Tuoksahti meinaan vanha ja tuore viina todella väkevästi ruokakassien jako jonossa. Siis huh-huh! Aivan käsittämättömät huurut, ei uskaltanut sätkää sytyttää, ois varmaan ilma leimahtanut tuleen!
Taitaa liki kaikilla se raha mennä alkoholiin, sitten persaukisena haetaan ilmaisia ruokakasseja!
Taitaa liki kaikilla se raha mennä alkoholiin, sitten persaukisena haetaan ilmaisia ruokakasseja!
Vastaukset 95
Vanhimmat
Etpä näytä osaavan edes hävetä juoppo tai entinen ministeri saa tai joutuu siellä seisoo tasan ei käy onnen lahjat.
Pulit hakee ilmaista sisäfilettä 9e kuntoustutki menee ponus sätkään ja pirkkaan..
Pirkka olutta ja bonus-sätkää. mustavalko tv kääriä ja lätkää katsoa humalassa torille jätkänpatas hajoaa. Kunnostettava että saa ruokapussia rapistella🪕
Aistit terävöityvät!
Viimeksi oli sellaistakin aromia jonossa, että taisi useammalla jonottajalla olla ns. savet kalsareissa.
Ne puliveivarit säästää vessapaperissa, mutta kohtahan alkaa olla jo tuoretta heinää ja metsässä kuivahkoa sammalta jota voi käyttää.
Tarpeettomia ja haitallisia 'palveluita' pakolla. te-toimistossa tätä hömppä työkokeilu, koulutus jne.Tulee kalliiksi meille veronmaksajille
sammal ja tuore vihreä heinä on hyvä pyyhkäistä kaljan haisemaa pieruista persettä. vessapaperikin maksaa on hyvä säästötavoite
Juopollahan kaikki menee viinaan
Kelataksilla alkoon ja pirkkaolutta takakontti täyteen. Bonus-sätkä tauot sossun piikkiin mittari raksuttaa😃
Samaa mieltä ruokaa ei raha riitä vaan viinaa ja tupakkaa haetaan ilmaisia ruokakasseja. monet työttömät ovat päihdeongelmaisia eli totetuuko työhaun malli kerran kuukaudessa pitäisi hakea 1-4- työpaikkaa olen nähnyt parvekkeella istuvat työvoima toimiston joutilaat sätkä hampaassa poltetaa koko päivä että ympäristö haisee ei tee mieli mennä asumaa sellaiselle alueelle jossa yksinäiset työttömät ovat niin haisevia, pahasiivoisia ruoka kyllä kelpaa. olen sitä mieltä työtön on itse aiheuttanut köyhyyden kun pitää olla ilmaisella ruokakassilla Suomessa on hyvä sosiaaliturva kELAN MAKSAMAT SOSIAALITURVA ETUUDET PITÄISI RIITTÄÄ RUOKAA
Päihde ihmisiä ei pitäisi laskea työttömäksi. Heille pitäisi järjestää hoito.
Helluntai seurakunta jakaa ilmaista ruokaa melkein joka päivä ilmoitustaulla jako päivät ja vielä sankkilantielläkin jaetaa ruokaa milloinka jetaa ilmaista olutta pitäisi perustaa olutpiste vaikka urheilukadun takapihalle siellä on kuntouttava työtoiminta
Jotkut joutuu näkemään vielä vaivaa, että ensin myy ruokakassin, että saa olutta.
Tahallaan hankaloitetaan ihmisten elämää tällä tavalla!
Toimeentulotuki ja muut pitäisi muuttaa ruokakortiksi, millä ei voi ostaa tupakkaa tai viinaa
Mutta sitten möisi ruokakortilla saadun ruuan ja ostaisi tupakkaa ja viinaa.
Kela ja sossu laittaisi kaikki maksusitoumuksella elätti menee maksusitoumus lappu kourassa kauppaan olen nähnyt näitä vässyköitä
Parempi niin. Koska niillä lapuilla ei saa kaljaa eikä tupakkaa.
kuntouttavan työtoiminnan veijarit menevät kauppaan maksusitoumuksella ostetaako pirkkaolutta vain ruokaa
Kelan on antelias verorahoilla katetaan työttömän elättäminen käyttävät viinaa ja tupakkaa
Noihin jonoihin pitäisi jalkaantua työvoimatoimistonkin. Potentiaalista työvoimaa tarjolla.
Rahat savuna ilmaan sätkällä.
SEHÄN HYVÄ JA PULI PENKIT ON KOVASSA KÄYTÖSSÄ.
pulipenkki puuttuu Littin luota siinä istui vieri vieressä tupakan polttajia ja kaljan juodessa piereskelivät paskat ilmaan
Jotain näiden juoppojenkin on saatava suuhunsa muutakin kuin juomaa. Samalla tavalla he ovat ihmisiä kuin kaikki muutkin, ei toinen ole toistaan kummempi.
Miten jotkut luulevat olevansa toisiaan parempia? Toiset ovat vain heikompia ja haavoittuvampia kuin toiset. Joka itsensä ylentää, hänet alennetaan.
Kiitos ihmisläheisestä kommentista. Sinulla sydän paikallaan ,eikä oikealla.
ihmisroskat tonkikoot ruokansa roskiksesta kerrostaloissa on biojäteastia saattaa löytyä käyttökelpoista ruokaa
Kukaan ei ole ihmisroskaa. Mitäpä jos lapsesi lähtee sille tielle että päihteet maistuu.muuttuuko hän roskaksi ?
lopettakaa päihteily
Olutta pirkkaa ja bonusta on pulinki suatava ja makkarroo
Alkoholismi on sairaus. Siihen voivat sairastua kaikki, kukaan ei ole turvassa elämän kolhuilta ja vastoinkäymisiltä. Eliitti pystyy peittämään jälkensä ja saamaan hoitoa toisin kuin köyhät.
On hyvin alkeellista ajattelua ruveta haukkumaan ja syrjimään sairaita ja puolustuskyvyttömiä ihmisiä. Kukaan ei suunnittele alkoholistin uraa, siihen joudutaan monesta syystä.
Alkoholismi on itseaiheutettu sairaus. Minulle ei ainakaan ole tullut viina eikä olut suuhun, ellen sitä itse sinne suuhuni laita. Ihan turhaa juopottelusta on muita syyttää, oma vika se on.
Näin juuri. Se oma lapsi voi olla tuleva päihteiden käyttäjä. Ihan kenen lapsi vain.
Ei ihan noin. Joillekin viina tai huumeriippuvuus voi tulla yhdestä kokeilusta.
Ei voi tulla yhdestä kokeilusta. Alkoholisti päätyminen vaatii monen vuoden ryyppäämisen.
Pulit ja narkkarit vinkuu omasta tyhmyydestä kun käyttävät aineita ja syyttävät tyhmyydestään toisia, että mukamas toisten takia pitää aineita käyttää.
Harvinaisen tyhmää sakkia.
Olet oikeassa. Täällä vaan on niitä leuhkailijoita jotka korottaa itsensä. Se joka itsensä ylentää se alennetaan. Moni on sen kohdallaan nähnyt.
Kyllä se on sairaus.
Huumeista ainakin voi tulla riippuvaiseksi yhden kokeilun jälkeen.
Oletko mitannut kaikkien älykkyysosamäärän ?
Kokeilin huumeita, ensin yhden kerran sitten toisen kerran ja viimein kolmannen kerran, kaikki n. 2 viikon sisällä. En tullu riippuvaiseksi. Aikaa on jo muutama vuosi. Eipäs ole tehnyt mieli enää huumeita.
Sieniä työtön kuntouttava tuötoiminta🍄 4 tuntia kerää korvasieniä höyryä ja sienimuhennos pörisee ilta
Ja kun kerää ja syö silokkeja, niin siitä se riumu vasta repeää 🤾♂️🤪
Jag fisade brutalt i matkön 😌
Vahvaa johtamista 🏋️♂️
Edelläkävijöitä tarvitaan myös ruokajonossa!💪
Ruokakassin sisältö ei nykyään enää vastaa 9€ kuntoutujan vaatimuksia, heikoksi on mennyt. Missä hyvä liha, juustot, savustettu lohi yms. 🤔
Totta, miten 9€ kuntoutuja jaksaa painaa hommia, jos ruuaksi saa jonkun omenan ja pari puolimätöä banaania 🤬
En olisi pahoillaan jos ajautuisi samaan tilanteeseen ,tai lapsesi.
Köyhille syrjäytyneille pitkäaikaistyöttömille 9 euron/palkalla kompostiruokaa
Suurimmalla osalla ei. Mutta kyllä ne kaljoittajatkin on ruokittava.
Tämä ketju osoittaa miten sairas ja syrjivä Lieksa on!
Kyllä, pride kansaa ja koprofiilejä syrjitäään!
Kaupunki itse syrjii niin miksi ketju ei saisi syrjiä? En silti kannata syrjimistä.
Furryt ei käy soppajonossa, ilmeisesti vauraampaa väkeä....
On hyvä, että rukakassissa enää porkkanaa. Alkaa pulitkin on roisin ylipainoisia 🥶
ja naiset isomahaisia ja jättipersiit ei ole töitä tehty
Mielestäni ruokakasseja ei saisi jakaa juopuneille eikä ylipainoisille!
Shamaa mieltä juopuneille pitää jakaa vain kaljakassheja.🥴
Mitä ylipainoisille? 🤔
Tupsupipo?
Tupakka ja alkoholiveroja pitää korottaa roimasti että rahaa saadaan valtion kassaa työttömyysturva on valtion ilmaista rahaa nämä juopot osaa hyödyntää verot valtiolle maksamalla arvonlisäveroa. läskivero pitää ottaa käyttöön eli jos naisella menee persiin leveys yli metrin sen mukaa vero
Hirvittävä PYLLYNHAJU leijuu kassijonossa.
Se on monillaniin. Sitten valitetaan kun lapsetkaan ei saa ruokaa. Marin vei ruuatkin.
Haittaako jos jonossa ottaa eteen voimakkaasti.
Ei, voit kätevästi ripustaa ruokakassin temmiisi 🍆
Mihin on paras jättää mersu parkkiin kun tulee köyhäksi naamioituneena leipäjonoon?
Laiskat pulit ja työttömät ei tarvitse ruokaa, ne elää juomallakin.
Kaljaan ja tupakkiin on aina rahaa, sapuska pitääkin sitten kerjätä.
Eikö näillä repuuseilla ole mahdollisuutta käyttää pesukonetta että pesisivät vaatteensa ettivät haisisi kuin revonsyötti?
Vanha sanonta on että ei köyhänkään tarvitse paskainen olla.
Vai onko nämä niitä joille äiti on aina tehnyt kaikki valmiiksi ja nyt eivät itse osaa edes nenäänsä niistää?
Elämänhallintaleiri olisi näille sopiva paikka, pois pääsisi vasta kun on raitis, yhteiskuntakelpoinen ja työhaluinen.
Pitäisi olla pulien uittopäivä jokirannassa, jossa pulit nakataan jokeen vaatteet päällä ja niitä ei lasketa rantaan ennekuin ovat "kylpeneet" 15 minuuttia.
Aika brutaalia 😵💫
Ei todellakaan käy, joki saastuu!
Kalakuolemia havaittu pulien pesupäivinä!
Puliveivaajille ilmaiset ja omat vuorot uimahalliin!
Silloin voisi harkita kun on altaan pesupäivä. Altaassa olisi paljon klooria sisältävää vettä joka valkaisee altaan ja pulit samalla. Allas tyhjäksi ja painepesuripesu altaaseen ja puliukkoihin. Sen jälkeen huuhtelu kylmällä vedellä altaaseen ja puliveivareihin painepesurilla.
No jo on brutaalia 😳
PITÄISI HANKKIA PESUALLAS JA KUNNON LUUTURÄTTI JOLLA VOI PYYHKÄISTÄ PASKASTA PERSETTÄ JA POISTAA HAJUN VAIKKA MÄNTYSUOVALLA ja sitten ruokajonoon työtön on tyytyväinen puhdas perse ja alushousut
Mitä järkeä peseytyä? 🤔
No yhtään mitään järkeä. Ei cro-magnonit peseydy!
No nyt tuli kiire 🏃♂️👩🦽
Pyllynhaju paras haju.
Vastahan minä jouluksi vaihdoin kalsarit
Kenen kanssa vaihdoit?
Ensin oikein ja nurinpäin. Sitten keltanen taakse ja ruskea eteen. Juhannuksena naapurin kanssa.
Edellisen päivän paskat kuivuu ja varisee itsestään ulos lahkeita pitkin.
Olipa taas brutaalit hajut kassijonossa!
Oliko gaggan vai alkoholin hajua tällä kertaa?
Molempia oli, ja paljon!
Miten paljosta nyt puhutaan?
Noin 94% vähintään!
Kassijonossa viina maistuu 🙋♂️
Se kuuluu konseptiin, ei kai kukaan selvinpäin sitä kuivaa käntynpalaa viitsi jonottaa!
Tänään aion päästää jonossa lämpimät ribulit kalsareihin, annan ihan vapaasti vuotaa!
Energistä ja dynaamista 🏋🤸