Miksi niin omahyväinen ilme hallitusneuvottelujen haastatteluissa ja lehtikuvissa? Onko noussut päähän? Ylpeys ja omahyväisyys ei kaunista kristittyä eikä kasvoja. Katsoppas itse kuviasi!
Sari Essayah?
Anonyymi-ap
825348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Omahyväisyys on maailman synti.
Tyhmät luo tyhmiä juttuja tänne
Essayahin tyhmyys ylittää retorisen kritiikin tarpeen kirkkaasti valehteli äänestäjille in näköä.
Tekopyhä akka😀
Pitäisi tulla tekoja,ei vaan turhaa louskutusta
Räsänen samanlainen louskutti tänään leukojaan aamu tv lähetyksessä ja paljasti sekä tyhmyytensä että sen ettei vaikuttavuusarvioita ole tehty ollenkaan leikkauksista eikä aiotakkaan.
Norjan maine menossa oikeusvaltion koska Konsultointivelvollisuus laiminlyöty joka kerta
saamelaisten ja koko poronhoitoalueelle tehdystä kilpailevasta maankäytöstä ja sen haitoista ympäristölle sekä erityisesti saamelaisille siellä.
Ja hirveetä hernekeittoo vielä ilikes tarjota vaalien alla .
Turpa tukkoon... kun minä sen keiton ketin sydämmellä ja rakkaudella !
Kiitämätön 🥴 !
Ilmankos eukolla niin iso perse.
Persevä kuin mikä nynyään😀
Samaa ihmetellyt kuin aloittaja. Omahyväinen on naama nyt, kun pääsi neuvotteluihin. Tekohurskautta tähän asti ollutkin koko touhu
Naamiot on riisuttu.Köyhien kyykyttäjä.Tälläistäkö on kristillinen toiminta.Olen pitänyt tähän asti pienen ihmisen puolesta puhujana.Nyt en enää äänestä häntä.
Eikun tappamaan lisää susia ja ilvekset perään,halpatuote merkit kaikki pois kaupoista. Se on sitä Kd kristillistä lähimmäisenrakkautta vaan, lisää kyllä keksitään ja tekopyhyyskehä loistaa pään päällä.
Hölmöt äänestäjät äänesti🤣
Nythän näyttää siltä, että Essijahista on tulossa maatalousministeri. Herää kysymys
millä lihaksilla, ilmeisesti sillä kun aikoinaan kävellä lönkytteli pitkin Lapinlahen
peltopientareita. Siitä varmaan tietämystä maataloudesta.
kyl on Sarilla potut hyvin
Näyttäisi siltä että Sari Essayah on liittynyt lahtareihin,että huonoosainen suomen kansalainen kurjistuisi ja menettäisi elämän toivonsa. Omahyväisyys paistaa Sarin kasvoilta. Toivoni on että hallitus hajoasi ja Sari menettäisi sen johdosta ministerin paikkansa, että omahyväisyys poistuisi Sarista.
Olen äänestänyt Saria kaikissa vaaleissa joissa ollut lapinlahdella ehdokkaana ja aikeissa liittyä kd hen.Olen tosi pettynyt hallitusohjelmaan jossa kyykytetään vähäosaisia ja mitä pahaa on tehnyt työtätekevä kanssa joka pitää suomen pystyssä omalla työllään että heikennykset kohdistuvat heihin,Työehtojen heikennykset,lakkojen rajoittaminen,osa-aika työläisten heikennykset ym.Olen surullinen että Sari kannattaa näitä.Ei riitä perusteeksi että valtionvelka pitää saada pienenemään köyhiä,palkansaajia kyykyttämällä kun rikkaille luvataan helpotuksia mm solidaarisuusvero raja nousee 72300 euroa vuodessa hankkiva 150000 euroon.Lisäksi muita helpotuksia rikkaille.Valtionvelka euroopalaista keskitasoa,muualla euroopassa ei keskustella velan suuruudesta siinä määrin kuin suomessa.Talousasiantuntija Sixten Korkman kertoi ylen ykkösaamussa maltillisuutta velan hoidossa,löytynee yle areenassa.
Siellä narisee taas yhteiskunnan taakka...
Odotetaan nyt kumminkin ensin mitä tuleman pitää kun hallitus aloittaa työt.
Tutkitaan ensin ennen kuin hutkitaan.
Nyt on turhaa vouhkaamista etukäteen.
USKONNON VARJOLLA OMAHYVÄINEN, SITTE VIIMEISEN PÄÄLLE MAROKKOLAISTAUSTAINEN PORKUTTAA RAHAA ITELLEEN.
Kiitos Jeesus!
Ällä herjaa ihminen on se myös
Virheisiin syylistynyt
Sari on tässä mukana "SAK:N ELORANNALTA AVOIN KIRJE PETTERI ORPOLLE: ”TEIDÄN PITI NUJERTAA TALOUDEN ALIJÄÄMÄ, MUTTA PÄÄDYITTEKIN NUJERTAMAAN SUOMALAISTA TYÖNTEKIJÄÄ”
Eikös se mene niin, että kun oikeistohallitus kepittää köyhää, niin kristinopin mukaan köyhän kuuluu alistua ja kääntää toinenkin poski. Tuota oppia toteuttaa Sari Essayeah! Yeah!
Juu, pitää köyhän puolta kristityn velvollisuuksien noudattamisesta huolehtimalla - eikä siinä vielä kaikki, hän on samalla Korkeimman edustaja sekä puolestapuhuja täällä maan päällä. Ei huono tolppa ollenkaan!
Ei Sarissa ole ressaksi mut saajan sitä yrittää.
KD Sari E:lla alkaa taas kova valehtelu köyhille äänestäjille.
Kuka hölmö tuosta on muuta uskonutkaan?? Laskelmoiva, omaa etuaan ajava, omahyväinen ja mielestään muita parempi on tuo muija.
Muka uskovainen. Kaikkea muuta, kuten hellarit yleensäkin!
Sari kannattaa riemurinnoin köyhien kusettamista ja palestinalaisten kansanmurhaa
Näin pitäisi toimia myös kristillis demokraatien,sillä puolue on tosi pieni. "https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009810418.html"
Kannattaako KD laittaa omaa presidentti ehdokasta,kun ei Sari kuitenkaan pääse läpi.Ennemmin kannattaisi tukea jotain porvari ehdokasta jolla olis paremmat mahdollisuudet mennä läpi. Tää oma presidentti ehdokkuus on ihan selvästi typerää.
Kukapa köyhistä välittää 💩
Väittäisin, että perusvire nousee kaukaa historiasta, jolloin kirkonmiehet olivat ylimistöä ja tuon ajan taakkana porvarillisten ajatusten komppaaminen on ikään kuin jäänyt päälle. KD ei ole pienen ihmisen ymmärtäjä, vaan mielellään profiloituu ulkoisesti siivosti käyttäytyvään hyväosaiseen väestöön. Kuten se antaakin ymmärtää, se on ns. "arvopuolue", mutta itse asiassa sen arvot eivät kuitenkaan ole kuin löyhästi Uuden testamentin opetusten mukaisia. Leimallista onkin, että KD:n on miehittänyt helluntalaisuutta lähellä olevat tahot ja ihan omasta kokemuksesta huomaan tämän kaltaisen lahkoutumisen kiinnostavan henkilöitä, jotka kokevat olevansa jollain tavalla edistyneempiä muihin verrattuna. Asetelma porvarilliseksi apupuolueeksi onkin näin valmis.
Essayah toimii kuin Ponttius Pilates aikoinaan pesee kätensä köyhien verellä ja kärsimyksillä.
Kokoomus oli ainoa joka varoitti. "Petteri Orpo Ylellä: Olimme ainoita jotka varoittivat velkaantumisesta "
Paskapuhetta oli tiedossa jo ajat sitten jo 30 vuotta.
Teko syy ja keppihevonen sikailuunsa.
Hain suomi 24 sivuilta Sari Essayah nimellä ja yllätyin miten paljon on hakuja hakemallani nimellä. Yllätyin kovasti,kun siellä ruodittiin Saria.
Kristillisten. Juudas on Essayah.
Tyttären tilitys:
https://www.iltalehti.fi/mieli/a/0c21bbd0-d99e-42ca-84ce-171d029e17f7
Nea Knapp masentui lukioaikana. Häntä harmittaa, miten masentuneet kokevat vähättelyä ja jopa naureskelua terveydenhuollossa.
Minkälainen aloite oli kysymyksessä?
Ellei aloite, niin ainakin jonkinlainen toteama. Essayhin tyttäriä oli kunnanvaltuustossa ehkä useampiakin.
Onko niillä kaikilla eri isät?
Jokohan lapinlahti on laittamassa kansalais keräyksen kun joka tuutista tulee isoäidista🤔
Kuntaliiton paneelissa puhui toisten päälle.Ei noudattanut toimittajan kehotuksia lopettaa.Törkeää.
iltalehti.fi/politiikka/a/0342b9a7-d200-4804-a8c9-737f98659d3c
Itse olet törkeistä törkein esitys.älä liiku kylillä
Älä ilkeä Essayahia haukkua. Olen tuntenut 30 vuotta hänet paikkakuntalaisena ja en ole koskaan tuollaisena häntä nähnyt.
Katsokaa tuo iltalehden videopätkä kuntaliiton paneelista ja sanokaa sitten. alla osote kopioikaa ja katsokaa.
iltalehti.fi/politiikka/a/0342b9a7-d200-4804-a8c9-737f98659d3c
Ei Sari köyhien asioita puolla😡
Kovasti puolusteli rikkaiden verohuojennusta sillä että heitä on vähän lukumääräisesti
Ja paskan marjat !eikun köyhät kyykkyyn ja rikkaille lisää liksaa se on valta !
Iltalehti kysyi ministereiltä. "IL kysyi Orpon hallituksen ministereiltä, olisivatko he valmiita alentamaan omia palkkioitaan – Vain yksi vastasi
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) vastasi ainoana ministerinä Iltalehden kysymykseen ministereiden palkkioiden määräaikaisesta alentamisesta heikon taloustilanteen takia." Purra olisi valmis alentamaan palkkioita. Mutta Sari ei vastannut kysymykseen ollenkaan. Ilmeisesti Sari ei ole valmis että ministerien palkkioita alennetaan.
Ota minut reppuselkään Sari ja viinakaupassa käytä.....
Kusta on pää täynnä tätillä piripintaan saakka.
Ainoa yhtymäkohta tuon Mukauskovaisen puheissa ja teoissa on se että rikkoo
Kymmentä käskyä sen minkä ehtii ministerikyydillä.
Tekopyhä eukko ja Isoperseinen😀
Hienosti jäänyt hommat tekemättä luottamustoimissa kyseisellä ihmisellä...
Sinä katsot häntä omien traumojesi kanssa väärin tulkiten. Hän on kunnioitettava ihminen kaikin puolin.
Turkistarhauksen puolustaja, tukirahoja noille keskitysleireille. Tämä viimeinen pisara minulle hänen arvostuksessaan. Ei tajua että enää pian Kiinassa tätä kidutusta. Euroopassa eläinten oikeudet muualla senkún vahvistuu ja nuorison ajattelussa varsinkin. Sademetsiä tuhotaan lihakarjan takia. Raadollinen ihminen tuhoaa kaiken muun luonnon ja sen eläimet ja kasvit. Kristinuskon konservatiivisin suuntaus tämä muun luonnon riiston oikeutus, ihmisen etuoikeudet luomakunnassa. Sen täytyy loppua!
Toimii verenperintönsä mukaisesti. Vaati suomen sudet ammuttavaksi.
Ymmärtääköhän ollenkaan minkälaisen vaikutuksen aiheuttaa Suomeen saapuvien erämaaturistien keskuudessa.
Säälittävää, että täällä taas kommentoijat yhteiskunnan elättejä, jotka ei ole mihinkään uudistuksiin tyytyväisiä.
On se harmillista jos joutuu vaikka jotain pientä tekemään toimeentulonsa takaamiseksi. Väitän, että Sari on tehnyt yhteiskunnan parantamiseksi enemmän kuin yksikään teistä "viisaammista" jotka täällä arvostelee.
ps. En ole äänestänyt Saria, enkä ole kaikista asioista samaa mieltä, mutta arvostan niitä jotka tekee eikä märise tyhkästä.
Olevinaan uskovainen ja lähti hillotolpan saatuaan heti vähävaraisten nöyryyttäjäksi. Ei hän ole aito kristitty vaan pahuuden lähettiläs.
Talous ei tule ikinä nousemaan, jos työtä karttavia hoidetaan kotiin.
Maito halapennoo kuulemma. Tämä ehdokas on sitä mieltä että hinta on 0,29 euroo/litra . Jeeeeeeee !
Ei ole Ressa ainesta tässä ehokkaassa eikä muissakaan!
Ketähän äänestäis ? Ei millään noissa tenteissä erotu sopivaa . Taidanpa äänestää kumminkin reentä tai Jussia. Kyllähän Sarilla oli onnistunut tentti tv:ssä ,yksi parhaista.
Sari Essayah on hyvin lojaali Orpolle ja Purralle. Siitä palkinnoksi sai vienon hymyn. Kommentti: Sari Essayahilta outo ulostulo – Sai vinon hymyn Purralta ja Orpolta
Kusi noussu päähän niin paljon et kohta haaro välistä lirisee!!!!
Kunnon hartaana uskovaisena Sari auttaa mielellään köyhempää kansanosaa.
Kristitty, aito uskovainen, ei koskaan lyö köyhiä eikä syrji ihmistä uskonnon, poliittisen ja seksuaalisuuden vuoksi. Essayah syrjii ja kurjistaa köyhiä ja vain oman ahneuden ja hillotolpan vuoksi. Hän heittää ensimmäisen kiven.
Uskovaisuuskin pelkkää esitystä. Vain naamio.
Lapinlahden kepulaiset keksivät uuden tavan vaikeuttaa ministeri Sari Essayahin toimintaa lapinlahtelaisten hyväksi.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9dba476d-8be0-4131-aeff-d21af6151341
elämä on valintoja.
Dopingkävelijää ei kaivata.
Eihän se ole ees kokouksissakaan muussa kuin yhdessä ollut. Lehti tietojen mukaan
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010862462.html
"Neljäs hallituspuolueen puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd) on ehtinyt Lapinlahden valtuustoon vain yhden kerran neljästä."
Maanantaina olleisiin kokouksiin Essayah siis osallistunut 1 kerran. Sari uhriutuu turhaan, juttunsa ei ole totta. Tosin puolueen nimestä lähtien totuus on kaukana tässäkin tapauksessa. Minkäänlaista kristillisyyttä ei puolue ole perskokkarehallituksessa osoittanut, päinvastoin. Köyhät, sairaat, työttömät, lapsiperheet, kylmää kyytiä ovat saaneet hallituksen toimesta.
Essayah on ollut ehdolla vain ääniä keräämässä.
Kyytiä joutaavat saada!!! Loppuu lorvailu muiden rahoilla!!! Hyvä SARI
Sarin vanaveteläiset voidaan hyvin korvata muiden puolueiden varavaltuutetuilla
Lapinlahden valtuustossa kolme koodeetä, Iisalmen valtuustossa vain yksi KD.
Paljonko oli se maidon litra hinta
Mitä tämä kristillinen urheilija rouva tekee ministeriaitiossa?? "Uskovainen rouva" on mukana toteuttamassa viinan kotiovelle kuljetusta ??? Suurin saavutus politiikassa on pään nyökyttely purra puheille. Ota käsilaukkusi ja häippäse heti ! Häpeä !!!
Olit ehkä hyvä urheilija mutta nykyisessä "ammatissasi" et ole. Turhaa painolastia . Voisitko erota pliiiiis ? Mielistelen purraa kunhan vain saan olla ministeri.
Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.
Selvästi Kepu ja Kurvinen päässeet Essayahin ihon alle😀.
Tuo Mukauskovaisten harhaanjohtava panettelee Kepua ja sen edustajia vaikka itse jäänyt housut kintuissa antikristillisestä toiminnasta.
"Hallitus ottaa vakavasti kansalaisten kasvavat huolet, jotka liittyvät susiin ja muihin suurpetoihin." saarnaa Sari Miriam Essayah. Ei ihmisten tarvitse eläimiä pelätä, mutta hallitusta kyllä. Niin paljon on viime aikoina kansalaisilta leikattu ja puhuttu muunneltua totuutta. Ylimielinen ilme ja kansalaisten todellisten huolien halveksunta pöyristyttää. Luotaantyöntävä olemus kertoo jo sen, että empatiaa ei ole eikä tule, vaikka luulisi edes KD Essayahalta sitä löytyvän. Todella surullista.
Sari kävelee vastuuta pakoon! Vastuu jää jälkeen! Vastuu jää, vastuu jää! Suomen Sari Essayah on uusi maailmanvastuunpakoilija!
Sari saa 300 tuhatta metsästäjien ääniä!!!!!! Hyvä Sari!!!!