Tuli viimein hommattua taitettava paneeli Sundwin solveig 135w. Ei oikein kokemusta ja en suoraa tietoakaan löytänyt, niin millaisia V paneeliantaa teillä.
Olen mittaillut tänään ja yhtenä toisena täys aurinkoisena päivänä ja suunnannut ja vaihtanut kulmia ja paneeli ei pääse kuin 13,97V ja lähettää akulle parikymmenystä vähemmän ja akuissa virtaa noin 13,2V samoihin aikoihin ja tuota korkeammaksi ei virta ole noussut ..
Ohjeissa höpistään korkeammista V, onko paneelissa vika, onko auringin zenit vielä hieman alhalla vai onko ihan normaali juttu.
Jos joku viitsisi kertoa omista paneeleista noita V tietoja, voiko yleismittarilla jotenkin mitata ampperi syöttöä?
Aurinkopaneelin virta
9
620
Vastaukset
- Anonyymi
Paneelien jännite ilman kuormaa on vähän yli 20V - putoaa heti kun kytkee esim akkuun. Jos akkusi navoissa on paneelilla ladatessasi 13,77V, lataus näyttäisi olevan kunnossa ja akkusi melko täysikin - jos ei kulutusta ole. Sekoitat virran (A) ja jännitteen (V). Halvoilla yleismittareilla voi yleensä mitata virtaa 10 ampeeriin (A) asti. Katso johtojen kytkentä jostakin - omissani toinen johto pitää vaihtaa toiseen reikään ja mittari sitten vain toisen latausjohdon ja akun navan väliin - EI akun napojen väliin kuten jännitemittauksessa. Latausvirta putoaa hissuksiin kun akku täyttyy. Suomessa tuosta paneelista tuskin irtoaa yli 10A vaikka akku olisi aivan tyhjä.
- Anonyymi
Kiitos asialliseta hyvästä vastauksesta.
Akkujen navoissa oli 13,20V ja lataus säätimen akuille lähtevistä litännästä mitattuna noin toi 13,77 (oli kytketty akkuun) ja panelista lataussäätimelle tuo 13,97.
Max lataus oli muistaaksen 6,75Ah panelin teknisissä tiedoissa.
No, ilmeisesti panelii toimii kuin pitää...
Kiitos vielä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos asialliseta hyvästä vastauksesta.
Akkujen navoissa oli 13,20V ja lataus säätimen akuille lähtevistä litännästä mitattuna noin toi 13,77 (oli kytketty akkuun) ja panelista lataussäätimelle tuo 13,97.
Max lataus oli muistaaksen 6,75Ah panelin teknisissä tiedoissa.
No, ilmeisesti panelii toimii kuin pitää...
Kiitos vielä.Jos navoilla on 13,2V ja täsmälleen samaan aikaan johtojen toisessa päässä 13,77V, kuulostaa isolta pudotukselta. Ovatko liitännät hyvät ja johdot tarpeeksi paksut ja mahdollisimman lyhyet? Vai tuliko ehkä juuri pilveä eteen kun vaihdoit mittarin paikkaa? :)
Tuolla on kätevä kaapelilaskuri:
https://www.adita.fi/i/kaapelilaskuri/33/
- Anonyymi
Meillä on 120 W paneeleita ja akku 115 Ah. Maks latausvirta noin 7 A kun paneelit suunnattu suoraan aurinkoon siis noin klo 13.30 -
- Anonyymi
Vielä
Ja muista että jos pienikin osa paneelista on peitetty tippuu latausvirta radikaalisti.- Anonyymi
Kokeilepa mittarin kanssa jonkun uudehkon paneelin kanssa, niin saatat yllättyä iloiseti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeilepa mittarin kanssa jonkun uudehkon paneelin kanssa, niin saatat yllättyä iloiseti.
Hänen paneelinsa oli käsittääkseni uusi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hänen paneelinsa oli käsittääkseni uusi.
Mutta kommentti oli tarkoitettu käsittääkseni hänelle, joka tiesi latausvirran tippumisesta (ainakin vanhoilla paneeleilla).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi4734027Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä743096Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461460- 831284
Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m20121617-vuotiasta lukiolaispoikaa epäillään perheenisän murhasta Pyhtäällä
Perheenisä löytyi kuolleena kotipihastaan loppuvuonna 2023 Heinlahdesta Myyrynmäeltä. Poliisi epäilee murhasta kotkalais291172Janne Kataja uudessa elämäntilanteessa - Vauva tuli, tyttäret jo teini-iässä: "On jo vähän..."
Janne Kataja on uudessa elämäntilanteessa, 44-vuotiaana hän tuli kolmatta kertaa isäksi. Tyttäret edellisestä liitosta14922Olet mun herkkä kohta
Vaikutuksesi minuun on valtava. Käsitätköhän miten paljon tunnen takiasi? Miten paljon elämäni on muuttunut sen jälkeen59898- 57874
Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?
Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.70843