Exkansanedustaja Marja Tiura vaatii perintörahoja

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000009566283.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=is_tf&utm_source=hs.fi&utm_content=promobox

Toukokuussa 2020 Marja Tiura jätti käräjäoikeuteen kanteen. Siinä hän vaati lakiosan täydentämistä 750 000 eurolla. Marja Tiuran mukaan hän jäi perinnönjaossa vähemmälle kuin veljensä.

Kanteessaan Marja Tiura esitti, että hänen isänsä myi pojalleen satojen hehtaarien maat ja metsät sekä kiinteistöt selvästi alihintaan. Marja Tiuran mukaan kauppojen arvo oli runsaat 3,2 miljoonaa euroa, mutta isä myi maat pojalleen alle kymmenellä prosentilla niiden todellisesta arvosta.

– Kyseessä on selvästi alihintaiset luovutukset, todetaan Marja Tiuran kanteessa.

Marja Tiuran mukaan isän jäämistön arvo oli 3,4 miljoonaa euroa. Siitä hänen lakiosansa olisi 850 000 euroa. Kanteessaan Tiura totesi, että hän on saanut ennakkoperintönä 100 000 euroa. Niinpä hän esitti vaatimuksen lakiosan täydentämisestä 750 000 eurolla.

11

1098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pissis Marjalla nyt vauhti päällä .todellisuudessa tämä ahne akka haluaisi pistää vain lihoiksi isänsä perinnön joka on maita ja metsää rahaa vaatimalla.

      Eipä noita perinnönjaossa eikä sukupolvenvaihdoksissa koskaan täydestä arvosta arvosteta koska maa ja metsätaloudesta ei koskaan sellaisia rahoja irtoa jolla perintöosuudet pystyisi täydestä hinnasta maksamaan kun kyseessä on omaisuuseristä joihin kohdistuu myös suoria kuluja

      • Anonyymi

        Kyllähän tuo on Tiuralta oikein


    • Anonyymi

      On uskomatonta Kokkareiden ahneus, mikään ei riitä. Täysin itse ansaitsematonta rahaa tulee saavikaupalla vaan kun ei riitä. Veli on kuitenkin sukutilaa hoitanut ja prinsessa ei ole saappaitaan sotkenut. Ja tämmöisen ajatusmaailman omaavat pääsi nyt taas Suomea johtamaan. Huonosti käy niin kuin heidän jäljiltään aina.

      • Anonyymi

        Oli kuulemma vanhemmistaan kuitenkin saanut rahaa ja rantatonttia ja Virosta lomakointeistöjä. Mutta näitä tämä prinsessa ei laskenut perinnöksi kun oli saanut lahjana.


    • Anonyymi

      Tiura on jotenkin niin lämminhenkisen oloinen ihminen, jotten saata uskoa hänessä ahneuden pahetta olevankaan ;-D

      • Anonyymi

        Nyt teit kyllä sarkasmin Suomen ennätyksen :)

        Eipä silti, tuon päätoimisen lesken ansioksi voi laskea sentään eläinrääkkäysbusineksen alasajamisen. Tiuran kyvyillä hän on onnistunut kymmenessä vuodessa siinä, mistä Animalia ja SEY vain haaveilee. Tiuran aikana ala on täysin pysähtynyt kehityksessä ja kaikki pyrkimykset rakenteelliseen uudistamiseen onntehokkaasti tukahdutettu.


    • Anonyymi

      Marja Tiura kertoo kanteessaan saaneensa ennakkoperintöä 100 000 euroa.

      Veljen mukaan summa on reilusti alakanttiin. Muitakin lahjoituksia on tullut.

      – Yhteensä hänen saamiensa lahjojen arvo on lähes miljoona euroa, joten kantaja (Marja Tiura) on varmuudella saanut oman lakiosansa isänsä jälkeen, jopa huomattavasti sen ylikin, todetaan veljen vastineessa.

      Marja Tiura jätti kanteen käräjäoikeuteen toukokuussa 2020. Myöhemmin hän on täsmentänyt vaatimustaan. Tiuran mukaan isän kuolinpesän varallisuus oli 2,2 miljoonaa euroa ja hänen lakiosansa on 556 000 euroa, josta osa on saamatta. Kanteensa täydennyksessä Marja Tiura vaatii veljeltään 425 590 euroa.


      On siinä ahne akka.

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000009566283.html

    • Anonyymi

      Toivottavasti tulee oikeudessa näpeille ja saa itse maksaa lakimies laskut

    • Anonyymi

      Jaska voittaa, olen melko varma.

    • Anonyymi

      Luulisi sen palkallaankin pärjäävän kun turkisväki on 10 vuotta jo maksanut sille 180-650.000€ vuodessa? Sillä rahalla toki olisi saanut ammattilaisenkin mutta omapa on asiansa ja onhan sillä ”suhteita” eduskuntaan, vielä istuu melkein 10 hänen aikaistaa kansanedustajaa. Muille hän on historiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe