Elikkäs nyt on sellanen ongelma että mopo tulvii jäähäristä sitä on näköjään jotenkin päässyt kohokammioon että siinä on hirveä allas niin osaisko joku sanoa että mikä tässä nyt on. Nyt kiireesti apua ja asiallisia vastauksia🙏. Mopo on siis rieju mrt 2018
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Anteeksi siis tarkoitan kohokammiolla kampikammiota
Jos jäähdytysneste tulvii, pääsee järjestelmään painetta. Yleensä sylinterikannen tiiviste on silloin pettänyt ja vaihdettava.
Kaasuttimen tulviminen taas johtuu kohokammion neulaventtiilin vuodosta. Roska venttiilissä tai vanttiiöi viallinen.
ps. Mikä ihme on jäähäri?
Kiitos vastauksesta jäähärillä tarkoitan jäähdytysnestettä
''Jos jäähdytysneste tulvii, pääsee järjestelmään painetta.'' Jäähdytysjärjestelmä on normaalisti paineistettu, ongelma tässä on vain tiiviste joka on paskana.
Kannen tiivisteen vaihoin just mutta vieläkin sama ongelma. Kaasariinkin joutuu jäähdytysnestettä kohokammioon en tiiä kyllä et onko letkut asennettu oikein kaasariin kun kaasari on pwk 21. Onko sillä hirveesti väliä miten ne asentaa sinne?
Sylinterit laigtedttu kuntoon ja viellä käytetty jossain moottoripyräjenjengillä kaasuttemssitem säädettämisssä... mitä vielä
Pit'äisikö poliiseiltas jo poistaa Volkswzgenint käytöxytä kun syyztä yli vuoden vsnhojs v snhukxis?
Olipa hyvin selvästi kirjoitettu :DD Onkohan joku tainnut juoda vähän liikaa?
Avaus oli yhtä selvä. Mitä pääsee minne.
jäähärit eli kai jotenkin pitää jäähdyttää moottoria, muta vähän isompana, totean että mopoilu on hauskaa...ihmettelen että miten jonkin apina-moponkin kyydissä on 2 kypärääistä ihmistä että mitenkä riittää hevosten voimat :D