Mitä tällaiset oudot kohtaukset/tuntemukset ovat?

Anonyymi-ap

Mitä tämä voi olla? Saan tällaisia outoja kohtauksia kun teen jotain tarkkuutta vaativaa esim, olen tietokoneella tai teen jotiain muuta työtä, niin huomaan tällaisia oireita;

- Äkillinen tuskainen olo
- Vaikea toimia/keskittyä
- Voimakas aivosumu
- Jäykkyyden tunne

Oireet tulee yllättäen, ja ne eivät tule rasittuneena. En ole masentunut enkä stressaantunut vaan oireet voi tulla ihan hyvin nukutun yön jälkeen esim. aamupäivällä.

Minulla saattaa olla matala rauta-arvo, mutta kun tämä tulee kohtauksittain niin en usko että tämä johtuu siitä.

Voiko olla neurologista, verisuoniperäistä tai jokin kasvain?

4

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osaako joku sanoa mitä tällainen voi olla?

    • Anonyymi

      Käyppä lääkärissä. Stressi jos on se oireilee rasittuneena. Ja näyttöhän on oikein säädetty, ettei voi aiheuttaa oiretta? Eikä mitään kaatumisia tms oo ollu missä pää ois ottanu osumaa tai onnettomuutta tai mitään?
      Aivosumua, nopeaa väsyvyyttä, kaksoiskuviakin on itsellä, ja työmuistin vaikeuksia. Tiedän mistä on minun oireet seurauksena, ja tulen toimeen asian kanssa. Pääni sai vähän liikaa osumia vuosia sitten.
      Jos on sitä mille ei löydä selitystä, ja kohtauksittain tulee, niin lääkäriin pitää lähteä. Vaiva voi olla vaaratonkin ja liittyä työasentoihin mutta käy puhumassa tohtorille.

    • Anonyymi

      nyt on myös siitepöly runsaimmillaan, ja se aiheuttaa , jopa sitä aivosumua, ja raajojen jäykkyyttä ts, krampin tyyppistä, ja väsymys kuuluu myös siitepölyoireisiin, ja ulkonaisesti on silmien ja ihon kutina.
      siitepölyallergia -oireet voi olla huomattavia .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2401
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      61
      2327
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2270
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1522
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      32
      1480
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1422
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1190
    9. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1171
    10. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1156
    Aihe