Koira+laminaatti?

Kuinka hyvin laminaattilattia kestää jos koira sille silloin tällöin lirauttelee...? Eli meneekö kuprulle kuin parketti? Parketti olis menossa vaihtoon kun koira on sen pilannut.. Kannattaisiko siis odottaa niin kauan että koiravanhus lähtee vai...?
72489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

odottaa, että aika jättää koiravanhuksesta.

Äänestä

on erittäin liukas. Vaikka laminaatti on muuten kestävämpi valinta koiraperheeseen, niin se on koiran tassujen alla ikävän liukas. Meillä ei koira suostunut kulkemaan kuin mattojen päällä edellisessä kodissa, jossa oli osassa huoneita laminaatti.

Äänestä
  • Olen jutellut erään eläinlääkärin kanssa ja hän oli sitä mieltä että laminaatti ei ole etenkään isomille koirille ollenkaan hyvästä Liukauden takia tassut ei pidä ja saattavat saada nivelrikkoja, lonkkavikoja jne

    Äänestä

  • Dooris kirjoitti:

    Olen jutellut erään eläinlääkärin kanssa ja hän oli sitä mieltä että laminaatti ei ole etenkään isomille koirille ollenkaan hyvästä Liukauden takia tassut ei pidä ja saattavat saada nivelrikkoja, lonkkavikoja jne

    meillä "roska"laminaatilla tuli bisonille toinen olkanivel pakettiin viikoksi laminaatilla luistelun vuoksi, kova muovilattia on paras ja äänettömin !

    Äänestä

  • pnieminen kirjoitti:

    meillä "roska"laminaatilla tuli bisonille toinen olkanivel pakettiin viikoksi laminaatilla luistelun vuoksi, kova muovilattia on paras ja äänettömin !

    Jos jotkut laminaatit ovat koiran tassuille liukkaita, se ei tarkoita, että kaikki ovat. Markkinoilla on tarjolla hyviä laminaatteja, joilla ei koirienkaan tarvitse liukastella. Itsellä parin kuukauden kokemus laadukkaasta laminaatista ja hyvin ovat koirat pärjänneet sen kanssa. Kerran löytynyt pissa lattialta eikä aiheuttanut laminaatille mitään vaurioita. Mitään muitakaan jälkiä ei lattiassa ole näkynyt, vaikka koirat innostuvat välillä kovastikin spurttailemaankin huoneesta toiseen. Jokainen tietää, että eri parkettien kestävyydessä ja laadussa on huimia eroja, niin myös laminaattien. Jos kestävää haluaa, kannattaa satsata kerralla laatuun. Halpislaminaatit näyttävät turhaan pilaavan kaikkien laminaattien maineen....

    Äänestä

  • pnieminen kirjoitti:

    meillä "roska"laminaatilla tuli bisonille toinen olkanivel pakettiin viikoksi laminaatilla luistelun vuoksi, kova muovilattia on paras ja äänettömin !

    ne pitävät tassut huonossa kulmassa ja pito-ongelmaa tulee. Eivät pitkät kynnet tietenkään ole hyvä juttu millään alustalla. Turhan pitkistä kynsistä kuuluu myös ääntä laminaatilla.
    Eräät puhdistusaineet jättävät laminaatin pintaan hyvin liukkaan kalvon ja siitä liukkaudesta syytetään usein turhaan laminaattia.

    Äänestä

Itselläni on keskikokoinen koira ja laminaattilattian hankimme koiran ollessa jo 4v. Mitään pelkoja liukkaudesta tai että koira olisi kieltäytynyt liikkumasta asunnossa ei ollut ... ehkäpä päin vastoin, pallon perässä oli hauska liukua :) Mutta käytännön huonompipuoli oli että lukkopontti( näin kain se oli) ei pidä suma kohdasta ollenkaan tiiviyttä, joten muutaman kerran kun koira oli oksentanut juuri sauman kohdalle niin siihen tuli ikävän näköinen "pullahdus" mutta jos oksennus sattui juuri sopivasti "lankulle" ei minkäänlaista jälkeä jäänyt. Joten luulen että koirasi "lirut" tulevat turvottamaan ainakin lukkopontti laminaatin kupruille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eeva kirjoitti:

Kuinka hyvin laminaattilattia kestää jos koira sille silloin tällöin lirauttelee...? Eli meneekö kuprulle kuin parketti? Parketti olis menossa vaihtoon kun koira on sen pilannut.. Kannattaisiko siis odottaa niin kauan että koiravanhus lähtee vai...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu