Olen aina ihaillut Lieksalaisia

Mitä enemmän luen tätä palstaa, sitä enemmän ihailen teitä Lieksalaisia.
Kuinka sivistynyttä, kultivoitunutta, empaattista, viisasta, raitista ja tervehenkistä porukkaa te olettekaan.
On ilo lukea kirjoittamianne viisauksia, jotka eittämättä tekevät Lieksasta suomen kulttuurin ja sivistyksen kehdon.
Voin käsi sydämellä sanoa että Lieksan veroista paikkaa ei maailmassa ole toista.
18515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jag pruttade brutalt på gymmet.

Äänestä

Lieksassa asuu hienoja ihmisiä!
Kansakunnan aatelia kerrassaan.

Äänestä

Olen laittanut sivistynyttä lieksalaista. Paljaalla.

Äänestä
  • Sivistyneesti, totta kai! 🏋🏼‍♂️

    Äänestä

  • No sinä olit sitten härski niinku härski Hartikainen!

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    No sinä olit sitten härski niinku härski Hartikainen!

    Onkohan se pannu härski hartikaistakin paljaalla...?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Onkohan se pannu härski hartikaistakin paljaalla...?

    Taitaa olla aika kylmä jo.... mutta eihän se haittaa tosipanijaa!

    Äänestä

Tuo nerous taitaa olla lieksalaisilla geeneissä? Ilmeisesti nämä geenit ovat varsin pienessä piirissä kiertäviä ja tarkkaan suojeltuja ulkopuolisilta vaikutteilta?

Äänestä

Lieksan veroista paikkaa ei ole! Kyllä Määttänen katuu vielä että lähti Muurameen

Äänestä

Ei kyllä me olemme eliitti täällä. Olen pannut paljaalla.

Äänestä
  • siis Nurmeksessa.

    Äänestä

Jo vain!
Lieksalaiset valtuuttivat jo vuosia sitten omiensa joukosta kaikkein nerokkaimmat ja tervehenkisemmät edustamaan tämän palstan kautta itseään ja paikkakuntaansa!
Ei käy kieltäminen etteikö asia olisi onnistunut yli odotusten, sillä varmasti jokainen suomalainen tietää mikä on Lieksa ja millainsia ovat lieksalaiset!

Äänestä

Olen keskustellut esim. Joensuulaisten kanssa ja ero Lieksalaisiin on huomattava. Joensuussa on paljon muualta tulleita toisin kuin Lieksassa jossa elää jalat maassa olevaan kansaa.

Äänestä

Miten maailmassa voi ollakin paikka johon kaikki nerous ja viisaus on kasaantunut?

Äänestä
  • Ja viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana viisaus on lisääntynyt huomattavasti, kun koneinsinöörit on kertoneet vanhoja satuja kansanperinteestään kuinka he ovat paljon nykaikaa edellä olleet jo vuosisatoja.

    Äänestä

Kannattaa ihailla tarpeeksi kaukaa, muuten ei tunneta olevamme turvallisessa tilassa ja sitten itkettää.

Äänestä

Lieksan maine kasvaa...

Äänestä

Kateutta saa ilmaiseksi, ihailu on ansaittava. Laitan sen kunniaksi. Paljaalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä enemmän luen tätä palstaa, sitä enemmän ihailen teitä Lieksalaisia.
Kuinka sivistynyttä, kultivoitunutta, empaattista, viisasta, raitista ja tervehenkistä porukkaa te olettekaan.
On ilo lukea kirjoittamianne viisauksia, jotka eittämättä tekevät Lieksasta suomen kulttuurin ja sivistyksen kehdon.
Voin käsi sydämellä sanoa että Lieksan veroista paikkaa ei maailmassa ole toista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu