Mäntyharjun uusi kunnanjohtaja

Anonyymi-ap

Nyt kun kunnan yrittäjäpariskunta (miten niiden sukunimi edes kirjoitetaan?) sai kokkareiden kanssa tahtonsa läpi ja kunnanjohtajan irtisanoutumaan niin jompikumpi varmaan on valmis pitkän työrupeaman jälkeen valmis itse ottamaan vastuuta Mäntyharjun yrityselämän kohentamisesta alkamalla kunnanjohtajaksi. Aiempi jätti talouteen sopivasti pelivaraa, joka voidaan sijoittaa jonkin yrityksen välityspalkkioon tai vaikka uusiin baarijakkaroihin. Aiempien yritysten (kirjaimellisesti yritysten) ja yhdistysten talous ja maine on jo pilattu, mutta ainakin on sitten muille listoja kerättäväksi niin ei tule tylsää. Voisivat vaikka uutta omistajaa etsiessä edistää kauppojen syntymistä alentamalla takaisin upean rantahuvilan vuokrasummaa, jotta ei ainakaan enää tarvitsisi käräjöidä. Sehän rasittaa ihmistä eikä sienimetsän antimet taida siihen edes riittää. Ensi vuonnakin taitaa olla presidentinvaalit tulossa niin toinen voi pyrkiä sitten sinne isolle kirkolle ja tällöin autokuskikin järjestyisi, jotta sienestys voi jatkua.

13

2046

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnanjohtajaksi voitaisiin valita kansainvälisesti tunnetuin asukas ja erinomaista substanssia monista asioista osaava mieshenkilö.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍒 ­N­y­m­­f­­o­­m­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17849463F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Köyhä taitaa kadehtia 😉

    • Anonyymi

      Entäs antti häkkänen? Tosin ensin pitäisi osallistua edes joskus kunnanvaltuuston kokouksiin

    • Anonyymi

      "Aiempi jätti talouteen pelivaraa" pelivara taisi muodostua koronatukirahoista ja hallintojohtaja niitä haki, ei kunnanjohtaja. Hyvä olla pelivaraa, koska enää ei tule koronatukea ja valtiontuki kunnille vähenee soten myötä eli vyötä on kiristettävä. Liioiteltu , että yksi yrittäjä pariskunta aiheutti Ollikaisen potkut. Yleinen tyytymättömyys Ollikaisen taitoihin ja johtamiseen. Taso tällainen, että valittaa julkisuudessa potkuistaan, oma vika, väärä ala.

    • Anonyymi

      Pitäjänuutiset kirjoitti, että vaikeasti lausuttava sukunimi oli 20 v. sitten tuiki tavallinen suomalainen sukunimi! Mitä tässä matkan varrella on käynyt, että on vaihdettu enemmän kuninkaalliselta kuulostavaksi?

    • Anonyymi

      En sanonut, että yksi yrittäjä pariskunta aiheutti Ollikaisen potkut, mutta sai tahtonsa läpi kokkareiden kanssa. Enkä oikein tiedä oliko kunnanjohtajaan yleistä tyytymättömyyttä ja oliko tällaista edes mitattu. 44 kohdan lista oli varsin vaatimaton ja väkisin väännetty eikä perusteluita erottamiselle ollut tarpeeksi. -Ap

    • Anonyymi

      Painostusta tietyiltä tahoilta erottamiseen,asiallisesti noin keskimäärin KJ hoiti virkansa.Mäntyhärjun kunnan päätöskulttuuri on mätä,Timon sanoin.
      Tapsa

    • Anonyymi

      Jonninmoisen kuvan sai kuin olisi katsonut Lapatossun seikkailuita elokuvista. Sellaista selkärangatonta menoa, jota toinen samanlainen selkärangaton piällikkö tuki.

    • Anonyymi

      Tuhansien kaatojen kaljupää kunnajohtajaksi. Saadaan kylään kunnon sexypileet ja tarjolla on gourmet safkaa eurohopper ranskiksia ja atria gourmet lättypitsoja jokaiselle.

    • Anonyymi

      Tuhkamuna kaljupää ei kykene hoitamaan mitään hommia. ei osaa muuta kuin spämmiä tänne palstalle.

    • Anonyymi

      Moni kuvittele hyväuskoisesti, kuten mjulaisten tapana on, että KJ;n kuuluu saada⁷ tänne jo arvovallallaan uutta elinkeinotoimintaa!
      Jos ei saakaan, on sopimaton tehtäväänsä.

    • Anonyymi

      Kyllä totuus Mäntyharjusta alkaa valjeta. Siis millaista porukkaa joka täälläkin kirjoittelee. Ihme itkentää, selkään puukottamista, kyräilyä ja kyttäämistä ja hölötystä. Asioiden sekoittamista, liioittelua jollei silkkaa valehtelemista ja koko ajan negatiivista joka asiasta. Sillä kaikella varmaan Mäntyharju ja koko valtakunta tokenee? Silläkin porukalla ihan täysi äänestys- ja sikiämisoikeus ja sen kyllä huomaa, ja ainoa puolustus on se ettei niitä saa kyseenalaistaa koska ihmisoikeus. Kyllä joiltain voitais evätä pääsy nettiin tykkänään ja elämänhallinta kuntoon muilla tavoin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3141
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      49
      2551
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      50
      1351
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      335
      1150
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      41
      1091
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      921
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      901
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      53
      704
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      675
    Aihe