hailuoto onko siellä mitään nähtävää jos siellä kävis kesllä
esim luotopolkuja, museoita joissa ei ole korkea hinta (tai museokortti kohe) tai muuta näkemisen arvosta
en ole siellä koskaan käynnyt olen 31 vuotias ja on oma auto
esim luotopolkuja, museoita joissa ei ole korkea hinta (tai museokortti kohe) tai muuta näkemisen arvosta
en ole siellä koskaan käynnyt olen 31 vuotias ja on oma auto
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos menet niin mene kaatosateella. Muuten siellä on kaikki oululaiset toljakkeet pyörimässä ja jonoja aiheuttamassa. Kaikki samaan aikaan joka paikassa. Sana on Nallikari: 200 metrin ranta, niin kaikki siellä samaan aikaan. Maailmalla on 1000 km pituisia hiekkarantoja, niin Halooooooooooooo!!!
Riippuu mistä roikkuu. Minulla on sieltä yksi esivanhempien haara ja siten melkein kaikki vanhat Hailuodon suvut tulevat etäsukulaisiksini. Ja elinpä siellä vähän yli sata vuotta sitten yhden pikkupojan elämänkin, mistä monta asiaa muistan.
Sinne vain on paha päästä. Useamman tunnin jono lautalle. Pengertietä tai siltaa on jahkailtu minunkin muistini mukaan jo ainakin 60 vuotta ja joitakin päätöksiäkin tehty, mutta ensimmäistäkään lapionpistoa ei ole asian edistämiseksi saatu aikaan. Eikä tuossa olisi kuin 6 km matalaa merta. Ruotsissa tehtiin jo viime vuosituhannella 11 km pitkä silta samanlaiseen vesistöön Kalmarista Öölantiin. Venäläisetkin saivat sentään aikaiseksi 19 km:n pituisen Kertsinsalmen sillan. Nelikaistainen autorata ja vieressä rautatiesilta. Täällä vain ei osata eikä viitsitä, paskaa vain jauhetaan ja verorahat menee kampaviinereihin ja kokouspalkkioihin. Eihän virkailijalla olekaan koskaan Suomessa ollut tarkoituskaan saada mitään asiaa hoidettua vaan taata itselle ikuinen leipä. Tämä jos mikään pitää täysin paikkansa Suomessa ja varsinkin Oulun seudulla!
Suomessa maksaa ylikoulutus. Pöljiä koulutetaan lisää ja lisää yliopistoissa.
kyllä varmaanki se silta tulee kun se lauttakin on jo varmasto aikalailla ikänsä lopuilla eli silta olis järkeväpi ratkaisu kuin uusi lautta sitkun silta tulee sinne voisin siellä käydä
Uusi lautta saattaisi olla ekologisempi. Mutta miksi sinne saareen pitää edes päästä? Onhan mailmassa muitakin saaria ja siellä ei kaikki toljottajat ole aina samaan aikaan, niin saa nauttia.
Hommataan uusi isompi lautta niin ei tarvita siltaa koskaan.
Oletko nainen? Voisin lähteä oppaaksi.
T. Leka eressä 13.5 cm
Hiekkarantoja. Ei siellä mitään muuta taida olla kiinnostavaa.
Vanha majakka.
Sääskiä on kyllä erittäin huomattava määrä Luovossa kun kaikenlaiset naturapusikot kasvaa umpeen joka puolella.