Taekwondo Pohjois-Koreassa?

kysyjä __

Onko P-Koreassa taekwondoa ollenkaan?

5

1039

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flamm'ee

      Sieltähän ne parhaat Taekwon-Do -mestarit tulee..

    • kiva

      Kyllä, mutta etelä korealaiset omivat kaiken itselleen!

    • JanneM

      Pohjois Koreassa on erittäin vahva valtiollinen taekwondon opetussysteemi. Sitä opiskelee, niin armeija, poliisit, kuin koululaisetkin. Aivan kuten Etelässäkin.
      Erona on se, että pohjoiseen on rantautunut ITF taekwon-do.
      Eteläkorealaiset ei halua omia kaikkea itselleen Kukkiwon ja WTF vain sattuvat olemaan Etelä Koreasta.
      Ja kuten Flamme sanoi ne parhaat taekwon-do (ITF) mestarit taitavat tällä hetkellä tulla sieltä Pohjoisesta.

      • creaper01

        ...ja se Pohjois Korea ei halunnut siirtäää Tae Kwon Do opetusta maailmalle joten se sai nimekseen International Tae Kwon Do Federation (ITF) Ja Etelä kun taas alkoi levittämään opetustaan siitä tuli World Tae Kwon Do Federation.


      • flamm'ee
        creaper01 kirjoitti:

        ...ja se Pohjois Korea ei halunnut siirtäää Tae Kwon Do opetusta maailmalle joten se sai nimekseen International Tae Kwon Do Federation (ITF) Ja Etelä kun taas alkoi levittämään opetustaan siitä tuli World Tae Kwon Do Federation.

        "...ja se Pohjois Korea ei halunnut siirtäää Tae Kwon Do opetusta maailmalle joten se sai nimekseen International Tae Kwon Do Federation (ITF) Ja Etelä kun taas alkoi levittämään opetustaan siitä tuli World Tae Kwon Do Federation."

        Mistähän tällaiset käsitykset ovat peräisin?
        Ei näin. Alunperin Kenraali Choi levitti TKD:a Pohjois-Koreaan ja tästä eivät E-Korealaiset pitäneet ja sen takia sitten Choin TKD erosi omaksi haarakseen, ITF:ksi, jota on kyllä levitetty hyvinkin ahkerasti maailmalle.


        Ja tuo lajin nimi kirjoitetaan ITF-piireissä Taekwon-Do ja WTF-piireissä Taekwondo. Eli yhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2474
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      206
      1859
    3. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1491
    4. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1467
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1416
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      195
      1266
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1160
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1075
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      15
      979
    10. Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !

      Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako
      Mikkeli
      135
      861
    Aihe