katsokaa www.sky.org,
MILLION MARIJUANA MARCH vai mikä lie olikaan
KAIKKI MUKAAN !
Mäkin lähtisin. En tosin polta mutta oli niin hauskan näköstä porukkaa. Asun vaan liian pohjoisessa.
MILLION MARIJUANA MARCH vai mikä lie olikaan
KAIKKI MUKAAN !
Mäkin lähtisin. En tosin polta mutta oli niin hauskan näköstä porukkaa. Asun vaan liian pohjoisessa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
http://www.droginfo.com/opas.htm
Joillekkin saattaa muodostua riippuvuus jopa kannabiksesta. Tuollaiset "oppaat" ovat huono vitsi.
"Tunnen oloni yksinäiseksi."
"Tunnen olevani väärinymmärretty"
"Minun hasiksenkäyttöni ei ole ongelma. Ydinvoima on ongelma"
"On kuin lasinen kupu olisi päässäni – olen vieraantunut ympäröivästä maailmasta."
Jos huumekauppias haluaa säilyttää lopettamisaikeissa olevan vakioasiakkaan paras keino on näiden "oppaiden" jakaminen.
Mitä, etkö sinä sitten pidä pilvestä ?
Ja kuvataan koko porukka. Saattaa tulla esteitä
joskus matkustettaessa ulkomailla (esim. USA)ja
työn saannin kanssa.
Kannabis on petollinen huume!!!!
“Alussa oli vain akuutti päihtymystila.” Huomasit, kuinka kannabiksen vaikutuksesta syntyvä päihtymystila on erilainen kuin normaalitilasi.
Kannabiksen pitkäaikaisen säännöllisen käytön seurauksena ‘normaalitilasi’ muuttuu hiljalleen ja huomaamattasi. Mielentilaasi alkavat luonnehtia: ajatuksettomuus, ajattelemattomuus, passiivisuus, laiskuus, joustamattomuus ja henkinen jäykkyys. Tällöin kannabiksen käyttö ei enää aiheutakaan entistä päihtymystä (“high”) vaan pääsi selkiytyy, olosi ‘normaalistuu’ ja toimintakykysi palaa. Kykenet hoitamaan asioitasi. Kunhan olet polttanut hasista.
Alussa poltat akuuttien päihtymystuntemusten vuoksi. Sitten poltat tunteaksesi olosi miellyttävän normaaliksi ja hieman päihtynyt.
Hasis haittaa ajatustoimintoja, joiden avulla arvioisit tai kyseenalaistaisit tekemisiäsi, ja muuttaisit käyttäytymistäsi. Kannabista käyttävän aivot ottavat vähitellen käyttöön ajattelu- ja havaintotoimintojen KANNABISMALLIN. Seon ‘suodatin’, joka seuloo tietoisuudesta pois kannabiksen käyttöön liittyvät kielteiset tosiasiat. Kannabismalli on kuin uusi identiteetti. Se syntyy, koska kannabis vaikuttaa aivojen kemiaan pitkäkestoisesti. Kannabiksen käyttäjät kokevat tästä, kemiallisesta, syystä ‘ajattelevansa maailmasta samalla tavalla’.
Siis: aivotoimintojen kemiallinen muuttuminen ja saman kokevien käyttäjien yhteenkuuluvaisuuden tunne yhdessä kehittävät ja voimistavat sellaisia reagointitapoja, jotka ylläpitävät kannabiksen käyttöä. Näitä ‘vakiovastauksia’ kutsutaan kannabismalliin kuuluviksi ‘normaalireaktioiksi’ .
Esimerkkejä kannabismalliin kuuluvista ‘normaalireaktioista’ Kaikki polttavat hasista.
Voin lopettaa, koska vain haluan. En kuitenkaan tee sitä juuri nyt.
Minun hasiksenkäyttöni ei ole ongelma. Ydinvoima on ongelma.
Alkoholi on sallittua ja se on paljon myrkyllisempää.
Hasis on luonnontuote.
Tulen luovaksi ja taiteelliseksi ja siksi voin jatkaa hasiksen käyttöä.
Tunnen monia hasiksenkäyttäjiä, jotka ovat sellaisia kuin kuvailtiin, mutta minä en ole sellainen - olen ainutlaatuinen ja immuuni kielteisille vaikutuksille.
Toimin parhaiten ollessani sopivan päihtynyt.
Minulla on puute, joka on kompensoitava kannabiksella
Hasis voimistaa kielteisiä tunteita, joiden kokeminen on ahdistavaa. Nämä tunteet koetaan vasta kun hasiksen rauhoittava vaikutus häviää. Tähän voi mennä jopa 5 päivää viimeisestä käyttökerrasta. Kielteiset tunteet katoavat, kun polttaa hasista uudelleen - ja tulevat taas takaisin, jolloin on taas poltettava…
Kun murrosiässä elämä tuntui olevan sekavaa, hajalla, kriisissä, saattoi hasiksen polttaminen tuntua auttavan; se antoi ehkä tunteen aikuisesta kypsyydestä ja rauhallisuudesta. Tarpeesta kokea sama rauhoittuminen ja ‘viileys’ tuli kuitenkin noidankehä, sillä elämän sekavuus ja hasiksen käytöstä aiheutuvat kielteiset tunteet pyrkivät aina uudelleen pintaan. Pakeneminen hasiksen polttamiseen korvaa läheisyyttä, yhdessäoloa, henkistä tukea ja tunteita, joita ihminen tarvitsee selvitäkseen ahdistuksensa kanssa
Mitä tapahtuu, kun lopetan kannabiksen käytön?”
Kannabiksen käytön lopetuksen jälkeen kestää 6, jopa 10, viikkoa ennen kuin kaikki THC on poistunut elimistöstä. Annosten asteittainen pienentäminen ei kannata, koska tällöin krooninen vaikutus jatkuu.
Useat nuorten psykoosit ovat puhjenneet just kannabiksen käytöstä...
vielä useamman kannabiksen käytöstä on suututtu ja sitten annettu lääkkeitä joilla se psykoosikin on syntynyt
Esimerkki pliis,,,ei taida olla.
Vanhempi suuttuu kun tenava käyttää kannabista. Vie tohtorille. Tohtori antaa lääkettä kurittoman tenavan kurissapitämiseksi. Lääke on pahaksi. Tenava saa psykoosin.
Oikea esimerkki pliis,,,ei taida olla.
Tuun sinne! Täällä ei muut näemmä ymmärrä hyvän päälle! Ennemmin oon himassa hymyssä suin ku konttaan ympärikännissä jotain ojanpohjia. Sekö sitten terveellistä? Voihan kannabiksen polttokin olla kontrolloitua! Jokaisen omasta päästä se on kiinni...
moi! oon täysin samaa mieltä että mielummin olen kotona hymyssä suin ku konttaan ojan pohjia pitkin. Ja ne ketkä ei tienny niin kannabis ei tuhoa aivosoluja samalla tavalla kuin tupakka tai alkoholi...! hei ssit tulee vaan letkee olo ja siit ei taatusti ala riehumaan!
"Ja ne ketkä ei tienny niin kannabis ei tuhoa aivosoluja samalla tavalla kuin tupakka tai alkoholi...! hei ssit tulee vaan letkee olo ja siit ei taatusti ala riehumaan"
Ei kai tupakka aivosoluja tuhoa vai tuhoaako?
Myös alkoholin aivosoluja tuhoava vaikutus on kyseenalaista. Joidenkin tietojen mukaan alkoholia saa vetää tosi suuria määriä putkeen pitkän aikaa ennenkuin mitään tuhoa tapahtuu. Alkoholin suurin vaara onkin väkivalta ja tapaturmat. Ja toiseksi, minulle ainakaan ei pilvestä tule letkeä olo vaan painajaismainen paniikkikohtaus ja tuskatila. Itse diggaan mietojen alkoholijuomien kohtuukäyttöä.
Kolmanneksi, teen selväksi että kannatan kyllä kannabiksen laillistusta ja kaikkien huumeiden käytön sallimista.
noooo.. jotain sieltä menee, oletkos nähnyt kaveria joka on juonut vähän pitempään ?
Kumoamaan kieltolakia ! Taistelemaan ihmisoikeuksia polkevaa holhousyhteiskuntaa vastaan rauhanomaisin keinoin !