Kokkolassakin työvoimapulaa mutta työvoimakoulutukses samat vitun kurssit vuodesta toiseen. Onko niin, että näitä virassa olevia opettajia ei voi vaihtaa. Ei se työvoimapula näin lopu.
Työvoimakoulutus
Anonyymi-ap
8313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei, kurssimme on ensisijaisesti työttömille. Jos olet saapunut Afrikasta, haemme sinut myös kotoa.
Aiemmin koulutettiin sodan jälkeisestä suuresta ikäluokasta jopa upseereita että saatiin kaikille jotain tekemistä. Osaavimmat ja ahkerat lähtivät tuohon aikaan Ruotsiin mutta nämä yhä tänne seitsenkymppisenä kirjoittelevat jäivät kotiseudulle elätettäviksi.
Kurssien kautta on moni saanut työpaikan joten hyvä niin.
On varmasti osa työttömistä sellaisia joita ei kursseilla käynti auta, vika on silloin jossain muussa kuin kurssien tarjonnassa.
Se tuen määrä jota palstalaiset, palstalaisten omaiset ja parhaat kaverit tarvitsevat on loputon. Tarvitaan koko työyhteisö pitämään yksi perussuomalainen työelämässä kiinni.
Tuleva hallitus koittaa taas alkaa pakottaa työyhteisöjen riesaksi näitä joita ei vähempää voisi napata. Ainakin saikuttelukäyrän trendi tulee varsin nousujohteiseksi, mikäli hallitus "onnistuu" tavoitteessaan.
Krapulapäivuen määrä hallituksessa räjähtää. Voi sitä vapinan, oksennuksen ja ripulisten pönttöjen määrää.
No ei kai siellä nyt sentään mitään vitun kursseja järjestetä.
etkös ole seurannu uutisia kun seuraavan sukupolven tekijöillä pitää olla neljä ammattitukintoa eikä sittenkään saa välttämättä töitä