Toimiiko muuten mikää kännykkä laivalla? Ku mun nokian 3310 ei ainkaa toiminu siellä ja nyt yx kaveri on laivalla ja sil on communikaattori (en osaa sitä kirjottaa pakosti oikein mut ymmärrätte varmaa mitä tarkotan?). Ni se sit laitto mulle sielt viestii.Eli toimiix siel jotkut puhelimet ja jos toimii ni mitkä :)?
Kännyt laivalla!
Jokunen
4612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mul on ollu nokian malleja 2110:sta väri kommariin ja kaikki on aina toiminu. Ulkomaan alueelta täytyy ainakin muistaa suomen suunta 358 ja sit jättää suuntanumerosta eka nolla pois.
kiinni ole vaan sun liittymätyypistä eli teleopertaattorista ja niitten kuuluvuusalueesta ja yhteistyöstä esim. Ruotsin ja Viron teleoperaattoreitten kanssa tekemistä sopimuksista. Kaikki kännykät kuuluu laivalla yhtä hyvin tosin joitakin pieniä paikkoja saattaa olla, että kuuluvuus katoaa mutta palautuu pian takaisin.
Ei se ihan noin yksinkertaista ole: ota kaksi erilaista kännykkää laivalle, ja huomaat, että korttia vaihtamalla luurista toiseen, toinen kuuluu, mutta toinen ei. Miten se olisi riippuvainen operaattorin sopimuksista?
Jo vähäiset kokemukset ovat osoittaneet, että mm. Nokian ulkoantennittomat kuuluvat huomattavasti heikommin kuin sellaiset luurit, joissa on ulkoantennit.
kyllä ne siellä botskilla pelittää. Tosin jos sulla on esim saldoraja soneran liittymä niin silloin liittymä ei toimi ulkomailla. Eli heti kun puhelin ottaa ulkomaisen operaattorin käyttöön niin liittymä mykistyy.