SPURGUT EI HAKENU

Anonyymi-ap

Me kaksi tyttöä (16,15) mentiin tänään kysymään spurguilta jos hakisivat alkosta, mutta vaikeilivat ja sanoivat että olette niin nuoria naisia ettei kehtaa, ei pahalla. Olemme huomanneet että miespuolisille se on helpompaa joka on mielestämme epäreilua. Tiedämme kyllä ettei meidän alaikäisten kannattaisi pyytää ja juoda, mutta se ei nyt ollut meidän pointti.

#epätasaarvo

11

856

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alaikäisten ei kannattaisi pyytää, joo.
      Mutta täysi-ikäisiltä on kielletty se alaikäisille ostaminen, sen takia monet eivät käy ostamassa.
      Oli spurgu, tai ei, niin on tehnyt ihan viisaasti ja noudattanut lakia.
      Ja jos siitä ostamisesta vielä kiinnikin jää, tulee roimat sakotkin sille hakijalle.

    • Anonyymi

      Millähän perusteella se muka olisi helpompaa alaikäisille pojille saada alkoholinhakijoita? Tyttönä voi vaikka tarjota seksiä tosin linnaanhan siitä joutuu jos joku aikuinen ihminen on niin pöhkö että noin nuoriin tyttöihin sekaantuu. Voi olla myös vaarallista tytöille.

    • Anonyymi

      Oikein ovat arvioineet että ei kannata hakea. Halveksitte ihmisiä jotka juo paljon.
      Kun olin nuori niin minulle haki helpommin sellaiset joiden kanssa olin jutellut.
      Syntyy molemminpuoleinen luottamus.
      Jos poliisi kuulustelee että kuka juomat on ostanut niin tytöt helpommin kertovat ostajasta koska tytöt ei vaikene suojellaakseen ostajaa.
      Pojat tuntee enemmän sympatiaa alkoholin ostajaa kohtaan eivätkä paljasta niin herkästi sitä että kuka juomat on ostanut.

    • Anonyymi

      Kauan sitten, kun olin alaikäinen, niin kyllä sen hakijan aina jostain löysi.
      Näin jälkeenpäin ajatellen, olisi nekin lotraamiset hyvinkin saaneet jäädä välistä.
      Alkoholistiksi tuli ajauduttua aika nopeasti, ja elämä olikin sitten monet vuodet mitä oli, ei ainakaan kehuttavaa.
      Uudestaan en lähtisi tekemään samoja virheitä.
      Ja ihan turhaahan se olisi sanoa " jos olisin tiennyt..".

    • Anonyymi

      Minultakin ovat nämä nuoret tytöt jo riippuvaisiksi tulleet kinusivat pissit housuissa ostamaan kaupasta, kun kassalla eivät menneet läpi.
      Tytöllä oli tuskan hiki, joten se riippuvaisuus oli mennyt jo pitkälle.
      Annoin neidille sellaisen esitelmän, että hän häpesi ja halutkin menivät rassulta hetkeksi. Mitä vanhemmat voivat, kun kakarat kerääntyvät jonkun luo, jonka isällä on pullovalikoima vapaasti käytössä. Lisätään vettä pulloihin, ettei poisto näy. tiedä miten kauan se onnistuu. Oletan kakarien jääneen aikanaan kiinni kolttosesta.
      Kun vanhemmat aikanaan oivaltavat, se on mennyt jo pitkälle.
      Itsenäistyminen alkanut ja olen kuullut niiden oppineiden vanhempien kakaroiden huutavan vanhemmilleen uhkauksia auton poltosta ja muusta väkivallasta, kunnes saivat tahtonsa läpi.
      Että sellaista on se lasten kasvatus akateemisesti valveutuneissa perheissä. Lopetin pelosta heidän kanssaan seurustelut.
      Perheen tuttavat olivat myös osa sikseen. Kun on asema yhteiskunnassa, niin lyödään hotellihuone mäsäksi ja huone maksamatta ja siirrytään kolleegan luo jatkamaan lääkkeillä ja irstailuilla. Tuntui varmasti lääkärin egoa kohottavalta päivällä rakastella ystävättärensä kanssa kotiavun perässä kulkien ja edessä irstaillen. Kun virkavalta soitteli perään ja vaati tilille, oltiin niin viattomia ja pistettiin kaikki tottuneesti liian juomisen tiliin.
      Hyi olkoon, mitä porukkaa, joilta joutuu silloin tällöin apua hakemaan! Pokkaile heille sitten höveliäästi hattu kädessä!

      • Anonyymi

        No mennään hakkaamaan joku lääkäri, kiristetään siltä omaisuus ja pakotetaan määräämään kaikkia huumaavia lääkkeitä, häh?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mennään hakkaamaan joku lääkäri, kiristetään siltä omaisuus ja pakotetaan määräämään kaikkia huumaavia lääkkeitä, häh?

        Mitä, mitä...
        Onko itsensä huumaaminen niin tärkeää, että melkein kävisi keinot kuin keinot?
        Kertokaapa miksi täytyy saada olotila huumatuksi, onko kaikki niin ahdistavaa?
        Kokemuksesta voin kertoa, kun nuorena aloittaa niin loppuelämä onkin sitten....
        enpä taida kertoa, ettei mene liian rankaksi.
        Mutta kaikkea muuta kuin helppoa elämää siitä seuraa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä, mitä...
        Onko itsensä huumaaminen niin tärkeää, että melkein kävisi keinot kuin keinot?
        Kertokaapa miksi täytyy saada olotila huumatuksi, onko kaikki niin ahdistavaa?
        Kokemuksesta voin kertoa, kun nuorena aloittaa niin loppuelämä onkin sitten....
        enpä taida kertoa, ettei mene liian rankaksi.
        Mutta kaikkea muuta kuin helppoa elämää siitä seuraa.

        Joo, on tämä elämä niin sietämätöntä. En taida itsekkään kertoa elämäntarinaani. Menisi liian rankaksi sekin.


    • Anonyymi

      Juu, varokaa vaan te alaikäiset alkoholinkokeilijat kohta olette itsekkin samanlaisia spurguja. Itsekkin jättäisin nuo nuoruudessa alaikäisenä tehdyt alkoholikokeilut väliin jos voisin mennä ajassa taaksepäin. Vaan en voi. Oma isä kuoli viinaan ja itselläkin on ongelmia alkoholin kanssa. Nyt jo alkanut terveys reistailla, pelkään maksakirroosia vaikka olen vasta vähän yli kolmekymppinen.

    • Anonyymi

      Minä voin hakea! Palkkana suikkarit 💋💋👅👅

    • Anonyymi00011

      Itse olen useammalle naiselle hakenut juomat kaupasta kun ei ole saanut ostettua kun on ollut pissat housussa tai jo sen verran että ei ole myyty, olen myös avannut muutamalle pullot että on saanut ne juotua tätä voisi jatkaa vaikka kuinka .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      64
      1780
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      859
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe