Millainen testamentti?

Anonyymi-ap

Omistan aviopuolisoni kanssa yhteisen asunnon (minä 2/3 ja mies 1/3), ei yhteisiä lapsia, miehellä täysi-ikäinen poika.
Molemmat omistamme omat sijoitusasunnot.
Haluaisimme turvata toistemme tulevaisuuden tekemällä testamentin toistemme hyväksi niin, että perinnön saaja saa käyttää täysin omistusoikeuksin toiselta testamentilla tulevaa omaisuutta (mm. tarvittaessa myydä sijoitusasunnon).
Millainen testamentti mieheni pitäisi tehdä, jotta siis minä saa tuon edellä mainitun oikeuden, mutta että testamentissa olisi myös jokin toissijaismääräys, että minun kuoleman jälkeen isänsä omaisuus siirtyisi pojalleen?
Käsittääkseni keskinäiseen hallintaoikeustestamenttiin voidaan tuo toissijausmääräys laittaa, mutta se antaa perinnön ensisaajalle, eli minulla vain oikeuden hallita omaisuutta, ei kuitenkaan myydä sitä.
Keskinäinen omistusoikeustestamentti taas antaa kaiketi täyden omistus-ja hallintaoikeuden toiselta tulevaan perintöön, mutta saako/voiko siihen laittaa toissijausmääräystä?
Tiedän kyllä, että lapsi saa vaatia lakiosaansa tuossa vaiheessa ja se on ihan ok.

5

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi yrität viedä rahoja miehesi lapselta???

    • Anonyymi

      > Molemmat omistamme omat sijoitusasunnot.

      Kuten tuossa edellä jo kysyttiin, mitä te oikein puuhastelette tuon pojan selän takana? Eikö tuon miehen pitäisi ajatella lapsensa etua ensimmäisenä, vaikka lapsi onkin täysikäinen.

      Teillä on yhteinen koti jonka lisäksi sijoitusasunnot...?! Rahasta ei siis ole pulaa. Sen lisäksi pitää vielä yrittää turvata jotakin - siis turvaan pojalta ettei hän vain saisi mitään, niinkö? Miksi te ette pohdi sitä, että turvaisitte pojalle parempaa tulevaisuutta ja vähemmän velkaa vaikkapa antamalla hänelle jotakin jo nyt?

      Paljonko sinä ja te tarvitsette kaikkea lisää ja kaikkea turvaa lisää, jotta olisitte tyytyväisiä?

      Ilmeinen pilailumielessä tehty avaus.

    • Anonyymi

      Eikö testamenttiin voi laittaa määräystä toissijaisesta,eli pojasta,ja ettei vaadi lakiosaa sinun elinaikanasi?
      Siis lykkäävät ehdot. Isähän itse poikansa tuntee,tietää osaako tämä käsitellä omaisuutta järkevästi.

      • Anonyymi

        No ei voi.Leskelle kaikki ja lesken sukuun.Vihaa poikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      125
      4071
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2962
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2504
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2071
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      249
      1669
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      45
      1603
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1406
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1390
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe