Tuli viimein hommattua taitettava paneeli Sundwin solveig 135w. Ei oikein kokemusta ja en suoraa tietoakaan löytänyt, niin millaisia V paneeliantaa teillä.
Olen mittaillut tänään ja yhtenä toisena täys aurinkoisena päivänä ja suunnannut ja vaihtanut kulmia ja paneeli ei pääse kuin 13,97V ja lähettää akulle parikymmenystä vähemmän ja akuissa virtaa noin 13,2V samoihin aikoihin ja tuota korkeammaksi ei virta ole noussut ..
Ohjeissa höpistään korkeammista V, onko paneelissa vika, onko auringin zenit vielä hieman alhalla vai onko ihan normaali juttu.
Jos joku viitsisi kertoa omista paneeleista noita V tietoja, voiko yleismittarilla jotenkin mitata ampperi syöttöä?
Aurinkopaneelin virta
9
651
Vastaukset
- Anonyymi
Paneelien jännite ilman kuormaa on vähän yli 20V - putoaa heti kun kytkee esim akkuun. Jos akkusi navoissa on paneelilla ladatessasi 13,77V, lataus näyttäisi olevan kunnossa ja akkusi melko täysikin - jos ei kulutusta ole. Sekoitat virran (A) ja jännitteen (V). Halvoilla yleismittareilla voi yleensä mitata virtaa 10 ampeeriin (A) asti. Katso johtojen kytkentä jostakin - omissani toinen johto pitää vaihtaa toiseen reikään ja mittari sitten vain toisen latausjohdon ja akun navan väliin - EI akun napojen väliin kuten jännitemittauksessa. Latausvirta putoaa hissuksiin kun akku täyttyy. Suomessa tuosta paneelista tuskin irtoaa yli 10A vaikka akku olisi aivan tyhjä.
- Anonyymi
Kiitos asialliseta hyvästä vastauksesta.
Akkujen navoissa oli 13,20V ja lataus säätimen akuille lähtevistä litännästä mitattuna noin toi 13,77 (oli kytketty akkuun) ja panelista lataussäätimelle tuo 13,97.
Max lataus oli muistaaksen 6,75Ah panelin teknisissä tiedoissa.
No, ilmeisesti panelii toimii kuin pitää...
Kiitos vielä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos asialliseta hyvästä vastauksesta.
Akkujen navoissa oli 13,20V ja lataus säätimen akuille lähtevistä litännästä mitattuna noin toi 13,77 (oli kytketty akkuun) ja panelista lataussäätimelle tuo 13,97.
Max lataus oli muistaaksen 6,75Ah panelin teknisissä tiedoissa.
No, ilmeisesti panelii toimii kuin pitää...
Kiitos vielä.Jos navoilla on 13,2V ja täsmälleen samaan aikaan johtojen toisessa päässä 13,77V, kuulostaa isolta pudotukselta. Ovatko liitännät hyvät ja johdot tarpeeksi paksut ja mahdollisimman lyhyet? Vai tuliko ehkä juuri pilveä eteen kun vaihdoit mittarin paikkaa? :)
Tuolla on kätevä kaapelilaskuri:
https://www.adita.fi/i/kaapelilaskuri/33/
- Anonyymi
Meillä on 120 W paneeleita ja akku 115 Ah. Maks latausvirta noin 7 A kun paneelit suunnattu suoraan aurinkoon siis noin klo 13.30 -
- Anonyymi
Vielä
Ja muista että jos pienikin osa paneelista on peitetty tippuu latausvirta radikaalisti.- Anonyymi
Kokeilepa mittarin kanssa jonkun uudehkon paneelin kanssa, niin saatat yllättyä iloiseti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeilepa mittarin kanssa jonkun uudehkon paneelin kanssa, niin saatat yllättyä iloiseti.
Hänen paneelinsa oli käsittääkseni uusi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hänen paneelinsa oli käsittääkseni uusi.
Mutta kommentti oli tarkoitettu käsittääkseni hänelle, joka tiesi latausvirran tippumisesta (ainakin vanhoilla paneeleilla).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101651- 1711598
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681506Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231308Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901184Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 92851
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185805Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207769