Tarvin jonkun asiantuntevan neuvoja.

Anonyymi-ap

Voiko mulla olla anorexia? Pohdin tätä paljon yksin ja tiedän että suurin osa ystävistä on huolissaan. Sairaalasta mua ei lähetetty syömishäiriöpolille koska painoin liikaa. Mutta asiaan. Mä en halua syödä ja jos joku kysyy sanon vaa että söin jo tai valelehtelen että oon menossa jonkun toisen kanssa syömään. Näin ei siis tapahdu. Syöminen vaan lihottaa ja oon jo niin lihava etten tykkää liikkua ulkona kun kaikki nauraa. Mitat tällä hetkellä 174/65.. Tiedän oon lihava enkä edes ymmärrä miksi kirotan tätä tänne mutta haluun vaan kuulla jonkun mielipiteen mun tilanteesta. Haluun vaan laihtuu, kaikki syöminen lihottaa. Mutta oon väsyny tähän pyörtyilyyn eikä mussa ole mitään selitettävää. En uskalla mennä puhuu lääkärille että jos sekin nauraa mut pihalle.
Näin sitä ripittäyty ja toivon asiallisia vastauksia, kiitos.

3

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pituuteesi nähden et ole lihava. Syödä pitää että saa: energiaa tehdä asioita, esimerkiksi sinä tavata kavereita ja hengailla heidän kanssaan. Liikkua, jopa opinnot tai aivotyö vie energiaa. Siis vähin hiilareita. Esimerkiksi kunnollista leipää.
      Aminohappoja, koska kudoksistasi kuolee koko ajan väsyneitä soluja, ja uudet tarvitsevat rakennusaineita. Lihaa/kalaa/kananmunaa tai jos olet kasvissöjä, niin palkokasveja ja pähkinöitä.
      Suojaravintoaineita. Vitamiineja, hivenaineita. Eri hivenaineitten imeytymiseen sopivia kavereita, kuten liharuuan jälkkäriksi vähän jotain missä c vitamiinia- tai ruuan kanssa kaalisalaati, siinä on sitä.
      Kun syö monipuolisesti vähän kaikkea, vaihdellen, viikon tai kahden jaksoissa, saa käytännössä kaikkea mitä tarvitsee.
      Muistathan. Anoreksia on psyykkinen sairaus, jonka oireisiin kuuluu tuo syömättä jättämisen peittely. Tarvitset apua. Voitko käydä mielenterveystoimistolla, tms missä tahansa puhumassa? Käsität itse ettei se ole normaalia, miten toimit. Varmasti haluat tulevaisuudessa olla terve ihminen.
      Katsoisitko yhden dokkarin yle areenalta jos se vielä on- Self portrait. se kertoo kuvin, mitä anorektikon elämän loppupää on. Mieti sen jälkeen, haluatko todella jatkaa sillä tiellä, vai haluatko kuitenkin olla terve?

    • Anonyymi

      Anoreksia alkaa yleensä juuri vähitellen, ensin normaalista laihduttamisesta (vaikka siihen ei olisi mitään aihetta), ja sitten se voi pahentua niin, että fyysinen terveys ja koko elimistö on vaarassa. Et ole lihava, olet upean pitkä nainen ja juuri sopivan painoinen. Sairastin itse sairaalahoitoa vaatineen anoreksian n. 16-17 vuoden iässä, en ole ollut koskaan lihava eikä kukaan ole haukkunut läskiksi - tosin olin koulukiusattu muuten. Paino aleni vaarallisen vähäiseksi, ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin keskeyttää koulu ja mennä sairaalaan. Selvisin siitä, opinnot ja työelämä menivät hyvin. Nyt valitettavasti näyttää siltä, että anoreksiani on uusiutunut erityisesti vakavan työuupumuksen ja siihen liittyvien oireiden seurauksena. Olen aina liikkunut paljon ja syönyt terveellisesti, mutta nyt liikuntamäärät ovat menneet yli siitä, mikä on terveyden kannalta järkevää - samalla vähensin syömistä. Nyt alan olla huolissani, koska etenkin tässä yli 60 vuoden iässä ei saisi laihduttaa liikaa, ettei aiheuta vahinkoa luustolle ja elimistölleen muuten. Olen nyt onneksi työterveyslääkärin jatkuvassa hoitokontaktissa ja seurannassa. Suosittelen ottamaan yhteyttä Syömishäiriöliittoon Syli ry. Heillä on hyvät sivut ja lisäksi tuki- ja neuvontapuhelin. Kukaan lääkäri ei naura syömishäiriöille, päinvastoin on järkevää ottaa ajoissa yhteyttä ja hakea apua. Taustalla on yleensä muita ongelmia, jotka vaativat ratkaisuja ja tukea, omalla kohdallani painon tarkkailu on ollut epäonnistunut keino hallita ahdistusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe