En välitä sähköpyörästä

Anonyymi-ap

En välitä sähköpyörästä. Minusta se on laiskojen ajoneuvo. Sähköpyörä ei edes pitäisi laskea pokupyöräksi. Sähköpyöräilijät huijaavat itseään. Oi kuinka helppoa nousta mäki sähköpyörällä. Se, että ajaisi mäen tavallisella pyörällä ei heille tule kysymykseenkään.
Monta seikkaa puhuvat sähköpyörää vastaan. Kaikkiin mallehin ei saa vara-akkuja, kun lataus loppuu pyörästä tulee todella raskas. Lisäksi onnettomuudet, joita sähköpyörällä on tapahtunut. Niistä ei puhuta virallisesti. Monet sähköpyörät alkavat lähestyä mopon nopeuksia.
Olen huomannut, että joskus sähköpyörällä halutaan näyttää muille, kuinka nopeasti ja kevyesti superpyöräni kulkee. Ohittajan kannattaa kuitenkin muistaa, että se ei ole todistus sinun kunnostasi.
Hitaampi pyöräilijä saattaa jaksaa ajaa todellisuudessa pitemmän matkan.
Jos teillä on sähköpyörä, niin olkaa varovaisia. Sähköpyörä ei ole leikkikalu. Oikein käytettynä ehkä toimii, mutta väärin käytettynä hengenvaarallinen.

5

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Olen huomannut, että joskus sähköpyörällä halutaan näyttää muille, kuinka nopeasti ja kevyesti superpyöräni kulkee. "

      Sähköpyörän avustus loppuu 25 km/h nopeudessa, joten jos joku näyttää kulkevan sähköpyörällä nopeasti, niin yhtään kevyempää se ei ole kuin tavallisella pyörällä. Päinvastoin, mukanahan kulkee ne matkanopeuksissa turhat akut, moottorit ym ylimääräinen paino.

      • Anonyymi

        Jotkut ovat "viritelleet" ja poistaneet tuon 25 km/h rajoituksen ja ajavat erittäin lujaa niillä. Sellainen toiminta on ääliömäistä.


    • Anonyymi

      Hyvä apuvälinehän se on jos kärsii lihasheikkoudesta tai on muuta kremppaa ettei normaali pyöräily enää onnistu. On myös olemassa kolmipyöräisiä versioita jos nupissa huippaa.

    • Anonyymi

      Moni ajaa niillä varmaan ihan työmatkoja?

      Sähköisen avustuksen ajaessa voi ymmärtää erilailla, jos on joskus käynyt töissä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6533
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      95
      5437
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3407
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      240
      3275
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      85
      2396
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1756
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      47
      1709
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      45
      1537
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe