Vaihdoin uudet patterit ja kopioin viimeisimmät kuvat tietokoneelle. Muistikortilla on nyt otettu noin 5600 kuvaa. Piti myös laittaa aikavyöhyke päivämäärät ja kellonajat. Muutaman kuvan sain otettua mutta nyt ei anna ottaa yhtään kuvaa vaan joka kerta herjaa alustamisesta. Minulla on tapana ostaa kameraan uusi muistikortti kun entinen tulee täyteen. Lisäksi kopioin kuvat tietokoneelle. 16 gigan muistikorttiin mahtuu noin 6600 kuvaa. 32 gigan muistikorttia käyttäessä loppuu kameran numerot kesken. En ole alustanut enkä osaa alustaa muistikorttia.
Digikamera herjaa "Korttia ei ole alustettu. Alusta kortti."
10
612
Vastaukset
- Anonyymi
Rupesi toimimaan kun puristelin teipillä toteutettua patterikotelon suljinta. (suljin rikkoontunut.) Nyt saa otettua kuvia eikä herjaa mitään alustamisesta. Jatketaan kuvaamista.
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17865317T
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Tänään herjasi taas että korttia ei ole alustettu ja heti perään että patterit tyhjänä. Vaihdoin patterit. Olivat 1,49 volttia. (On rokeli pattereille.) Nyt toimii taas kun on uudet patterit. Saa nähdä kuinka kauan.
- Anonyymi
ronkeli
- Anonyymi
Voi olla että siinä teippikorjauksessa on syy. Pattrikotelossa ilmeisesti on muistikorttikin ja kotelon kannen tilan kamera tunnistaa kansikytkimen asennon perusteella.
- Anonyymi
Uutta muistikorttia käyttöönotettaessa ensimmäinen tehtävä on alustaa se käyttämäsi kameran omalla alustuksella. Esimerkiksi jossakin PC:ssä alustus saattaa tehdä kortin käyttökelvottomaksi, kunnes sen alustus kamerassa (toivottavasti) onnistuu.
Valitettavan usein sattuu myös niin, että kortin valmistajan alustus ei toimi luotettavasti, vaan pettää täysin yllättäen, kun kortille on jo tallenettu joukko kuvia ja/tai viideo-otoksia.
Digikameroista muistikortin/-korttien alustus löytyy yleensä kohtuullisen vaivattomasti. Vaikeimmin alustus löytyi yhdestä Panasonicin digipokkarista, jossa oli ilmeisesti yritetty suojata kameran käyttäjää tekemästä ei-toivottua alustusta.
Kameran käyttöohjeista löytyy yleensä kohtuullisen selvä opaste muistikortin alustamiseksi.- Anonyymi
Väärässä olet.. Kortin voi alustaa huoletta myös tietokoneella kunhan formaatti on oikea eli yleensä fat32..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärässä olet.. Kortin voi alustaa huoletta myös tietokoneella kunhan formaatti on oikea eli yleensä fat32..
Väärin.
Kortin alustuksessa kamerassa kortille myös luodaan tietynlainen hakemistorakenne jota kameran ohjelmisto ymmärtää, ja kamera osaa tällöin myös tallentaa otetut kuvat ja videot oikeisiin kansioihin kortilla.
Jos alustus tehdään tietokoneella, ne hakemistot jäävät uupumaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärin.
Kortin alustuksessa kamerassa kortille myös luodaan tietynlainen hakemistorakenne jota kameran ohjelmisto ymmärtää, ja kamera osaa tällöin myös tallentaa otetut kuvat ja videot oikeisiin kansioihin kortilla.
Jos alustus tehdään tietokoneella, ne hakemistot jäävät uupumaan.Kamera tekee kansiot. Nuo, että pitää alustaa ko. laitteella on jotain diskettiajalta periytyneitä harhakuvia. Toki voi alusta kamerassa ja kannattaakin tehdä täydellinen alustus kamerassa, on sata kertaa nopeampaa ja jättää solut trimmatuiksi, jolloin ei tarvitse erikseen tyhjentää ennen kirjoitusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kamera tekee kansiot. Nuo, että pitää alustaa ko. laitteella on jotain diskettiajalta periytyneitä harhakuvia. Toki voi alusta kamerassa ja kannattaakin tehdä täydellinen alustus kamerassa, on sata kertaa nopeampaa ja jättää solut trimmatuiksi, jolloin ei tarvitse erikseen tyhjentää ennen kirjoitusta.
Eli ensin kommentoit, että väärin ohjeistettu ja sen perään toteat, että on kuitenkin varminta toimia vääriksi tuomitsemasi ohjeen mukaan.
Ja kas näin saatiin täytettä palstalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1362390Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451875- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311373Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752