Kantahenkilökunta pahoinpiteli ja solvasi varusmiehiä.

Anonyymi-ap

4

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orjien pahoinpitelyä ja solvaamista on tapahtunut tuhansien vuosien ajan. Se on ikivanha perinne.

    • Anonyymi

      Tätä nyt tapahtuu jatkuvasti.

      Ainoa ero on että tälläkertaa oli varusmiesten joukossa sen verran rohkeita että uskaltivat ottaa asian esille!

      Yleensähän nämä 18-19 kesäiset teinipojat on jo ensimmäisestä päivästä alkaen peloteltu vakavilla seuraamuksialla jos esimiehien käskyjä uhmataan tai armeijan tapahtumista kerrotaan ulkopuolisille.

    • Anonyymi

      .."Pelkuri ja tyhmä pitää olla.." jos ei asiallisesti ja asiaankuuluvasti pysty suorittamaan asevelvollisuuttaan ...ja ellei pysty asiallisesti ja asiaankuuluvasti suoriutumaan työstään asevelvollisten kouluttajana... mikä tosin tämänpäivän itsekeskeisten pullapojujen ja omahyväisten "äidinpoikien" kanssa on varmasti vaativampaa kuin takavuosina jolloin inttiin tulevat olivat edes jonkinlaisessa ruumiillisessa kunnossa ..
      Tässäkin kohtaa asettaa nykymaailma suhteellisesti tiukempia vaatimuksia , "bemarilla" ajelu kun ei oikein tuohon cooperin testiin valmista ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      138
      3159
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2992
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1408
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      141
      1145
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1077
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      997
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      807
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      783
    Aihe