Kaikki voivat osallistua tekemällä esim tekopökkelöitä. pikku retkikirves tai -saha vaan mukaan metsäretkille. Ei ole iso vaiva ja kolopesijät ja toukat kiittää!
Monimuotoisuuden lisääminen metsissämme
Anonyymi-ap
10440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Metsäluonnoolla ei nyt enää suurempaa hätä olekkaan tuon monimuotoisuuren suhteen. Enämpi monimuoto on vaikeuksissa asutuilla seuruilla ja pelloilla. Että jättäkääs ne ropottileikkurit sinne kauppaan! Antaa kaikkien Voikukkien kukkia.
Onhan metsäluonto köyhtynyt reippaasti. mm lahopuu metsissä pudonnut murto-osaan siitä mitä luonnonmukaisessa metsässä kuuluu olla. Itse nakuttelen aina metsässä käydessäni muutaman pökkelön jostain mahdollismman isosta tukista.
Tekstistä huomaa, että et naputtele yhtää mitää, tai onk sulla tikapuut mukana?
Toivottavasti naputtelet vaan omassa metsässäsi. Muitten metsissä ei ole lupa kajota eläviin puihin, millään tavalla.
Kaikkein karmeinta on, kun ihmiset haluavat kesämökeilleen isot nurmikentät ja kaikki puut kaadetaan ja ylisiistitään mökin alue. Tyyliin Huvila& Huussi. Miksi ei voi mökkipihaa antaa olla vaan täysin luonnotilassa?
harvinaisen fiksu kommentti tällä palstalla!
samaa mieltä! pökkelöiden teko vertautuu roskan poimimiseen luonnosta, se on metsäluonnon rikastamista!
No ei taida mökkitonttien muokkaukset olla se iso asia metsän monimuotoisuuden kannalta.
Kattelen justihin ,kun Igor pistää palamaan kasan ihania lahopökkelöitä Venäjällä.Kyllä on niin ikimettää kuin ollla voi,ei tuu palioo myyntipuuta hehtaarilta.
Ötökkien toukat ne vaan tirisee tulessa.
Jos halutaan monimuotoinen metsä niin sinne pitää istuttaa Haapaa, Leppää, Raitaa, Mäntyä, Kuusta, Tuomea, Katajaa, Vaahteraa, Saarnia jne.