Pitäisikö 13 - 18 vuotiaat saada rikosvastuuseen?

Nyttää siltä, että kotikasvatusyhdistyksillä tai vastaavilla ei ole riittävästi voimia tai tahtoa saada nuorisorikollisuutta kuriin. Jotain olennaista pitäisi tehdä.
Ruotsin tie ei saa olla meidän tiemme!
13328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä 13 - 18 vuotiaat jo tietää mikä on väärin ja rikollista,,

joten
EHDOTTOMASTI RIKOS VASTUUTA LISÄTÄ ton ikäsille,

Äänestä
  • Olen kyllä eri mieltä kanssasi. Eihän voi millään vaatia että 13 vuotiaalla olisi aivot vielä kehittyneet sille tasolle kuin esimerkiksi 18 vuotiaalla. Mielestäni alle 15vuotiaat ovat lapsia ja heillä tulisi olla aikuisia malleina, aikuisia jotka uskaltaisivat laittaa myös rajoja huonolle käyttäytymiselle.
    Mielestäni myös kaikkia yli 18 vuotiaat jotka houkuttelevat lapsia rikollisuuteen tulisi rankaista kovemmin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Olen kyllä eri mieltä kanssasi. Eihän voi millään vaatia että 13 vuotiaalla olisi aivot vielä kehittyneet sille tasolle kuin esimerkiksi 18 vuotiaalla. Mielestäni alle 15vuotiaat ovat lapsia ja heillä tulisi olla aikuisia malleina, aikuisia jotka uskaltaisivat laittaa myös rajoja huonolle käyttäytymiselle.
    Mielestäni myös kaikkia yli 18 vuotiaat jotka houkuttelevat lapsia rikollisuuteen tulisi rankaista kovemmin.

    No mitä sinä ehdotat näiden 13 vuotiaiden kanssa jotka tietävät että se on väärin mitä tekevät , mutta konsekvenssi ajatustahan heillä ole, koska aivot ovat epäkypsä reilut 10 vuotta vielä . Ovat omasta mielestään voittamattomia kun tekevät pahojaan, mutta itkua tuhertavat kun jäävät kiinni. Vanhempien olisi seurattava lastensa kehitystä ja ohjattava heitä oikealle tielle . Siis jotainhan näiden kanssa on tehtävä , mutta mitä ?

    Äänestä

Aina ajatellaan, että aika korjaa ihmisen omituisuudet, mutta kun näyttää siltä, että niitä kasvaa jatkuvasti uusia. Onneksi kuitenkin vähenevässä määrin.

Äänestä
  • Joillakin on kenties jokin geenivirhe tms., joka saa heidät käyttäytymään poikkeuksellisesti. Joskus on puhuttu, että alkoholisteilla ja vastaavilla, joille kehittyy jokin riippuvuus, niin olisi jotakin poikkeavaa muhin nähden.

    Äänestä

Ruotsissa suunnitellaan jotakin tämän suuntaista.

Äänestä

Pitäisi. Piste.

Äänestä

Allaikäiset rikolliset vanhaan malliin kasvatuslaitokseen,siellä kuria kunnolla.Jos vielä sen jälkeen haluaa rikollisen tielle niin siitä vain,täysikäisenä sitten vankilaan.

Äänestä

Vaikea tietää mikä näille alaikäisille olisi parhaaksi.
Samalla jos ovat vapaalla jalalla niin jatkavat rikosten tekemisiä. Monella on vanhemmat jotka eivät tartu asiaan kuten pitäisi, jopa puolustelijat omaa lastaan vaikka on todistettavissa mitä hän on tehnyt. Silloin ei saisi puolustella aillä lapsi luulee että puolustelija on hyväksynyt sen mitä hän on tehnyt.
Usein on esikuvina vanhemmat rikolliset ja helpon rahan hankkiminen

Äänestä

Poliisilla ei resursseja.

Eikä tuomioistuimillakaan, vankilatkin täynnä. Sitäpaitsi kakarat tekee enenpi pikkurikoksia, sakkojuttuja. Noh, pappa betalar, tai sitten menee perintään. Ei taida kummemmin olla rikoksia estävää vaikutusta, veis kyllä valtavasti viranomaisilta resursseja ja maksais älyttömästi yhteiskunnalle.

Viistoista ihan ok ikäraja rikosoikeudellisessa vastuussa. Sen ikänen joutaakin jo saamaan sanktioita, mutta nuoremmat kakarat pitäis kyllä hoidella muuten. Koti, skole, sosku, lastensuojelu. Jos kakaroitten varhaiskasvatus ois parempaa, ei nuorisorikollisiakaan ois sitten niin paljoa. Ehkä ammattirikollisuuttakin sais estettyä.

Mitenkö asiaa pitäis hoitaa, mistä mä sen tietäsin. Rahaa sitä siihenkin tarvitaan, verorahaa. Vaikkakin suurin vastuu hommelin hoitamisesta ois mun mielestä kyllä kakaroitten kotona.

Mä en usko rangaistusiän alentamiseen, en kovempiin sanktioihin.Pikemminkin vois lisätä uhmaa ja tekis rötöstelystäkin jännenpää. Ja kun jokunen kerran käryää jostain, sittenhän sitä ammatinvalintakin tulee selkeäksi. Jokatapauksessa jokin muu lähestymistapa toimii varmasti paremmin.

=DW=

Äänestä

Lastensuojelunkin pitäisi hoitaa asiaa.
Mutta sitten on paljon niitä nuoria, jotka ottavat hatkat lastensuojelusta.
Siinä myös vakava ongelma.

Äänestä

Ehdottomasti !

Da

Äänestä

Ruotsi tie ja Ruotsin tie .... keksi persu joskus jotain muuta.
Ei tietenkää lapsille rangaistuksia, mutta 15 vuotta täyttäneet on jo vastuussa
tekemisistään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyttää siltä, että kotikasvatusyhdistyksillä tai vastaavilla ei ole riittävästi voimia tai tahtoa saada nuorisorikollisuutta kuriin. Jotain olennaista pitäisi tehdä.
Ruotsin tie ei saa olla meidän tiemme!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu