EI kannata Suomessa

Anonyymi-ap

Aiemmin itsekin suunnittelin aurinkosähköä. Eduskunnasta kuitenkin suorastaan tapettiin aurinkopaneelitehdas suomeen sähköveropuheilla.

9

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin toimii Suomen hallitus. Vouhotetaan ympäristöasioista ja sitten toimitaan toisin.

      • Anonyymi

        Noinhan se on sannamarinien ja viherpellejen hallituksissa.
        Onneksi saadaan uusi hallitus joka jättä¨ä hörhöilyt vähemmälle.


    • Anonyymi

      Kuinka aurinkosähkön kannattavuus omaan käyttöön riippuu hallituksen asenteesta aurinkopaneelitehtaaseen? Ei mitenkään.

    • Anonyymi

      Aurinkosähköjärjestelmä yhdistettynä spot-sähkösopimukseen
      https://www.theseus.fi/handle/10024/803730
      "Tutkimustulokset osoittivat aurinkopaneeleiden takaisinmaksuajan olevan pitkä ja taloudellisen hyödyn olevan verrannollinen sähkön hintaan."

      • Anonyymi

        Mikähän on tämänkin tutkimukset idea? Vähän sama kuin selvitettäisiin, etteivät aurinkopaneelit tuota yöllä mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän on tämänkin tutkimukset idea? Vähän sama kuin selvitettäisiin, etteivät aurinkopaneelit tuota yöllä mitään.

        On tossa opparissa ihan ideaa. Aika moni paneelien ostaja ei tunnu tajuavan edes miten se sähkönmyynti yhtiölle päin menee ja jälkeenpäin uhriutuu omasta typeryydestään. Enkä todellakaan puhu mistää marginaali porukasta. T. Sähköyhtiöllä töissä.


    • Anonyymi

      Ei ole aurinkosähkön myynnissä mitään ideaa.
      Kun sähköä tulee niin hinta on olematon. Kun tuotanto on pimeällä olematon hinta pilvissä. Näin meitä on höynäytetty

    • Ei kannata, jos suurin osa menee myyntiin niinkuin asuinkiinteistöissä tuppaa menemään. Mutta esimerkiksi kaupoille ja teollisuudelle kannattavampaa kun käyttävät kaiken itse. Tällöin säästää aina vähintään siirtomaksut jotka ovat tosin isoissa liittymissä edullisemmat .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4632
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1504
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1403
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1226
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1132
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1018
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe