Kun sitten ehdotin että myyjä kustantaisi vaihtopumpun niin minä hoitaisin jonkun korjaajan avulla pumpun vaihdon ei käynyt myyjälle. Laitoin kuitenkin sitä putkiteippiä proppuihin ja jätin tunniksi koneen käyntiin niin siinä se selvisi miksi kone tiputtaa oljyä, syöttöpumpun takaa kostui moottorinkylki ja teipillä korjatut proputkin kostuivat öljystä. Tuosta juuri tehdystä koneremontista vielä että syylärinpuoli kampiakselin tiiviste vuotaa ja kun katsoo ruuvien ja tiivistepintojen jälkiä niin ei niitä näyttäs mielestäni avatun vähään aikaan.
 Tunsin itseni todella pettyneeksi tämäkö on näkemättä tehdyn nettikaupan
opetus kun oli todella vakuuttava myynti-ilmoitus ettei tarvii pohjois-Karjalasta Kurikkaan asti mennä katsomaan mitä on ostamassa. Todennäköisesti joudun tonnin edestä vielä remonteeraamaan vaihtopumpun kanssa ennenkuin voipi edes mökille ajella saati tehdä jotain traktorihommia.
Tästä oppia konekaupoille aikoville äkkinäisille.
Valmetti tuli ostettua mutta...
15
1274
Vastaukset
- AnonyymiIhan normaalia käytetyn traktorin kauppaa. Eli vikoja,virheitä ja niiden peittelyä. Älä milloinkaan osta niitä "juuri remontoituja" traktoreita. Kukaan ei korjaa myyntiin menevää konetta kunnolla. Kaikki kulut on voitoista pois. - AnonyymiEikös myyjäkaupalla ole suurempi vastuu myymästään tuotteesta kuin yksityisellä myyjällä? 
 
- AnonyymiKytkin on Vallussa aika ärhäkkä ja jos vielä pinnat hieman ruosteessa niin ominaisuus pahenee. 
 Valkoinen öljy sisältää aina vettä ja jostain se on sinne mennyt. Onko (Simms) pakkosyöttönapin haitari tiiviste ehjä ? Öljy pysyy vanhassa pumpussa huonosti ja korvautuu polttoaineella.
 Moottori on kuitenkin se Vallin paras osa.
- AnonyymiSyöttöpumpun kyljestä tyyppinumerot katsotaan sitten jatkoa, - AnonyymiSyöttöpumppu Simms kohokirjaimet kilvessä: P4624 ja stanssattuna /4. 
 Rumgon alaosassa stanssattuna PM 11184 . Onko tuosta apua??
 -aloittaja
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Syöttöpumppu Simms kohokirjaimet kilvessä: P4624 ja stanssattuna /4. 
 Rumgon alaosassa stanssattuna PM 11184 . Onko tuosta apua??
 -aloittajaKiitos tiedosta. 
 Katsotaan pumpun tyyppiä tarkemmin.
 Miten on polttoainesuodattimien laita.
 Moottorin TÄYSREMONTTI tarkoittaa myös sitä että polttoaineen ruiskutuslaitteet.
 On kunnostettu.
 Harvoin on käytännössä. Äärettömän harvoin.
 Missäpäin kone on . Katsotaan Dieselkorjaamoja.
 Palaan asiaan
 
- AnonyymiKone on Kontiolahdella ja Kurikkalainen Jess-Will Oy sen myi ja uskalsin ostaa sen näkemättä toiseltapuolen suomea kun myynti-ilmoituksessa ilmoitettiin " täydellinen koneremontti tehty" ( lainnaus nettikoneen ilmoituksesta) . Kyllähän tuo ketuttaa ei pitäs olla liian hyvä uskoinen. -aloittaja - AnonyymiHaaste käräjille petoksesta. 
- AnonyymiHei 
 Mitä olet ajatellut tehdä asiassa.
 Aluksi voit kysyä Valtralta tuolla traktorin ja pumpun tyypillä vaihtopumppua.
 Selviää saatavuus ja hintataso.
 Irroitus ja kiinnitys vaatii osaamista ja erikoistyökaluja.
 Miten suuttimien kunto on. Käykö moottori hyvin.
 Kokonaisuuden selvittäminen kannattaa ennen kuin mitään tekee.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Hei 
 Mitä olet ajatellut tehdä asiassa.
 Aluksi voit kysyä Valtralta tuolla traktorin ja pumpun tyypillä vaihtopumppua.
 Selviää saatavuus ja hintataso.
 Irroitus ja kiinnitys vaatii osaamista ja erikoistyökaluja.
 Miten suuttimien kunto on. Käykö moottori hyvin.
 Kokonaisuuden selvittäminen kannattaa ennen kuin mitään tekee.Niin ,lisään vielä tähän äskeiseen kirjoitukseen että suurin epäilys on että pumppu on ollut jossain vaiheessa huonolla öljyhuollolla. siis vailla öljyä. 
 Silloin vaurioita tulee nokka akselissa nostajissa ja säätimen osissa.
 Proppujen kierteet ei vaikuta toimintaan.
 Kannattaa kokeilla
 vanhat öljyt pois uutta tilalle ja miten käy.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Niin ,lisään vielä tähän äskeiseen kirjoitukseen että suurin epäilys on että pumppu on ollut jossain vaiheessa huonolla öljyhuollolla. siis vailla öljyä. 
 Silloin vaurioita tulee nokka akselissa nostajissa ja säätimen osissa.
 Proppujen kierteet ei vaikuta toimintaan.
 Kannattaa kokeilla
 vanhat öljyt pois uutta tilalle ja miten käy.Laitoin uudet öljyt sisälle kun ensin laitoin pohjapropun ( "veneentapin") teipin avulla paikoilleen ja öljynkorkeuden tulppaan Yoytubesta näkemäni muoviputken tuubiliimalla paikoilleen. 
 Konehan lähtee hyvin käyntiin ja ääni "läpsäyttää " silloin tällöin, nyt näyttäisi että suihkuputkien lähtö kostuu...
 Öljyvuoto näyttäs olevan pumpun ja jakopäänkotelon välistä lohko kostuu siitä ja kun valitin myyjälle asiasta antoi ohjeen että kiristä kiinnitysruuveja mutta ei ne kirisytyneet ja jos voimaalisättäisi niin seuraus olisi pultti poikki jos jatkovartta tarjottais, takapultti on todella haastellinen 3/8" vääntiöllä olevalla siinne pääsi mutta ei kiristynyt joten vuotaako pumpunöljy vai moottoriöljy, arvelisin että moottoriöljy.
 Tori.fi:stä löytyy kunnostettu pumppu 620€ vaihtopumppu takaisin ja vaihtotyöt ajoituksineen , niinköhän tonnilla selviäisi, epäilen?
 Ajelin traktorin kuitenkin mökille n.15 km ja ompa äänekäs voimansiirto vaihteistossa täytynee myös olla jotain häikkää. Tämmöstä nyt.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Laitoin uudet öljyt sisälle kun ensin laitoin pohjapropun ( "veneentapin") teipin avulla paikoilleen ja öljynkorkeuden tulppaan Yoytubesta näkemäni muoviputken tuubiliimalla paikoilleen. 
 Konehan lähtee hyvin käyntiin ja ääni "läpsäyttää " silloin tällöin, nyt näyttäisi että suihkuputkien lähtö kostuu...
 Öljyvuoto näyttäs olevan pumpun ja jakopäänkotelon välistä lohko kostuu siitä ja kun valitin myyjälle asiasta antoi ohjeen että kiristä kiinnitysruuveja mutta ei ne kirisytyneet ja jos voimaalisättäisi niin seuraus olisi pultti poikki jos jatkovartta tarjottais, takapultti on todella haastellinen 3/8" vääntiöllä olevalla siinne pääsi mutta ei kiristynyt joten vuotaako pumpunöljy vai moottoriöljy, arvelisin että moottoriöljy.
 Tori.fi:stä löytyy kunnostettu pumppu 620€ vaihtopumppu takaisin ja vaihtotyöt ajoituksineen , niinköhän tonnilla selviäisi, epäilen?
 Ajelin traktorin kuitenkin mökille n.15 km ja ompa äänekäs voimansiirto vaihteistossa täytynee myös olla jotain häikkää. Tämmöstä nyt.Sampo puimureissa käytty Valmet 310 BL moottori on melko sama moottori joten jos sellainen olisi tarjolla niin olisi yksi vaihtoehto. Risteytys vaatii kylläkin osaamista, ohjeita on hyvin tarjolla. 
 Jos voimansiirrosta kuuluu korkeatasoista ulinaa niin se on normaalia. Jos nopealla puolella kuuluu kolinaa niin se on paha. Varaosia on ollut huonosti saatavilla ja työkin on iso.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Niin ,lisään vielä tähän äskeiseen kirjoitukseen että suurin epäilys on että pumppu on ollut jossain vaiheessa huonolla öljyhuollolla. siis vailla öljyä. 
 Silloin vaurioita tulee nokka akselissa nostajissa ja säätimen osissa.
 Proppujen kierteet ei vaikuta toimintaan.
 Kannattaa kokeilla
 vanhat öljyt pois uutta tilalle ja miten käy.Lisään tähän taas 
 Mitäs jos haluaisit myyjältä mustaa valkoiselle mitä "moottorin täysremontissa "on oikeesti tehty.
 Työt sekä uusitut osat.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Haaste käräjille petoksesta. Käräjöiminen ei kannata kun lopputuloksesta ei ole varmuutta siinä saattaa mennä Vallun hinta helposti. 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset737764
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti865714
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403855
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät273267
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi333039
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112955
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962805
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422790
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu892464
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132151