Nyt kun kunnan yrittäjäpariskunta (miten niiden sukunimi edes kirjoitetaan?) sai kokkareiden kanssa tahtonsa läpi ja kunnanjohtajan irtisanoutumaan niin jompikumpi varmaan on valmis pitkän työrupeaman jälkeen valmis itse ottamaan vastuuta Mäntyharjun yrityselämän kohentamisesta alkamalla kunnanjohtajaksi. Aiempi jätti talouteen sopivasti pelivaraa, joka voidaan sijoittaa jonkin yrityksen välityspalkkioon tai vaikka uusiin baarijakkaroihin. Aiempien yritysten (kirjaimellisesti yritysten) ja yhdistysten talous ja maine on jo pilattu, mutta ainakin on sitten muille listoja kerättäväksi niin ei tule tylsää. Voisivat vaikka uutta omistajaa etsiessä edistää kauppojen syntymistä alentamalla takaisin upean rantahuvilan vuokrasummaa, jotta ei ainakaan enää tarvitsisi käräjöidä. Sehän rasittaa ihmistä eikä sienimetsän antimet taida siihen edes riittää. Ensi vuonnakin taitaa olla presidentinvaalit tulossa niin toinen voi pyrkiä sitten sinne isolle kirkolle ja tällöin autokuskikin järjestyisi, jotta sienestys voi jatkua.
Mäntyharjun uusi kunnanjohtaja
13
1939
Vastaukset
- Anonyymi
Kunnanjohtajaksi voitaisiin valita kansainvälisesti tunnetuin asukas ja erinomaista substanssia monista asioista osaava mieshenkilö.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17849463F
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Köyhä taitaa kadehtia 😉
- Anonyymi
Entäs antti häkkänen? Tosin ensin pitäisi osallistua edes joskus kunnanvaltuuston kokouksiin
- Anonyymi
"Aiempi jätti talouteen pelivaraa" pelivara taisi muodostua koronatukirahoista ja hallintojohtaja niitä haki, ei kunnanjohtaja. Hyvä olla pelivaraa, koska enää ei tule koronatukea ja valtiontuki kunnille vähenee soten myötä eli vyötä on kiristettävä. Liioiteltu , että yksi yrittäjä pariskunta aiheutti Ollikaisen potkut. Yleinen tyytymättömyys Ollikaisen taitoihin ja johtamiseen. Taso tällainen, että valittaa julkisuudessa potkuistaan, oma vika, väärä ala.
- Anonyymi
Pitäjänuutiset kirjoitti, että vaikeasti lausuttava sukunimi oli 20 v. sitten tuiki tavallinen suomalainen sukunimi! Mitä tässä matkan varrella on käynyt, että on vaihdettu enemmän kuninkaalliselta kuulostavaksi?
- Anonyymi
En sanonut, että yksi yrittäjä pariskunta aiheutti Ollikaisen potkut, mutta sai tahtonsa läpi kokkareiden kanssa. Enkä oikein tiedä oliko kunnanjohtajaan yleistä tyytymättömyyttä ja oliko tällaista edes mitattu. 44 kohdan lista oli varsin vaatimaton ja väkisin väännetty eikä perusteluita erottamiselle ollut tarpeeksi. -Ap
- Anonyymi
Painostusta tietyiltä tahoilta erottamiseen,asiallisesti noin keskimäärin KJ hoiti virkansa.Mäntyhärjun kunnan päätöskulttuuri on mätä,Timon sanoin.
Tapsa - Anonyymi
Jonninmoisen kuvan sai kuin olisi katsonut Lapatossun seikkailuita elokuvista. Sellaista selkärangatonta menoa, jota toinen samanlainen selkärangaton piällikkö tuki.
- Anonyymi
Tuhansien kaatojen kaljupää kunnajohtajaksi. Saadaan kylään kunnon sexypileet ja tarjolla on gourmet safkaa eurohopper ranskiksia ja atria gourmet lättypitsoja jokaiselle.
- Anonyymi
Tuhkamuna kaljupää ei kykene hoitamaan mitään hommia. ei osaa muuta kuin spämmiä tänne palstalle.
- Anonyymi
Moni kuvittele hyväuskoisesti, kuten mjulaisten tapana on, että KJ;n kuuluu saada⁷ tänne jo arvovallallaan uutta elinkeinotoimintaa!
Jos ei saakaan, on sopimaton tehtäväänsä. - Anonyymi
Kyllä totuus Mäntyharjusta alkaa valjeta. Siis millaista porukkaa joka täälläkin kirjoittelee. Ihme itkentää, selkään puukottamista, kyräilyä ja kyttäämistä ja hölötystä. Asioiden sekoittamista, liioittelua jollei silkkaa valehtelemista ja koko ajan negatiivista joka asiasta. Sillä kaikella varmaan Mäntyharju ja koko valtakunta tokenee? Silläkin porukalla ihan täysi äänestys- ja sikiämisoikeus ja sen kyllä huomaa, ja ainoa puolustus on se ettei niitä saa kyseenalaistaa koska ihmisoikeus. Kyllä joiltain voitais evätä pääsy nettiin tykkänään ja elämänhallinta kuntoon muilla tavoin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.36713083S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1074011Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu293997Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko613844- 853304
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta633186IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1433122- 1043108
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju482933Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602775