Ensimmäinen vaellus 50 + iässä?

Anonyymi-ap

Ikää on 50 ja risat. Kunto kuitenkin ikäisekseen verraten hyvä.
Vaeltamaan tekisi mieleni. Yksin se reissu on tehtävä kun ei ole ketään samanhenkistä kaveria.

Mitä reissulle mukaan?
Minkäpituinen vaellus ensikertalaiselle?

5

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä se ensimmäinen reissu voisi olla sen 2-3 yön mittainen. Tärkeimmät varusteet:
      - tutut kengät (itse suosin nokialaisia)
      - vaellusteltta
      - makuualusta
      - makuupussi
      - sopivat vaatteet tiedät parhaiten itse (croksit leiriä varten ehdottomat)
      - kartta ja kompassi (puhelimen/ gps:n lisäksi)
      - 65 litran vetoinen kantolaite irtoremmeineen riittää
      Ruokapuolella tarvitaan keitin, mallia kaasu on helpoin ratkaisu. 230 gramman kaasu riittää vallan hyvin 2-3 yön retkeen. Ruoaksi:
      - 2-3 pussia pastaa tms.
      - 2 purkkia nötköttiä
      - 1-2 kuivamuona-ateriaa
      - leipää
      - metua ja juustoa
      - paketti tai kaksi grillimakkaraa
      - viinapullo
      - rusinoita tms. paketin verran

      Ja ei muuta kuin menoksi. Jos voit kyttäillä säitä niin kyttäile... helteellä ja sateella on tympeää kulkea. Ja mitään valmista reittiä en suosittele edes ensikertalaiselle. Esim. Hammastunturin ja Muotkan maisemat ovat helppokulkuisia ja -suunnistettavia maisemia vaikkapa ruskan aikaan.

    • Anonyymi

      Jättää tuon viinapullon pois, pärjää ja jaksaa paljon paremmin. Eivät viranomaiset voi olettaa, että kaikilla ihmisillä, jotka vaeltavat, olisi nettipuhelin ja gps, kompassin ja kartan käyttäminenkin on niin ja näin, jos säätilat yllättävät, varsinkin lumiolosuhteet.

      Yksin voi matkustaa ja vaeltaa, mutta pitää olla tarkkana ja tietää jaksamisen rajansa, minkä verran voi kulkea päivässä ja missä yöpyä, levätä, että on riittävästi syötävää ja juotavaa, kaikki lääkkeet, kunnolliset hiertämättömät kengät ja riittävän lämpimät vettä läpäisemättömät vaatteet ja aidosti lämmin makuupussi. Ei sitä telttaa tarvitse, jo kulkee merkityillä reiteillä ja yöpyy autiotuvissa.

      • Anonyymi

        Joo, alkoholin sijaan kannattaa harkita jotain kevyempää joka mahtuu pienempään tilaan.


    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa vedenphdistin, ei tarvii kantaa litratolulla vettä mukana. Lapissa voi juoda juoksevaa vettä suoraan purosta tai joesta vaikka pieni riski siinä aina on. Esim kuollut eläin ylempänä vedessä tms. Kaikki turha pois, ei kannata ottaa varmuuden vuoksi juuri mitään,et tarvii kumminkaan. Kunnollinen puukko, sillä halkoo ja vuolee puut.

      • Anonyymi

        Tämä on sitä uutta linjaa että ilman vedenpuhdistinta ei pärjää. Vedet ovat paljon puhtaampia kuin takavuosikymmeninä. Kun tietoa ja taito vähenee pitää alkaa kantaa kaikenlaista joutavaa tavaraa mukanaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7088
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3721
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      56
      3101
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      125
      3087
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    8. 34
      2652
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe