Lasikuituveneen pohjan maalaus?

Terve, tässä tuli ostettua tuollainen iältään keski ikäinen lasikuitu HT, jossa edellinen omistaja maalannut pohjan Tikkurilan venemaalilla, oletettavasti Unicalla tms. yksikomponenttimaalilla. Ehdin pohjan jo hioa ja maalata normaalilla top coatilla mutta maalin kuivuminen tuottaa nyt hieman ongelmia.

Onkohan muut tehneet samaa "mokaa" ja miten kannattaisi käsitellä pohja nyt uudelleen?

5

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ettet vahingossa maalannut Gelcoatilla. Topcoat kovettuu hetkessä jos kovetinta laitettu oikea määrä. Gelcoathan levitetään muottiin eli tästä tulee lujitemuoviveneen ulkopinta ja se jää pinnaltaan tahmeaksi ollessaan ilmaa vasten jotta siihen laminoitava lasikuitu tarttuu siihen kiinni.
      Minä olisin maalannut sen kaksikomponenttimaalilla, vaikkapa polyuretaanimaalilla, kestää paremmin kulutusta kuin yksikomponenttimaali, esim. tuo Unica.
      Ja asiantuntija en ole, noin olen vaan asian ymmärtänyt.
      Topcoat tarkoitettu ymmärtääkseni "toisarvoisiin" paikkoihin, esim. yksikuorisen lujitemuoviveneen sisäpinnoitteeksi ja vastaaviin paikkoihin jotta laminaatti ei ime vettä, tuossa on parafiinia jotta pinnasta tulee liukas ja likaa hylkivä.

      • Anonyymi

        Parafiini ei varmasti sovi pinnoille joilla kävellään.
        Taitaa olla niin että ne oikeat ja kunnot maalit eivät kuluttajakauppaan päädy.

        Eli lasikuitu oli maalattu puulle tarkoitetulla lakalla?
        Hioit sen pois. Ja nyt epoksihartsi ei "kuivu"? Ehkä siinä on liikaa parafiinia.
        Kunnon maalin kun jostain löytää sitä kannattaa käyttää.

        Topcoat ja gelcoat ero?
        Molemmat ainakin on polyesteria, onko niiden kovuudessa jotain eroa, ainakin lasikuiturunko on läpikuultavaa mutta pinnassa on väriä, ilmeisesti gelcoat on myös hauraampaa.
        Lasikuituvene on pelkkää lasikuidulla vahvistettua polyesteriä, joka tehdään jähmeästä kovettimella kovettuvasta polyestirihartsista.

        Mutta mitä ovat autokaupan polyuretaani-venemaalit. Lähinnä pintakäsittelyaineita rungon suojaamiseksi jotka eivät kulutusta kestä.


    • Anonyymi

      Eikös tahma pinta kovene, kun eristää sen ilmasta esim muovi kelmulla?

      • Anonyymi

        Helppo ottaa näkit pois syksyllä kelmun mukana. :D


    • Anonyymi

      Epoksimaali taas on erittäin kulutuskestävää, mutta sen ongelma on huono murtumislujuus ja jonkinlainen haurastuminen ajan myötä ainakin ilma tai UV vaikutuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe