Vain harva polttaa " nautinnokseen" ja ei ole riippuvainen tupakkaan. Jos ei ole fyysistä ja henkistä riippuvuutta niin on henkinen riippuvuus. Riippuvuus taas sitoo ihmisen vangikseen. Kaikki tekeminen keskeytyy tupakoinnin takia. Asioihin on vaikea keskittyä kun tupakka liikkuu mielessä. Tupakoivan elämä on rauhatonta koska vähän väliä on mentävä tupakalle.
On laskettava onko riittävästi tupakkaa mukana kun lähtee jonnekin ja mietittävä missä kohteessa pääsee tupakalle ja milloin.
Kun tupakalle pääseminen venyy niin alkaa menettää keskittymiskykynsä ja alkaa hermostua ja muuttua levottomaksi.
Taloudellinen side on sitten asia erikseen. Jos rahat on tiukassa joutuu ahdinkoon kun rahat ei oikein riitä ruokaan ja tupakkaan ja joutuu laskemaan kumpaa ostaa ja mitä siitä valinnasta seuraa.
Jotkut heräävöt jopa öisin tupakalle ja unen laatu on Heikko kun tupakka vie ja ihminen vikisee
Monet polttavat autossa ja asunnossa ja siitä seuraa arvonalentumista ja jopa häätöjö jos asuu vuokralla. Takuuvuokrat menevät lunastukseen kun asunto tai sen lasitettu parveke on hajustettu tupakan savulla.
Tupakoitsijat kuormittavat myös terveydenhoitoa ja joutuvat sitten sidotuksi terveytensä tai lähinnä sen puutteen kanssa. Tupakkaa on saatava vaikka keuhkot ei vedä enää edes happea tai tulee muita ongelmia.
Ongelmat kasaantuvat ja ihminen menettää nielenrauhansa ja pahimmassa tapauksessa nirlenterveytensä kaiken lisäksi .
Kaikki vain sen tähden, että haluaa ja luulee tarvitsevansa kasvia jonka kilohinta pyörii suomessa 300000 euron tienoilla
Ja tähänkin päivitykseen tulee sellaisen ihmisen kommentteja jotka sanovat muka nauttivansa tupakoinnista ja ilmoittavat etteivät koskaan lopeta
On niin hyvä olla vapaa tupakasta
Anonyymi-ap
3
232
Vastaukset
- Anonyymi
Hupsista. Tuli yksi nolla likaa siis kilohinta pyörii 30000 e tienoilla
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17850628K
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Taisi tulla vähän enemmänkin nollia liikaa. Eihän tupakka maksa kuin tonnin verran kilo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1332487
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293