Yläpohjan tuuletus

Anonyymi-ap

Tästä aiheesta on varmaan jo miljoona keskustelua mutta en jaksa niitä etsiä tm. Eli onkelma on tuo yläpohjan tuuletus, lämpövuoto toisin sanoen. Eli kattopelti lämpenee ja sulattaa lumen talvella joka patoutuu räystäälle. Mukavia jääpuikkoja näkyy aina välillä. Talo on rakennettu -53 eikä ole aluskatetta jostain syystä laitettu. Laudoitus on tehty ns harvakseltaan ja juuri näistä kohtaa pelti lämpenee ja lumi sulaa.

Molemmissa päädyissä on reiät, parikin sellaista ilmanvaihtoaukkoa joiden kanssa toivoin pärjääväni mutta kyllä vaan tuo lumi näyttää sulavan ja patoutuvan. Olen nyt miettinyt että otan noista toisesta kokonaan sen venttiilin pois ja asennan sellaisen tuulettimen siihen, josko siitä olisi hyötyä. Että se puhaltaisi ilman pois sieltä yläpohjista. Mutta tuleeko siinä nyt sitten kosteusongelmia jos sieltä kaikki ilma imetään pois. Eli voisiko toimia siten että ulkoa imisi ilmaa sinne sisään? Kokemuksia muilla kerrottavaksi?

16

1456

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ristiriitainen aloitus; aloittaja ei jaksa miljoonasta aloituksesta yhtä valita mutta jaksaa tehdä sen miljoonannen ja ensimmäisen aloituksen...

      • Anonyymi

        Senku alat ettiä sitä 999999ttä keskustelua nii kommentoidaan siihen sitte. Mitä väliä aloittaako uuden vai jatkaako vanhaa, onko sulta pois?


    • Anonyymi

      Täytyy olla mahtavat vehkeet jos aikoo pumpata ilman pois eli tehdä alueelle tyhjiön.

    • Anonyymi

      Olisha se pitäny tietysti arvata ettei suomi24ssä saa muuta ku idioottien vastauksia

      • Anonyymi

        Niin ja idioottimaisia kysymyksiä! Tai eihän tyhmiä kysymyksiä ole mutta tossa nyt monta toisiinsa liittymätöntä asiaa sekaisin.


      • Anonyymi

        Idiootille vastataan kysymyksen tason mukaisesti. Oletko selvittänyt mitä maksaa jos tehdään tyhjiö vintille eli kaikki ilma pois?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Idiootille vastataan kysymyksen tason mukaisesti. Oletko selvittänyt mitä maksaa jos tehdään tyhjiö vintille eli kaikki ilma pois?

        Olen aina tiennyt, että ei kysyvä ole tyhmä mutta kysymätön on täysi tolvana.

        Sitten on näitä osaamattomia, jotka pyrkivät viisastelemalla osoittamaan suuren älykeskittymän.

        Sanoohan sen jo järkikin, että samalla viisastelun vaivalla vastaa kysyjälle asiallisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen aina tiennyt, että ei kysyvä ole tyhmä mutta kysymätön on täysi tolvana.

        Sitten on näitä osaamattomia, jotka pyrkivät viisastelemalla osoittamaan suuren älykeskittymän.

        Sanoohan sen jo järkikin, että samalla viisastelun vaivalla vastaa kysyjälle asiallisesti.

        Rehellisesti sanoen kysymyksen asettelu oli niin selkeästi puolivillainen että vaikea vastata asiallisesti ylipäätään. Eli rakennustekniikan tietämys niin heikkoa että menisi vuosi selittää ennenkuin ymmärtää ja siltikin ymmärtäisi väärin.


    • Anonyymi

      Ei sinne yläkertaan niin paljon sitä vettä tipu.

      Riittää hyvin sellainen 200x200 tuuletusluukku kumpaankin päähän päätyä. Ne verkot pitää ottaa niistä pois.

      Asuin aikoinaan yli 20 v sellaisessa ja seurasin samaa asiaa. Sielä nousee kesällä lämpö niin korkeaksi, että kosteus ei sielä viihdy. Sinne yläkertaan vedettiin aikoinaan paperi villojen päälle mutta ei sitä tehty sen vesitippojen vuoksi vaan lämpövuodon hidastamiseen.

      Jos rästäältä roikkuu jääpuikkoja niin lisää 20 senttiä eristettä sinne.

      • Anonyymi

        En ole tehnyt päätyihin mitään venttiileitä, paljon tehokkaammin ilma kiertää harjalta koko matkan kun jättää ilmankierrolle väylän


      • Anonyymi

        Mihin sinne lisäeristeitä mahtuu?


    • Anonyymi

      Onko ilman kierto kunnossa? Pelkät päätyritilät eivät riitä vaan tarvitaan tuuletusväli myös räystäällä. Eli ilma virtaa räystään alta yläpohjaan ja poistuu sitten molemmista päädystä.
      Katon alla on tosin aina lämpimämpää kuin ulkona, joten harjalla lumi sulaa ja sulavesi valuu alemmas. Räystäällä mennään jo pakkaselle ja siihen paanne kertyy.

      • Anonyymi

        Ilmankierrot ei auta jos katto hatara


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmankierrot ei auta jos katto hatara

        Jos katto on hatara, niin katolle kerry edes lunta.

        Tarkoitat ilmeisesti, että lämpövuoto yläpohjan läpi on suuri? Kyllä hyvä ilmavaihto tähänkin auttaa, sillä ilman vaihtuessa ei lämpötila pääse nousemaan eikä lumi sula katolla.


    • Anonyymi

      Ongelma poistuu, kun lisäät yläpohjan eristettä, tila kylmenee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5346
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2027
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1318
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe