Vapaakuukaudet

Anonyymi-ap

Yritin kysellä ja hakea viranpuolesta tulevaa yhtä vapaakuukautta joka pitäisi saada automaattisesti vuoden ulosmittauksen jälkeen. En tiedä olenko nyt jotenkin saanut oman ulosottomiehen jotenkin kyrpiintymään itseeni kun ei se myönnä sitä vaan keksii aina puoli vuotta eteenpäin ajan jolloin tämän voi saada. Nyt olen maksanut yhtäjaksoisesti vuoden koska vaihdoin työpaikkaa jolloin sain täyttä palkkaa viisi kuukautta kun en tietenkään heille kertonut työpaikan vaihdosta.
Olen nyt huvikseen kerran viikkoon haeskellut sitten mitä typerimmillä syillä vapaakuukautta josta tulee aina hylky. Jatkan samaa rataa niin joutuvatpa käsittelemään vapaakuukausihakemuksia joiden erityinen syy on ostaa pussi kananpaskaa.

8

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kohta tänne rientää kymmenen peruskoulun käynyttä, jotka kertovat sinulle, että vapaakuukausia pitää nykyään saada automaattisesti aina kolme vuosittain. Se pitää paikkansa vain, jos on tulorajaulosmittauksessa, ja sinä ilmeisesti et ole.

      Automaattisia vapaakuukausia ei voi lykätä seuraavalle vuodelle. Tee valitus ulosottomiehen esimiehelle. Viikoittaiset hakupommitukset ovat tehottomia.

    • Anonyymi

      Kuulun tulorajaulosmittaukseen, mutta minulle on vain kerran (v. 2020) myönnetty vapaakuukaudet ns. viran puolesta. Aina olen niitä joutunut erikseen hakemaan ja joka kerta ne on mukisematta myönnetty. Ärsyttää vain tämä epätietoisuus, kun periaatteessahan niitä ei pitäisi joutua hakemaan. Tämähän lukee ulosoton sivuillakin. Nytkin eletään jo toukokuun puolta väliä, muttei mitään tietoa, milloin vapaakuukaudet ovat tänä vuonna. Eli pakko niitä on varmaan taas hakea, vaikkeivat halua vapaakuukausihakemuksia.

      • Anonyymi

        Joskus puhelimella soittaminen on tehokkaampaa kuin viestien kirjoittelu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joskus puhelimella soittaminen on tehokkaampaa kuin viestien kirjoittelu.

        Muistelen ulosottolaitoksen ohjeistaneen no. sähköiseen yhteydenpitoon. En nyt satavarma oo, mutta näin tuuttaa takaraivon tieto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joskus puhelimella soittaminen on tehokkaampaa kuin viestien kirjoittelu.

        Näin tällä hetkellä, puhelimeen ei oman kokemukseni mukaan edes vastata:

        "Ohjeet hakemuksesta myönnettävien vapaakuukausien hakemiseen

        Huomaathan, että osa vapaakuukausista myönnetään ilman pyyntöä ja hakemus koskee ainoastaan harkinnanvaraisia vapaakuukausia.

        Asioiden käsittelyn nopeuttamiseksi pyydämme toimittamaan hakemukset ulosoton sähköisen asiointipalvelun kautta".


    • Anonyymi

      Soittakaa sille uo-henkilölle, tiedot ovat niissä maksukuiteissa.
      Niissä on puhelinnumero ja kellonaika milloin voi soittaa.
      Selviää varmaan kaikkein parhaiten. Vaikeaa antaa yleispätevää/yksilöllistä ohjetta kun jokaisen tilanne on omanlaisensa.
      Tulorajamittauksessa saa nykyään kolme. 1/3 saa yhden. Mutta koska laki tuli voimaan vasta toukokuussa on viisainta ottaa yhteyttä milloin vapaakuukauden/det haluaa pitää.

    • Anonyymi

      Täällä on annettu tiedot eri vaihtoehdoista toisessa tätä asiaa koskevassa ketjussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      94
      2785
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2290
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      33
      2171
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1851
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1849
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe