Epäselvä puhe

Anonyymi-ap

Onko täälä skitsofreenikkoja joiden puhe ei ole normaalia. Itsellä se on epäselvää änkytystä ja muutenkin pelkään puhua koska se on jotenkin "vaikeaa".

7

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mun siskollani oli katatoninen skitsofrenia. Hän oli ollut psykoosissa 2 vuotta ja tilanne paheni.

      Lopulta ei enää pystynyt puhumaan kunnolla. Epämääräisiä ääntelyitä vaan ja elehtimistä.

      En tiedä onko muita syitä tuolle ilmiölle.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🔞 ­­N­­­y­­­m­­­f­­o­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17870713p

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Puheen köyhtyminen? Olisi mielenkiintoista tietää miten tämä ilmenee.

    • Anonyymi

      Jospa lääkityksestä johtuu? Moni joka syö jotain Mt- lääkettä möngertää.Ei vaan saa lääkityksen takia sanoja suutaan ulos ja toinen asia vahva lääkitys ajatus kateilee.

    • Anonyymi

      Aloittaja taitaa puhua vain itsestään. Ei minulla ainakaan, ( on siis diagnosoitu historian aikana skitsofrenia) ole ollut mitään vaikeuksia puhua. Ujo ja hiljainen olen kyllä ollut, etenkin nuorena. Silloin, kun on tullut aivoverenkierto, tai muita verenkiertohäiriöitä, puhe saattaa hieman sammaltaa. Muuten ok. Voihan minulle "tehty" diagnoosi tosin olla ollut aivan vääräkin. Mitä se useimpien kohdalla on muuten oikeasti ollut. Kunhan on vain saatu leimattua potilasparka ja ei-hyväksytty ihmisenä koko loppuelämänsä ajaksi...

    • Anonyymi

      Kannattaa paketoida uusiks. Ei lääkärikkään ymmörrä (se höhöö ei jöö osaa seuraa ku kiggailen höhöö sanoilla vva) mitään mistään. Jos sanoo kuulen näen tunnen ei tapahru mitteen. Sen sijaan myy tosikoille jotain fyysistä sairautta jos ne hinkuu diagnoosejasi. Esim. syylä jalkapohjassa kudiaa niiv wimmadusdi! Sen lekuri uskookin. Masis tekosyy olla pois töisd, audismi tekosyy jäädä jäläkee, adhd höpöhöpö lenkille keksit että jalka kramppaa pääset. Et jaksa ees kävellä mt diagnoosisena jos olet ku - eräs paviaani

    • Anonyymi

      Skitsofrenia? Johtuuko epäselvä puhe jännityksestä? Epävarmuus, uskon puute hyvään tilanteissa, joissa paljon epävarmuustekijöitä? Synnyttää jännittyneisyyttä. Joihinkin ihmisiin voi tuntua jopa mahdottomalta synnyttää luottamusta (kiusaajat, pinnalliset ihmiset, henkisesti heikotkin voivat olla roolinsa vankeja, jolloin esittävät muuta kuin ovat).

      Toisilta voi puuttua ymmärtämisen halu, syitä sille voi olla monia. Monet asiat synnyttävät jännittyneisyyttä. Kaveripiirillä on merkitystä, arvostus tai sen puute merkitsee paljon. Keneen voi luottaa ja keneen ei, onko joku ehkä laskelmoiva ja pelaako ystävyyssuhteilla jotain omaa peliä? Jolloin luottamusta vaikea synnyttää.

      Asiat voivat välillä tuntua monimutkaisilta. Mihin omat resurssit riittävät, löytääkö itselle niitä, joiden kanssa luottamus voi olla vahva? Olemme eriarvoisessa asemassa, toisille on menneisyydestä paljon hyötyä ja toisille enemmän haittaa (rikkaat suvut vs. Köyhät suvut, kärjistäen). Olen nähnyt menestystä, kokenut vähemmän. Menestys synnyttää ympärille paljon hyvää.

      Sitten on heitä, jotka onnistuu luomaan lapsilleen turvallisen ja paljon tukea synnyttävän ympäristön, josta on helpompi ponnistaa aikuisuuteen. Joukkuelajeissa tällainenkin on mahdollista, menestys ja hyvä yhteishenki ja ymmärrys yhteiseen hyvään synnyttää joukkuehenkeä, josta ei halua pois (samahenkisyyttä/ ymmärrystä/ onnistumisia). Muutokset eivät ole aina hyvästä?

      Itse olen elänyt lapsuuden perheessä, jossa oli pelkoa, uhkailua, luottamuksen puutetta. Sellainen synnyttää toisarvoisuutta, keneen voi luottaa, jollei oma isä ole luottamuksen arvoinen ja joka on perheelle enemmän haitta kuin hyöty? Raha ei korvaa sitä, minkä tuen puutteessa ja turvattomuudessa häviää.

      Tällaisesta jää helposti paska jätkä fiiliksiä sielun syövereihin. Ja ennemmin pakenee vaikeista tilanteista kuin tarttuu härkää sarvista ja löytää sen voittaja fiiliksen. Varovaisuutta, kenelle uskaltaa puhua aroista asioista, jos pelko epäonnistua siinä on aina päällimmäisenä mielessä. Monet asiat voivat olla vaikuttamassa epäselvään puheeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe