Kaahari Tuuloksentiellä

Hämeen Sanomat:

"Mieskuski kaahasi 130 km Tuuloksentiellä".

Kyllä sinne liikennekameroita tarvittaisiin.
18457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Joutui ohittelemaan 70 km/h ajelevia tientukkoja, siksi joutui ajamaan kovaa.

Äänestä

Suomentieliikennekaahariliitto lobbasi uuteen tieliikennelakiin säännön
"Ajoneuvoa ei saa ajaa aiheettoman hitaasti"
kun sääntö kuului aiemmassa tieliikennelaissa
"Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti"

Aiemman lain perustelu kuuluu
"Säännös, joilla kielletään aiheeton ajaminen kohtuuttoman hitaasti, vastaa Wienin tieliikennesopimukseen sisältyvää (13 artikla 2 kohta)."
Vaikka pykälän sanamuoto on muuttunut "estämisestä tai haittaamisesta" absoluuttiseksi "aiheettoman hitaasti ajamiseksi" on uuden lain perustelu sama kuin vanhan
"Vastaava kielto on voimassa olevassa tieliikennelain 3 §:n 2 momentissa."

Mitä Wienin sopimus sanoo asiasta.
https://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1986/19860030
13 artikla Ajoneuvojen nopeus ja keskinäinen etäisyys
2. Kuljettaja ei saa estää muiden ajoneuvojen normaalia kulkua ajamalla poikkeuksellisen hitaasti ilman pätevää syytä.

Sopimuksen sisältö on siis "estäminen".
Vanhaan lakiin tehtiin "estämisen" lisäksi lisäys "haittaaminen", kun taas uusi laki ei vastaa Wienin sopimusta vaikka se niin perusteluissaan väittääkin.
Sipilä-Kepu-landiassa, jonka aikaan saannos kyseinen uusi tieliikennelaki on, asiat eivät ilmeisesti ole kovin tarkkoja. Siinä on sitten ihmettelemistä lainvalvojalla, ja hallinto-oikeus voi miettiä voiko lakia soveltaa lainkaan kyseisen pykälän kohdalta kun se on ristiriidassa perustelujensa ja Wienin sopimuksen kanssa.

Äänestä
  • Oma kysymyksensä on, mitä järkeä on säätää lainsäädäntöä josta ei seuraa rangaistusta, kuten osasta nykyisen tieliikennelain pykälistä ei seuraa.
    Se on myös osa Sipilä-Kepu-landian "lainsäädännön sujuvoittamis"-kärkihanketta.

    Äänestä

Tuuloksentiellä saa ainakin mopoautolla ajaa joten olisko sakkoalinopeus sitten jotain 40 kmh?

Äänestä
  • Se on "liikennevirhemaksu", josta voi valittaa hallinto-oikeuteen.

    Äänestä

Ajoin tänään päivällä Tuuloksentiellä reippaasti, hetkittäin reilusti päälle 220 km/h.
Hyvin pääsee letkoista ohi kertaheitolla.

Tuulonen-Idänpään Neste vajaat 7 minuuttia.

Konepyöräni huippunopeus on siinä 330 paikkeilla todellista nopeutta, mutta täytyy sanoa, että Tuuloksentielle vähän yli 200 on tarpeeksi. Sitä kovemmat kyydit menevät urheilun puolelle.

Peitin kilven suorituksen ajaksi, niin kojelautakamera-kotipoliisit jäävät nuolemaan Skodansa rattia.
Pystyttäkää vaikka sata kameraa, eivät ne prätkien kilpiä kuvaa muutenkaan hahahah!

Äänestä
  • Mahtavaa, että joku on ymmärtänyt sujuvan liikenteen periatteet

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Mahtavaa, että joku on ymmärtänyt sujuvan liikenteen periatteet

    Maalla välimatkat on pitkiä ja aika on kortilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Mahtavaa, että joku on ymmärtänyt sujuvan liikenteen periatteet

    Ehkä on ymmärtänyt, mutta eI VÄLITÄ PÄTKÄÄKÄÄN.

    Äänestä

Liikenne on sujuvaa kun ei jäädä jonoihin matelemaan vaan mennään ohi. Eipä tätä kovin moni näytä tajuavan. Ohituksessa voi kyllä hetkellisesti painaa tallan pohjaan niin silloin ohittaminen sujuu nopeasti ja muita vaarantamatta.

Äänestä

Suomalainen Skoda-lippiskuskio ohittaa 79km/h ajavan rekan 85 mittarinopeudella.
Ja päätyy vastaantulijan keulaan "toistaiseksi tuntemattomasta syystä"....

Tosin se 1.4 FSi mihinkään kiihdy vaikka akka huutaisi kuinka vieressä

Äänestä

"Mieskuski kaahasi 130 km Tuuloksentiellä".

Tyyppi siis kaahasi tien päästä päähän ainakin viiteen kertaan! Eikös se ole 25 km suuntaansa? Hullu mies.

Äänestä

Kuka vielä muistaa ajan, kun henkilöautolle ei ollut ”kattonopeutta”, Hämeenlinna - Lahti väliinkin mentiin puolessa tunnissa milloin milläkin linttanalla

Äänestä
  • Tiet oli 60-luvulla huonommat ja kierteli kaarteli pitkin kyliä, joten matkan teko kesti.
    Eikä ne sen ajan autotkaan kulkenut...

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Tiet oli 60-luvulla huonommat ja kierteli kaarteli pitkin kyliä, joten matkan teko kesti.
    Eikä ne sen ajan autotkaan kulkenut...

    Aijaa 60 vuotta sitten oli huonommat tiet. Kiva kun kerroit. Mistä näitä vanhuksia oikein tulee tänne sössöttään?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Aijaa 60 vuotta sitten oli huonommat tiet. Kiva kun kerroit. Mistä näitä vanhuksia oikein tulee tänne sössöttään?

    Mitä sinä teet täällä keskustelua terrorisoimassa? Pysy poissa, jos ei keskustelu miellytä.

    Äänestä

En tiedä Tuuloksentien kaaharia mutta papinniityntiellä niitä kaahareita on. Sinne tuli 40 rajoitus, mitä todellakin ihmettelen. Kumminkin siellä 40 alueella mennään välillä aika huimaa kyytiä, jos ajat rajoituksen mukaan niin mopotkin menee ohi. Sitten vielä ihmettelen miksi poliisit ilmoittaa ajankohdan koska näitä mopoja ja muita nuorison ajamia liikennevälineitä tarkkaillaan. Ei nämä nuoret niin tyhmiä ole että lähtevät ajeleen siinä ajankohdassa mikä ilmoitetaan, virittelevät sen ajan kotona vanhempiensa kanssa näitä liikennevälineitä.

Äänestä
  • Toisilla nyt vaan on tapana ajaa mahdollisimman kovaa. Ja nyt myös tieliikennelaki määrittelee alle noin 50 km/h ylinopeuden "virheeksi", josta virkamies voi kirjoittaa "virhemaksun".

    Se ei siis ole rikos vaan osaamattomuutta ja virhe.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hämeen Sanomat:

"Mieskuski kaahasi 130 km Tuuloksentiellä".

Kyllä sinne liikennekameroita tarvittaisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu