Apple meinee kusettaa

Anonyymi-ap

EU varoittaa Applea rajoittamasta USBC-kaapelien lataustehoa

12

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU hyväksyi viime vuonna lain, joka edellyttää, että kaikki ladattavat laitteet on varustettava USBC-portilla. Apple on tuomassa uuden liittimen iPhone-puhelimiinsa tänä vuonna, mutta yhtiön on arveltu rajoittavan muiden valmistajien kaapelien toimintaa puhelimiensa kanssa.

      Tämä tietenkin rikkoo ainakin EU-direktiivin henkeä vastaan. Mikäli vain Applen sertifioimat USBC-kaapelit lataavat iPhone-puhelimia täydellä teholla, uuden iPhonen ostajat ostavat myös Applen uuden kaapelin. Ja tarkoituksena oli ennen kaikkea vähentää syntyvän SER-romun määrää.

      Appella on laitteissaan tunnistinsiruja, jotka validoivat liitetyn kaapelin. Näin muiden valmistajien - tai oikeastaan sellaisten, joilta Applen MFi-sertifiointi puuttuu - kaapelin latausteho voitaisiin rajoittaa alhaisemmaksi, kuin mitä standardi sallii.

      Euroopan komission jäsen Thierry Breton on lähettänyt Applelle kirjeen, jossa varoitetaan, ettei USBC-kaapeleiden toimivuuden rajoittaminen ole sallittua. Saksalaisen Die Zeit -lehden mukaan tämä voisi pahimmillaan estää iPhonen myymisen EU:n alueella, kun direktiivi tulee lopullisesti voimaan vuoden 2024 lopussa.

      Koska Applella on vuoden 2024 loppuun asti aikaa noudattaa lakia, yhtiö voi rajoittaa muiden kaapelien toimintaa tänä vuonna markkinoille tulevissa iPhone 15 -puhelimissa. Myös syyskuussa 2024 markkinoille tulevat iPhone 16 -mallit olisivat markkinoilla ennen lain voimaantuloa.

      EU aikoo julkaista oppaan varmistaakseen lainsäädännön "yhtenäisen tulkinnan" vielä alkavan kesän aikana. Apple ei ole virallisesti kommentoinut mitään aikomuksia rajoittaa USBC-lataamisen tehoa.

      • Anonyymi

        MS on tuhon firma!
        ....................................


      • Anonyymi

        Miten windows 10 voi olla niin huono?.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten windows 10 voi olla niin huono?.

        Windoosan ongelmia....

        1. Tila ei riitä Windows-päivityksen asentamiseen
        2. PC käynnistyy hitaasti
        3. Tiedostot avautuvat väärässä sovelluksessa
        4. Windows käyttää 4G-dataa, kun et halua
        5. Et voi toistaa DVD-elokuvia
        6. Liian monta ilmoitusta
        7. Yksityisyysasetuksesi eivät sovi sinulle
        8. Järjestelmän palauttaminen on kadonnut
        9. Liian monta ponnahdusikkunaa Microsoft Edgessä
        10. Tulostinongelma


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MS on tuhon firma!
        ....................................

        P O I S T A W I N D O W S

        ½½½½½½½½½½½½½½½½


      • Anonyymi

        USAssa on menossa ihme boomi, kaikki halutaan paskoa vain koska vähän vituttaa.


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 ­N­­­y­m­f­­o­m­­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17848029w

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Kirjoitustaidottoman hönön lässytystä.

      • Anonyymi

        Tapa ittes vaappu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tapa ittes vaappu!

        Tunnetko kaikki kirjaimet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunnetko kaikki kirjaimet?

        Etkö huomaa olevasi idiootti!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunnetko kaikki kirjaimet?

        Etkö huomaa että kirjoittamisesi menee kokoajan huonommaksi!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      142
      9669
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6122
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      172
      5441
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      33
      5427
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4472
    6. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      57
      4377
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      88
      3541
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2991
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      126
      2937
    Aihe