Mitä tällaiset oudot kohtaukset/tuntemukset ovat?

Anonyymi-ap

Mitä tämä voi olla? Saan tällaisia outoja kohtauksia kun teen jotain tarkkuutta vaativaa esim, olen tietokoneella tai teen jotiain muuta työtä, niin huomaan tällaisia oireita;

- Äkillinen tuskainen olo
- Vaikea toimia/keskittyä
- Voimakas aivosumu
- Jäykkyyden tunne

Oireet tulee yllättäen, ja ne eivät tule rasittuneena. En ole masentunut enkä stressaantunut vaan oireet voi tulla ihan hyvin nukutun yön jälkeen esim. aamupäivällä.

Minulla saattaa olla matala rauta-arvo, mutta kun tämä tulee kohtauksittain niin en usko että tämä johtuu siitä.

Voiko olla neurologista, verisuoniperäistä tai jokin kasvain?

4

502

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osaako joku sanoa mitä tällainen voi olla?

    • Anonyymi

      Käyppä lääkärissä. Stressi jos on se oireilee rasittuneena. Ja näyttöhän on oikein säädetty, ettei voi aiheuttaa oiretta? Eikä mitään kaatumisia tms oo ollu missä pää ois ottanu osumaa tai onnettomuutta tai mitään?
      Aivosumua, nopeaa väsyvyyttä, kaksoiskuviakin on itsellä, ja työmuistin vaikeuksia. Tiedän mistä on minun oireet seurauksena, ja tulen toimeen asian kanssa. Pääni sai vähän liikaa osumia vuosia sitten.
      Jos on sitä mille ei löydä selitystä, ja kohtauksittain tulee, niin lääkäriin pitää lähteä. Vaiva voi olla vaaratonkin ja liittyä työasentoihin mutta käy puhumassa tohtorille.

    • Anonyymi

      nyt on myös siitepöly runsaimmillaan, ja se aiheuttaa , jopa sitä aivosumua, ja raajojen jäykkyyttä ts, krampin tyyppistä, ja väsymys kuuluu myös siitepölyoireisiin, ja ulkonaisesti on silmien ja ihon kutina.
      siitepölyallergia -oireet voi olla huomattavia .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1473
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      243
      708
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe