Octavian Bensiinin kulutus

Mikälaisia bensiinin kulutuksia on muilla 1.6 l octavian omistajilla on ollut? Tuossa itsellä juuri oli 6,4 l/100 km sekalaisessa ajossa.
81387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuota samaa luokkaa kesällä 55kW 1.6l koneella. Talvella nousee 7.5 ... 8.0 l/100 kieppeille 10km työmatka-ajossa.
Pitkillä matkoilla ollut minimissään 6.1 l/100 km ja viime kesänä pitkällä Euroopan reissulla 6.7 l/100km. Ja Saksan baanoilla mentiin sentään ajoittain lähes lusikka pohjassa.

Nämä siis Ocu I:llä.

Äänestä

30 000 km kokemuksia:
- maantieajossa n. 100 nopeudella kulutus 6,3-6,4 l
- maantieajossa talvinopeusrajoitusten mukaan 80 km/h ajaen jopa 5,6 l/100 km
- sekalaisessa n. 7-7,5 l/100 km
- työmatkat kaupungissa (n. 6 km) kylmänä liikkeelle kulutus n. 9 l/ 100 km (talvella lohkolämmitin 2 h)

Äänestä
  • Sekalaisella tarkoitin kyllä lähinnä kaupunkiajovoittoista ajoa liikennevaloissa seisomisineen, pieniä pätkiä maantiellä joukossa

    Äänestä

Eilen reipaassa matka-ajossa (80-120km/h) kulutus oli 48 litraa / 742km eli n. 6,5 l/100km. Ei mitenkään paha 2-litraiselle bensakoneelle, jossa on tehoa 150hv ja vääntöä 200Nm... lisäksi ilmastointi oli käytössä koko matkan ajan.
Liekö sattumaa, mutta ajotietokoneen 2. kulutuslukema näytti saman lukeman.
Sen sijaan lyhyen ajon 1. lukema oli optimistisempi (6.1 l/100km), tosin se ennätti nollautumaan päivän tauon aikana ja näytti vain paluumatkan kulutuksen.

Äänestä
  • 50000km:n keskikulutus pääkaunkiseudulla pätkäajossa 7,19l/100km.

    Äänestä

  • ambiente-03 kirjoitti:

    50000km:n keskikulutus pääkaunkiseudulla pätkäajossa 7,19l/100km.

    jäi edellisestä viestistä pois tärkeä tieto, eli kone 1.6MPI.

    Äänestä

  • ambiente kirjoitti:

    jäi edellisestä viestistä pois tärkeä tieto, eli kone 1.6MPI.

    Oma Ocuni vie tasisella matkaajossa vakkari päällä 5.2. Sekalisessa ajossa n 7 ja kaupungissa n 9

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalekone kirjoitti:

Mikälaisia bensiinin kulutuksia on muilla 1.6 l octavian omistajilla on ollut? Tuossa itsellä juuri oli 6,4 l/100 km sekalaisessa ajossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu