Mäntyharjun uusi kunnanjohtaja

Anonyymi-ap

Nyt kun kunnan yrittäjäpariskunta (miten niiden sukunimi edes kirjoitetaan?) sai kokkareiden kanssa tahtonsa läpi ja kunnanjohtajan irtisanoutumaan niin jompikumpi varmaan on valmis pitkän työrupeaman jälkeen valmis itse ottamaan vastuuta Mäntyharjun yrityselämän kohentamisesta alkamalla kunnanjohtajaksi. Aiempi jätti talouteen sopivasti pelivaraa, joka voidaan sijoittaa jonkin yrityksen välityspalkkioon tai vaikka uusiin baarijakkaroihin. Aiempien yritysten (kirjaimellisesti yritysten) ja yhdistysten talous ja maine on jo pilattu, mutta ainakin on sitten muille listoja kerättäväksi niin ei tule tylsää. Voisivat vaikka uutta omistajaa etsiessä edistää kauppojen syntymistä alentamalla takaisin upean rantahuvilan vuokrasummaa, jotta ei ainakaan enää tarvitsisi käräjöidä. Sehän rasittaa ihmistä eikä sienimetsän antimet taida siihen edes riittää. Ensi vuonnakin taitaa olla presidentinvaalit tulossa niin toinen voi pyrkiä sitten sinne isolle kirkolle ja tällöin autokuskikin järjestyisi, jotta sienestys voi jatkua.

13

1873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnanjohtajaksi voitaisiin valita kansainvälisesti tunnetuin asukas ja erinomaista substanssia monista asioista osaava mieshenkilö.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍒 ­N­y­m­­f­­o­­m­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17849463F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Köyhä taitaa kadehtia 😉

    • Anonyymi

      Entäs antti häkkänen? Tosin ensin pitäisi osallistua edes joskus kunnanvaltuuston kokouksiin

    • Anonyymi

      "Aiempi jätti talouteen pelivaraa" pelivara taisi muodostua koronatukirahoista ja hallintojohtaja niitä haki, ei kunnanjohtaja. Hyvä olla pelivaraa, koska enää ei tule koronatukea ja valtiontuki kunnille vähenee soten myötä eli vyötä on kiristettävä. Liioiteltu , että yksi yrittäjä pariskunta aiheutti Ollikaisen potkut. Yleinen tyytymättömyys Ollikaisen taitoihin ja johtamiseen. Taso tällainen, että valittaa julkisuudessa potkuistaan, oma vika, väärä ala.

    • Anonyymi

      Pitäjänuutiset kirjoitti, että vaikeasti lausuttava sukunimi oli 20 v. sitten tuiki tavallinen suomalainen sukunimi! Mitä tässä matkan varrella on käynyt, että on vaihdettu enemmän kuninkaalliselta kuulostavaksi?

    • Anonyymi

      En sanonut, että yksi yrittäjä pariskunta aiheutti Ollikaisen potkut, mutta sai tahtonsa läpi kokkareiden kanssa. Enkä oikein tiedä oliko kunnanjohtajaan yleistä tyytymättömyyttä ja oliko tällaista edes mitattu. 44 kohdan lista oli varsin vaatimaton ja väkisin väännetty eikä perusteluita erottamiselle ollut tarpeeksi. -Ap

    • Anonyymi

      Painostusta tietyiltä tahoilta erottamiseen,asiallisesti noin keskimäärin KJ hoiti virkansa.Mäntyhärjun kunnan päätöskulttuuri on mätä,Timon sanoin.
      Tapsa

    • Anonyymi

      Jonninmoisen kuvan sai kuin olisi katsonut Lapatossun seikkailuita elokuvista. Sellaista selkärangatonta menoa, jota toinen samanlainen selkärangaton piällikkö tuki.

    • Anonyymi

      Tuhansien kaatojen kaljupää kunnajohtajaksi. Saadaan kylään kunnon sexypileet ja tarjolla on gourmet safkaa eurohopper ranskiksia ja atria gourmet lättypitsoja jokaiselle.

    • Anonyymi

      Tuhkamuna kaljupää ei kykene hoitamaan mitään hommia. ei osaa muuta kuin spämmiä tänne palstalle.

    • Anonyymi

      Moni kuvittele hyväuskoisesti, kuten mjulaisten tapana on, että KJ;n kuuluu saada⁷ tänne jo arvovallallaan uutta elinkeinotoimintaa!
      Jos ei saakaan, on sopimaton tehtäväänsä.

    • Anonyymi

      Kyllä totuus Mäntyharjusta alkaa valjeta. Siis millaista porukkaa joka täälläkin kirjoittelee. Ihme itkentää, selkään puukottamista, kyräilyä ja kyttäämistä ja hölötystä. Asioiden sekoittamista, liioittelua jollei silkkaa valehtelemista ja koko ajan negatiivista joka asiasta. Sillä kaikella varmaan Mäntyharju ja koko valtakunta tokenee? Silläkin porukalla ihan täysi äänestys- ja sikiämisoikeus ja sen kyllä huomaa, ja ainoa puolustus on se ettei niitä saa kyseenalaistaa koska ihmisoikeus. Kyllä joiltain voitais evätä pääsy nettiin tykkänään ja elämänhallinta kuntoon muilla tavoin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe