Vain harva polttaa " nautinnokseen" ja ei ole riippuvainen tupakkaan. Jos ei ole fyysistä ja henkistä riippuvuutta niin on henkinen riippuvuus. Riippuvuus taas sitoo ihmisen vangikseen. Kaikki tekeminen keskeytyy tupakoinnin takia. Asioihin on vaikea keskittyä kun tupakka liikkuu mielessä. Tupakoivan elämä on rauhatonta koska vähän väliä on mentävä tupakalle.
On laskettava onko riittävästi tupakkaa mukana kun lähtee jonnekin ja mietittävä missä kohteessa pääsee tupakalle ja milloin.
Kun tupakalle pääseminen venyy niin alkaa menettää keskittymiskykynsä ja alkaa hermostua ja muuttua levottomaksi.
Taloudellinen side on sitten asia erikseen. Jos rahat on tiukassa joutuu ahdinkoon kun rahat ei oikein riitä ruokaan ja tupakkaan ja joutuu laskemaan kumpaa ostaa ja mitä siitä valinnasta seuraa.
Jotkut heräävöt jopa öisin tupakalle ja unen laatu on Heikko kun tupakka vie ja ihminen vikisee
Monet polttavat autossa ja asunnossa ja siitä seuraa arvonalentumista ja jopa häätöjö jos asuu vuokralla. Takuuvuokrat menevät lunastukseen kun asunto tai sen lasitettu parveke on hajustettu tupakan savulla.
Tupakoitsijat kuormittavat myös terveydenhoitoa ja joutuvat sitten sidotuksi terveytensä tai lähinnä sen puutteen kanssa. Tupakkaa on saatava vaikka keuhkot ei vedä enää edes happea tai tulee muita ongelmia.
Ongelmat kasaantuvat ja ihminen menettää nielenrauhansa ja pahimmassa tapauksessa nirlenterveytensä kaiken lisäksi .
Kaikki vain sen tähden, että haluaa ja luulee tarvitsevansa kasvia jonka kilohinta pyörii suomessa 300000 euron tienoilla
Ja tähänkin päivitykseen tulee sellaisen ihmisen kommentteja jotka sanovat muka nauttivansa tupakoinnista ja ilmoittavat etteivät koskaan lopeta
On niin hyvä olla vapaa tupakasta
Anonyymi-ap
3
249
Vastaukset
- Anonyymi
Hupsista. Tuli yksi nolla likaa siis kilohinta pyörii 30000 e tienoilla
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17850628K
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Taisi tulla vähän enemmänkin nollia liikaa. Eihän tupakka maksa kuin tonnin verran kilo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4483109Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1412288- 1352132
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel291624Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71485Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081344Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1641318- 81106
- 571076
- 37805