100-litrainen allas, ph 6,8 (tetran testiliuskojen mukaan), lämpötila n. 25. asukkeina on tällä hetkellä kymmenen korutetraa.
ehdotuksia kavereiksi? entä kuinka monta korutetraa voisin ottaa lisää, jos pitäisin akvani lajiakvana?
Kiitos jo etukäteen!
ehdotuksia kavereiksi? entä kuinka monta korutetraa voisin ottaa lisää, jos pitäisin akvani lajiakvana?
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä ottaisin jonkun levänsyöjän. Voin kertoa, että pelkästään korutetroihin saatat kyllästyä. Hanki muitakin lajeja. Pienet nuolimonnit ovat tehokkaita levänsyöjiä ja varsin suloisiakin. Ne elävät parvessa. Tietoa http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=168
ja ehkä joku kääpiöahvenpari?
Tässä on muutama. Enemmänkin tietenkin on. http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=186
ja http://www.agua-web.org on suomen suosituin akvaariofoorumi, jossa voi kysyä mitä tahansa akvaariosta. Siellä on myös lisää lajeja.
Onhan se lajiakva hyvä idea, mutta sinne on joku levänsyöjä ainakin melkein pakko hankkia.
http://www.aqua-web.org/
Jos ihmisellä on tapana kyllästyä hankkimiinsa eläviin olentoihin niin ne varmaan kannattaa jättää hankkimatta kokonaan.
Oikein toimiva ja huolella hoidettu allas ei levänsyöjää tarvitse. Useimmiten levänsyöjälle joutuukin tarjoamaan myös muuta ravintoa.