Sireenien tuoksu täyttää ilman.
Kielot jo hyräilleet jäähyväisensä kuten lemmikitkin.
Särkyneet sydämet riiputtavat sydämiään väsyneinä.
Nuput ruusuissa ja pioneissa lihovat kuin pullahiiret.
Yrtit hyväilevät nilkkoja kilpaillen tuoksuista sireenien kanssa.
Amiraaliperhonen pirteänä pikän muuttomatkan jälkeen.
Lintuperheellä ruokintakiireitä.
...siinä linnulla pesä - kesä jatkuu kesä ( L V )
isoäiti_
Kielot jo hyräilleet jäähyväisensä kuten lemmikitkin.
Särkyneet sydämet riiputtavat sydämiään väsyneinä.
Nuput ruusuissa ja pioneissa lihovat kuin pullahiiret.
Yrtit hyväilevät nilkkoja kilpaillen tuoksuista sireenien kanssa.
Amiraaliperhonen pirteänä pikän muuttomatkan jälkeen.
Lintuperheellä ruokintakiireitä.
...siinä linnulla pesä - kesä jatkuu kesä ( L V )
isoäiti_
Vastaukset 36
Vanhimmat
Missä kesä noin pitkällä, ei ainakaan Suomessa?
Etelä-Suomessa sireenit availevat kukintojaan. Voikukkameret peittävät nurmikot. Perhosia en ole nähnyt vielä, ja on ikävä niitö ollut edellisinäkin kesinä. Ehkä niille sopivia kasveja ei pihassani ole.
Mustarastaat pesivät lähitienoolla, Niitten liverrys on hurmaavaa,
Kyllä meillä jo kesä on.
Tuomet kukassa ja sen haistaa kauas. On olemassa alulu Tuoksua tuomien.
täytyisi tarkistaa sen alkuperä.
Älä huoli, kyllä perhosia on. Äsken juuri seurasin kahden perhosen iloista leikkiä.
Saattaa tosiaan olla ettei pihassasi ole niille sopivia kukkia.
Täällä jo osa voikukista alkanut siementää.
Kielot ja siniset lemmikit, niitä silmäni seuraavaksi etsii.
Nokkosperhosia minä olen nähnyt paljon ja päiväperhosia.
Olisiko perhoset kuitenkin lisääntymässä?
Alkuperäinen laulu on nimeltään Valko akaasiat. Belye akaasie, Venäläinen alkuperä kuten monen muunkin tunnettu laulun. Hiäuomaisin miten vaikea on saada googlesta oikeat tietoa ja YT ei löydä. 1970 luvulla oli Venäjän kieli kurssia Ylellä ja opistoissa mutta vähäkin taito unohtunut kun aloin espanjan opiskelun.
Venäjä on vanha kulttuurikieli ja musiikin,tieteen ja taiteen. Espanjaa helppoa oppia muuta sekin unohtuu kun ei kuule tv eikä käytä
Kaipaan venäjänkielisiä ohjelmia elokuvia sarjoja. Englanti on hyvin yksinkertainen ilmaisu köyhä kieli.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178655477
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Minäkin mietin, että etelämmästä täytyy olla kyse, kun täällä keski-Suomen helmassa vasta kielot availee lehtiään.
Sireeneistä ei tietokaan.
Valkovuokot ja tuomi kukkivat.
Aamupäivän satoi monta tuntia, sitä se luonto kaipasikin.
Kamalia ovat metsäpalot ympäri maailmaa, nehän ne sitä ilmastoa lämmittää.
Joku kertoi joskus, että jos kaikki laivat ja veneet nostettaisiin maalle, merenpinta laskisi rutkasti.
Kerran katselin jotain dokumenttia, kun varislinnulle oli laitettu putkeen vettä, jossa kellui makupala. Oli vaan niin alhaalla, etti päässyt siihen käsiksi, putken kapeuden vuoksi.
Niinpä viisas lintu vei nokallaan kiviä putkeen, kunnes vesi nousi ja ylettyi makupalaan.
Se on syreeeni, sireeni tarkoittaa aivan muuta asiaa vrt. paloauto.
Sireeni on arkikielessä käytetty nimitys ja syreeni taas yleiskieltä.
Molemmat tavat kutsua ko. kasvia ovat yhtä oikein.
Kappas. Minä luulin, että riippuu lajikkeesta. Mummon pihalla kasvavat sireenit olivat kukinnoltaan pulleita. Sireeneiksi sanottiim.
Joku sitten puhui oman pihansa syreeneistä. Kukinta oli laihempi, pitkänomainen.
Heh, sama kasvi, mutta eri lajike.
Täällä ovat vasta nupulla.
Toinen on ehkä Unkarin sireeni. Kukkii hieman myöhemmin kuin se maatiaissireeni, jota joka pihassa kasvaa kautta Suomen.
Näin on. Ihan sama missä liikut niin sireenistä puhutaan.
Nuo, joiden äidinkieli on ruotsi puhuvat syreenistä ja ruotsinkielestähän tuo juontaa.
Oikeassa olet. Kyllä se oli juurikin tuo unkarinsyreeni. Googlasin, se on kyllä erilainen kuin mummolan pihan sireenipensaat.
Sireenejä on läheisessä lehtometsässä kukassa useita, joukossa on myös kymmenmetrinen päärynäpuu, joka juuri kukkii täydessä valkoisessa loistossaan.
Ei sireenit-syreenit vielä ole kukassa.
Syreenit/sireenit ovat juuri aloittamassa kukintaansa meidän pihassa (noin suurinpiirtein Turun korkeudella). Kyllä meillä kotona sanottiin sireeniksi, lapsena. Oliskohan enemmän itämurretta? Syreeni on kai yleistynyt enemmän viimeaikoina yleiskielessä.
Valkovuokot lopettelevat, kielot ovat nupulla, seuraavia metsän pieniä valkeita kukkijoita ovat metsätähdet, ketunleivät, talvikit,, lehdokit. Tavalliset sireenit kukkivat jo lilana ja valkoisina, unkarinsyreenin vuoro on myöhemmin. Meillä on vapaasti kasvava aidanne valkeaa puistosyreeniä, pystykasvuinen uhkeakukkainen myöhemmin kukkiva lajike. Se ei vaan tuoksu yhtä ihanasti kuin vanhanajan pihasireeni. Lapsuuskodissa on sireenimaja, jonka keskellä vastakkainistuttava keinu.
Nyt on puutarhoissa paljon valkeaa, varhaiset omenapuut kukkivat, samoin norjan- ja morsiusangervot, tuomipihlajat ja hevoskastan joitakin näkee.
Nostalgista ja onko mitään kauniimpaa kuin kukkiva kevätkesä Pohjolassa, jossa luonnolla on kiire valmistella jatkuvuutensa lyhyessä ajassa ja kaikki mikä kasvaa ja kukkii on intensiivistä, uutta ja raikasta .
Ramoonan kirjoitus edellinen🐝
:)
Olin tunnistavinani sen.
nottei nyt olisi sireenit ja tuomet menneet sekaisin
En usko, että kukaan tässä iässä sekoittaa tuomet ja sireenit/syreenit. T
äällä kukkii nyt tuomet.
Kävin rantamökillä saunomassa ja rentukoita kukki rannassa ylen paljon.
Kevät on upeaa aikaa, kaikkea tulee aina lisää.
Eikä hyttysiä vielä ole.
Viime kesänä juhannukseen asti oli hyttysiä, sitten ne hävisivät yksittäisiä vain oli.
Voi voi kyllä moni sotkee, sama on kottaraisen ja musta rastaan välillä.
Tuomet ne etupäässä kukkivat, vaikka täällä jo puhuvat jotkut Uralin pihlajista.
Hieno kappale on Uralin pihlaja.
Joo samoin heinäsorsa ja sinisorsa menne väärin
Ketunleipääja metsätähteä moni ei tunnista kumpi on kumpi
Tuomien kukinnasta oli puhe syreenien lisäksi. Ja siitä miten ulkomaisen laulun sanat tehdään suomeksi eri lailla.
Kannattaa opetella omaa nettihakua asioista.
Poimin tänään rakkaalleni kieloja :-*
https://youtu.be/9uIXfnHh9YA
Skånepåg
https://youtu.be/HExI8lMi6TQ
Näistä kokista lauletaan Tuoksua tuomien.
sirenien aikaan valkeaan ,,,
https://www.youtube.com/watch?v=dayfOMv-r6Y
Kerrotaan, että syreenin toi Suomeen aikanaan Aug.Ehrensvärd, joka oli Suomenlinnan suunnittelija ja rakentaja. Siellä oli töissä rakennuksilla miehiä joka puolelta Suomea, ja kun he lähtivät kotikonnuilleen, monet ottivat mukaansa tuon sievän pensaan taimen ja istutti kotipihalleen.
Sireeni juurtuu hyvin ja on helppo siirtää.
Jostakin on sekin tieto peräisin, että erillisten pikkuloiden rakentamisen idea o myös Suomenlinnasta peräisin. Siihen asti kevennykset oli suoritettu riu' ulla metsän siimeksessä.
Linnoitustöistä kotiutuneet miehet toivat näin tuulahduksia suuresta maailmasta tuliaisiksi kotoväelle.
Vain Ukrainassa sireenit raikaa. Meillä tuomet kukkii parhaillaan.
Sireenien aikhan valkeaan/ lempeni mun puhkes kukkimaan...alotelthin biisiä sata vuotta sitten.
Kaunis melodia tosa biisissä. Osaatko siirtää sen tänhe jatkokseen?
. tane kurjala.
Meän pääkylällä 50 km sydänmaalta mettään päin kasvaa sikanaan valkovuokkoi näin keväällä.
Olin koulupoika viä 50v sitten. Otin mukaan veljen kenttälapion ja paffelootan.
Veistelin sillä valkovuokkomättähii mukahein. Toin kantamuksen kotii. Istutin ne meän kasken reunah.
Osan lepikkometsäh kosteaan laaksoh. Joku vuos sitten mehin kattoh istuksiain.
Ihan samoisa kohisa kasvos ne samat valkovuokkolämpäreet.
Laitoin odottaen niiden levinneen.
- Ja hyeenan marjat - niin ei olt käyny.
Se hyvä puoli, että ne samat vuokot kyllä säilyvät ehkä satoi vuosii niillä istutuspaikoillah.
. pör pör.