LG pakastin ovi piippaa - korjaus maksaa euron

Anonyymi-ap

LG uudehko pakastin rupesi piippaamaan vaikka ovi oli kiinni. Ovitunnistin ei toimi. Vika voisi olla tunnistimessa, johtosarjassa tai ovimagneetissa. Tai piirikortissa.

Vanhemmissa pakastimessa ovitunnistin on mekaaninen.

Näissä uusissa on tyyppivika viime vuosina että oven magneetti on ilmeisesti tehty heikosta materiaalista ja sen ominaisuudet ilmeisesti hiipuvat ajan myötä. Tietenkin takuun loputtua… outo paikka säästää.

LG korjaa vian vaihtamalla koko oven, sillä magneetti on asennettu siihen kovin hankalasti.

Onneksi vian voi korjata alle eurolla. Ja pakastin toimii normaalisti.

Osta neodyymimagneetti eli ns. Supermagneetti ja asenna se oven magneetin kylkeen. Oikea paikka mallista riippuen on joko kahva tai saranapuolella magneettia. Neodyymimagneetti on niin voimakas, että se ei tipu minnekään, jos ovea ei paisko. Pieni pala jeesusteippiä jos näkee tarpeelliseksi.

Niin se ovimagneetti on siellä oven sisäpuolella oven yläreunan listassa.

Ovitunnistimen toiminnan voi tarkastaa laittamalla magneetti siihen, jos tunnistin toimii, sammuu pakastimen valo. Jos valo ei sammu on vika tunnistimessa, eikä magneetissa.

Jospa tämä auttaa jotain muutakin ko. Merkin ostanutta.

2

1254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni myös uusi goldstarin pakastin ja vika lienee siinä että kun pakastin täytetään, runko vääntyy painon alla ja ovi ei mene kiinni kunnolla. Itse totesin tämän painamalla ovea ala ja yläkulmasta kun pakastin täynnä. Säätöjalat auttoi hieman mutta lopulta piti laittaa lisämagneetti oveen. Hyvä että ovitunnistin on herkkä, mutta jos se on mitoitettu tyhjälle pakastimeen, ei auta. Minulla parhaiten toimi laittamalla magneetti suoraan ovimagneetin päälle, jolloin magneetti tuli 3 mm lähemmäs sensoria

      Lg isoissa pakastimissa vois siis olla jäykempi runko.

    • Anonyymi

      Näissä lg:n ovinäytöllisissä kaapeissa on sama vika kuin henkilöautoissa, kun oven aukaisee riittävän usein, nitkuttavat saranan läpi kulkevat sähköjohdot itsensä poikki.

      Oven Johtosarjan joutuu uusimaan tai kolvaamaan. Oven ylälistan alla olevien johtojen katkeamista voi olla vaikea havaita, sillä ympärillä on suojateippiä. Vaatii käytännössä oven ja kaapin päällisen purkamista.

      Ovimagneetin sensori mistä tässä mainittu on tosin kaapin puolella, joten johtosarjan katkeaminen vaikuttaa ensin näytön toimintaan.

      kelvottomasti suunniteltuja ovia siis lg:n uusissa kylmälaitteissa, varsinkin jos on ovinäyttö. Kompuran 10 v takuusta ei ole iloa, jos sähköpuoli pettää 3 kertaa ennen kompuran laukeamista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3507
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2664
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2492
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2358
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2297
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1833
    7. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      219
      1801
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1739
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1411
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1370
    Aihe