Kokemuksia hermopinteiden vapautusleikkauksista (kyynärpää, ranne, alaraaja jne)?

Anonyymi-ap

Itselleni on reilun vuoden aikana kehittynyt nopealla tahdilla lukuisia eri hermopinteitä ympäri kehoa, eikä tarkkaa syytä ole tiedossa (etenkin kun avun saaminen julkisella puolella on ollut ja on edelleen kiven takana, lähetteitä hylätty peräjälkeen jne). Mm. oikean kyynärhermon pinne - joka vahvistettiin ENMG:llä lokakuussa - ehtinyt olla viime vuoden toukokuusta asti ja käden tila on jo varsin huono. Jatkuva särky, puutuminen, tunnottomuus, lihasheikkous ym kyynärpäästä pikkurilliin ja nimettömään saakka. Kaikki tavarat putoavat kädestä. Vuodenvaihteessa samanlainen hermopinne alkoi kehittyä myös vasempaan kyynärpäähän.

Alaraajoissa yhtä huono tilanne ellei vieläkin huonompi vasemman jalan osalta. Nilkkaan (sekä sisä- että ulkosyrjälle) ja mitä ilmeisimmin myös polveen kehittyivät pinteet jo ennen kyynärpäitä, joskus 02/2022 tienoilla. Aluksi jalkaterän alueella alkoi esiintyä nopeina sarjoina sähköiskuja, pistelyä, puutumista ja välillä täydellistä tunnottomuutta. Lattiaa/maata ei siis tuntenut jalan alla lainkaan. Nämä oireet olivat vielä tuolloin ajoittaisia ja pysyivät useampiakin päiviä pois ja palasivat jälleen.

Syksyllä oireet levisivät jalkaterä-polvi akselille ja voimistuvat. Neurologia ei kiinnostanut koko asia, eikä suostunut edes tutkimaan jalkaa, sanoi selityksen löytyvän sieltä korvien välistä ja kaiken olevan pelkkää somatisointia (ja samassa yhteydessä kyynärhermon pinne oli jo vahvistettu ENMG:llä ja kerroin jalan oireiden olevan prikulleen samat! tiettyjä hermoja napauttamalla tuskallinen sähköisku kulkee aina ukkovarpaaseen saakka). Tutkimukset loppuivat siihen ja ainoastaan kyynärhermopinteestä laitettiin lähete käsikirurgiaan, jonne vastaanotto järjestettiin vasta 5kk myöhemmin.

Nyt vasemmassa jalassa oireet (särky, sähköiskut, puutuminen, pistely, polttelu, lihasheikkous ym) ovat päällä taukoamatta kellon ympäri ja kävely muuttunut todella tuskaiseksi. Samoin nukkuminen, särky pahenee entisestään levossa sekä nilkassa että polvessa. Kaiken lisäksi nilkka turvonnut reilusti sisä- ja ulkosyrjältä, turvotusta myös säären etuosassa ulkosyrjällä ja polvessa. Joudun kulkemaan monesti kyynärsauvojen kanssa.

Oikean kyynärhermon leikkaus olisi edessä nyt kesäkuussa, mutta leikkaus ja mahdolliset komplikaatiot pelottavat kieltämättä suuresti. Entä jos hermoja vaurioituukin enemmän ja koko käsi halvaantuu? Tai ei enää toimi sitäkään vähää mitä ennen? Kehoni on myös erittäin huonossa kunnossa ja ei jaksa parantaa enää edes pintanaarmuja. Ja miten selviän arjessa leikkauksen jälkeen, etenkin kun vasen käsikään ei pinteen vuoksi toimi kunnolla, vasen jalka paskana ja kävely vaivalloista. En voi edes pyytää keneltäkään apua, sillä ystäviä/tuttuja ei ole lainkaan ja olen ollut jo vuosia täysin yksin. Jatkuva sairastelu katkaisi kaikki sosiaaliset kontaktit, kuten usein tahtoo käydä. En lainkaan tiedä mitä tehdä. Ja hermopinteiden ja niiden korjaukseen vaadittavien leikkausten määrä on toivoton! Myös leikkauksen ajoittuminen kesälle arveluttaa mm. kuumuuden (asunnossa yli 30 astetta 24/7) ja kesäsulkujen tähden. Uskaltaako tuota enää siirtää syksylle vai mahtaako käsi olla siinä vaiheessa jo ns. "claw hand" eli sormet pysyvästi koukistuneet?

Onko jollain sattumoisin kokemusta hermopinneleikkauksista? Kuinka kauan toipuminen on vienyt, kuinka kivulias raaja on leikkauksen jälkeen ollut, onko esiintynyt komplikaatioita, paranivatko/helpottivatko oireet jne?

1

7975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maaliskuussa tehtiin oikean kyynärhermon vapautus. Saikulla hoitotyöstä edelleen. Ulkoisesti kaikki Ok, mutta hermokipu raastava. Käsikirurgin luona kävin uudelleen toukokuun lopussa ja nyt mennään uuteen leikkaukseen elo-syyskuussa. Onnistumis% 50-50. Hermo ei pysy paikallaan ja loikkaa pois omasta kanavastaan pelkästä hiusten harjauksesta. Särkylääkkeitä, kun en opioideja halua, menee 3x/vrk ilman tuntuvaa apua.
      Korjauksessa otetaan kyynärluusta paloja ja yritetään lukita hermo omalle paikalleen. Jos ei onnistu, on viimeisenä vaihtoehtona koko käden avaus koko hermon mitalta. Epäselvää on, pystynkö koskaan enää fyysiseen hoitotyöhön. Sain junailtua esimiehen kanssa niin, että teen toimistotyötä kotoa käsin heinäkuun alusta. Kelan rahoilla kun ei kovin naurata. Vasen käsi oireilee myös ja koko ajan pahemmin, kun oikeaa kättä ei saa rasittaa nyt lainkaan. En tiedä uskallanko antaa edes vasempaan koskea tämän jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      212
      1994
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      84
      1741
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1701
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe