mitä helvettiä mun pitää tehdä?? oon menettäny kokonaan motivaation elämään enkä enää yksinkertasesti jaksa tehä mitää muuta ku narkkaa ja maata himas. käytän budin ja alkoholin lisäks myös jotain bentsoja, essoja ja piriä. mun kaverit sanoo et ne on musta huolissaan ku en tee mitään. ne tietää mun ongelmista mutta mä en pysty ottaa apua vastaan mitenkään. en halua elää mutten haluu kuolla. mul ei oo mitään kiinnostusta jatkaa mut pelkään kuolemaa ja sitä etten koskaan pääse tästä kuopasta ylös. en myöskään pysty hakee apua koska pelkään et se on turhaa eikä auta. en tiiä mitä tehä ja oon vaan nii helvetin masentunu. ainoo mikä antaa ees vähän iloo on kama, mutta tiiän et se vie mut myös hautaan.
auttakaa en jaksa enää
5
400
Vastaukset
- Anonyymi
ota yhteys huume-tuoviseen.
A3- - Anonyymi
Ehkä sullakin on nyt käsitys aiheesta pitäiskö kannabis laillistaa.
- Anonyymi
ei se kannabis mun ongelmaa tai muita kokeiluja alottanu. oon ihan alkujani juonu vaan alkoholia, joka oli mulle se portti kaikkeen muuhu.
- Anonyymi
Sitä ei kannata pelätä, auttaako se hoito vai ei.
Sehän selviää vain kokeilemalla, ei voi tietää ennen kuin kokeilee.
Monet käyvät useampiakin hoitoja läpi, ennen kuin onnistuvat, jos onnistuvat sittenkään.
Rohkeasti vain apua hakemaan, siinä ei edes ole mitään hävettävää, vaikka se saattaa häpeän tunnetta aiheuttaakin.
Se, että tunnistaa ongelmansa ja tajuaa tarvitsevansa apua, on jo hyvä alku.
Ja onnistuminen jossain vaiheessa palkitsee hyvällä ololla, ja hyvällä tunteella siitä, että on onnistunut. Jos päihdehelvetistä selviää, saa olla loppuelämän ajan tyytyväinen itseensä, ja ihan luvalla ylpeäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824807- 1882168
- 1321812
- 1751445
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161351ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201279- 301223
- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3151068- 781013