Jo pitkään on arveltu Haapajärven joutuvan pakkoliitoksen uhriksi. Eipä ole sen suuntaisia merkkejä näkynyt! Kuntaliitoksista ei ole puhuttu vuosiin. Ja mihin Haapajärvi liittyisi? Ainoa isompi naapuri on Nivala. Reisjärvi, Pyhäjärvi ja Kärsämäki ovat muut vaihtoehdot. Ei järkeä mihinkään suuntaan! Tosin Haapajärvi haluaisi olla päällepäsmäri - siis asioista päättävä - mutta eihän sillä voimat riitä, kuin korkeintaan Reisjärven alistamiseen alusmaakseen.
Sieltä se saisi lisää samanlaista aluetta, kuin on itsekin - sekä kirja-antikvaarin.
Taitaa olla niin, että nämä Suomen kymmenen pikkukaupungit, joiden väkimäärä ja palveluvarustus laskevat nopeasti pysyvät itsenäisinä. Haapajärvi Ähtärin, Pyhäjärven, Haapaveden, Viitasaaren ja Oulaisten kanssa. On näitä monta muutakin. Eteenpäin vain, sanoi mummo lumessa! Samaa voi sanoa Haapajärvikin.
Haapajärvi on ja pysyy!
21
1247
Vastaukset
- Anonyymi
Höpsis. Haapajärvi menee yhteen joko Pyhäjärven tai Reisjärven kanssa. Toisiko liitos parempia aikoja.
Ei tuo mitään hyvää.
Jos Nivala huolisi meidät, se olisi askel parempaan.- Anonyymi
Ja höpö höpö höpö pyhäjärvi ei huoli haavikkaita ovat niin p...an tyhmiä
- Anonyymi
Reisjärven kanssa yhteen ja kunnan nimi on sitten Reisjärvi :)
- Anonyymi
Hpj ei ole saanu taloutta kuntoon eli liitosta pukkaa loppuvuodesta....
- Anonyymi
Vuodeosasto jo lähtiki....
- Anonyymi
Kepu vei vuodeosaston!!!
- Anonyymi
Orpo lakkauttaa loput palvelut kun ei oo vuodeosastoakaan...
- Anonyymi
Orpo vie pallit pikkukepuilta nytte...ja palvelut...
- Anonyymi
Lestakeput saa mitä tilasi.....sai jo vaaleissa
- Anonyymi
Saa hpj ostaa pakkohuutokaupasta ...tarjoan 1€. Enempää ei voi ku hometta on
- Anonyymi
Maakunta tappa pikkukuntia...hpj vain tiete ensimmäisiä.......
- Anonyymi
Maakunta kepulaisten ajama pakkoliitos kunnille....
- Anonyymi
Joo pysyy nimi vain vaihtuu pyhäjärveksi.kärsämäeksi .reisjärveksi vai peräti nivalaksi...siinäpä kysymys!
- Anonyymi
Yleensä keksitään uusi nimi tai isomman liittyjän nimi tulee käyttöön ja hyvitteeksi pienemmän vaakuna. Esimerkiksi Kalajoen ja Himangan yllättävässä liitoksessa. Eiköhän Himanka olisi pärjännyt itsenäisenäkin. Haapajärvi nielaisee Reisjärven tai yhdistyy yhtä epätoivoisen Pyhäjärven kaqnssa. Tällä seudulla ei positiivisia ajatuksia juuri ole. Olisi se kyllä häpeä, jos kaupunki Haapajärvi katoaisi kartalta. Peruspalvelut kuitenkin säilyisivät. Se tavallisten ihmisten kannalta olisi tärkeintä.
- Anonyymi
Pakkoliitoksessa tulee sen kunnan nimi johon liitetään eli jos hpj pakkoliitetään nivalaan ni nimi nivala.tai jos kärsämäkeen nii sitte kärsämäki. Jos hpj ois asiallisen liitoksen tehny nii nimi ois selänne mutta ahneus kaato sen ja uutta ei tuu..ku muilla kunnilla menee paremmin ku hpj!!
- Anonyymi
Raitiovaunu ajamaan reisikän ja hoopojärven väliä? Kunnat näin liitetään toisiin.
- Anonyymi
Mikää ei varmasti pysyvää..maakunnat ajaa pakkoliitosta ja valtiokonttori
- Anonyymi
Eihän tässä muu niin outoa ole kuin se, miksi juuri Haapajärvi ja Pyhäjärvi ovat menettäneet niin paljon väestöä. Eipä silti, jokin Kemijärvi tai Lieksa ovat samassa syöksykierteessä. On niitä monta muutakin, vaikkapa Pudasjärvi ja Suomussalmi.
Ruikuttaminen ei auta. Olisi löydettävä henkilöitä, joilla olisi mahdollisuus yrittää ja siten virkistää paikkakuntia. Jos kunnan väkimäärä menee kovin alas, hyväkään yritys ei menesty, kun ei ole ostovoimaa. Tuotantolaitos voi menestyä vaikka missä, jos se tuottaa tarpeellisia hyödykkeitä. Ensin siis pitäisi saada uusia työpaikkoja ja niiden perässä maltillisesti palveluja.
Vaan taitaapa olla jo myöhäistä. Olisipa aikakone, jolla päästäisiin takaisin 1980-luvulle, jolloin suunta oli ylöspäin ja yritysmieli korkealla!- Anonyymi
Yritykset palkkaavat Haapajärvelläkin nykyään pääosin vuokrafirmojen kautta. Se tarkoittaa että irtisanomisaika on se mitä menee haalarien riisumiseen.
Ei tälläisen työntekijän kannata sitoutua paikkakunnalle.
Ja pankki ei anna edes lainaa asunnon ostoon epävarmassa työsuhteessa olevalle.
Että se siitä Haapajärven päättäjien pilvilinnoista työnperästä muuttaville
veronmaksajille.
Tästä tulikin mieleen edesmenneen Maaselän uutisointi, kun se isoin kirjaimin uutisoi, että tiivi palkkaa kymmeniä uusia työntekijöitä.
Uutisen henki oli, että tästä se uusi alku lähtee paikkakunnan työllistymisessä.
Lehti tosin unohti uutisoida, että kolmen kuukauden kuluttua nämä kaikki vuokratyöntekijät irtisanottiin.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritykset palkkaavat Haapajärvelläkin nykyään pääosin vuokrafirmojen kautta. Se tarkoittaa että irtisanomisaika on se mitä menee haalarien riisumiseen.
Ei tälläisen työntekijän kannata sitoutua paikkakunnalle.
Ja pankki ei anna edes lainaa asunnon ostoon epävarmassa työsuhteessa olevalle.
Että se siitä Haapajärven päättäjien pilvilinnoista työnperästä muuttaville
veronmaksajille.
Tästä tulikin mieleen edesmenneen Maaselän uutisointi, kun se isoin kirjaimin uutisoi, että tiivi palkkaa kymmeniä uusia työntekijöitä.
Uutisen henki oli, että tästä se uusi alku lähtee paikkakunnan työllistymisessä.
Lehti tosin unohti uutisoida, että kolmen kuukauden kuluttua nämä kaikki vuokratyöntekijät irtisanottiin..Haapajärvelläkin on useita yrityksiä jotka toimivat pääosin ulkomaisella halpatyövoimalla.
Huom. paino sanalla halpa.
- Anonyymi
Seo lopun merkkejä se!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192595
- 441281
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70937Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138915- 45861
- 59827
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44785Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164762Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725