Tai jumiutunut synkän värisiin vaatteisiin ja vanhaan tuttuun hiustyyliin? Tai ehkä sinulla on jokin tyyliisi liittyvä ongelma, johon toivot saavasi vinkkejä ammattilaiselta? Olisitko kiinnostunut menemään muuttumisleikkiin ?
(Niitä tarjosivat naistenlehdet ainakin ennen)
(Niitä tarjosivat naistenlehdet ainakin ennen)
Vastaukset 29
Vanhimmat
Joo, olen.
Missä on muuttumisleikki?
Tarjoaako palstan tyyliguru neuvoja tyylin muutokseen? Ilmottaudun, Synnöve Seinäjoelta. Ongelmani on päärynän muotoinen kroppa ja lyhyet ohkaset jalat. Pidän yleensä legginssejä ja tunikoita.
Ymmärsin aloituksen alustukseksi kiinnostaisiko muuttumisleikki
yleensä ketään.
En näe ketään tyyligurua missään.
Kyllä voisi kiinnostaa. Tukka ja pukeutumistyyli uusiksi piristäisi,
koska tuppaa aina valitsemaan samantyyppisiä ja -värisiä vaatteita.
Kun kampaaja kysyy "Jaaha mitenkäs leikataan ?"
tulee aina sanotuksi: "Niinku viimeksikin".
En usein osta vaatteita, juuri siksi voisikin vaihteluksi ostaa erilaisia,
mutta on kuitenkin myönnettävä, ettei uusien vaatteitten osto enää kiinnosta
samalla lailla kuin nuorempana.
Harvoin edes miettii uusien vaateiden hankintaa.
Lähinnä jos on pakko ja vaikka ostaisi mielestään kuinka ihanat remelit
ne eivät näytä enää oikein miltään, kun on vanha känkkäränkkä.
Korkokenkiäkään ei pysty enää käyttämään.
Italialaiset piikkarit oli rautaa.
Ilo kauniisti ja tyylikkäästi pukeutumisesta on jotenkin (täysin ?) väljähtynyt.
Onhan niitä nyt jo lähes n90v jotka näyttivät samalta kuin 30v sitten ja jääneet nuoruuden aikaiseen 1960 luvun tyyliin. hiukset ja hame vanhahtava vaikutelma.
Minä itse käytän saman tyylisiä vaatteita kuin 1990 luvulla lähtien. Pitkiä housuja kun lähden asioille ja kauppaan. Kotona väljiä koti vaatteita joita helppo pitää ja pestä. Ostanut vuosien varrella uusia vaatteita tietysti ja on tarpeeksi. Näytin ikäistäni nuoremmalta mutta viime vuodet vanhenti eri syistä. Hiuksiani en ole värjännyt kai jo yli 10v enkä leikkauttanut niin usein.
Näkeehän niitä jotka yrittävät peittää ikäänsä vaatteilla,musiikilla ja kaikilla nuorison hömpöttksillä.
pukeudun nykyään käytännössä aina pitkiin housuihin, ja ns. citylenkkarit , ja siistit vaatteet, takki ja muu vaatetus.
hametta en koe käytännöllisenä ainakaan pelkästään kauppareissulle.
korkokengät olen jättänyt kokonaan pois, pitänee tässä Uffille kantaa, tuskin käytän missään niitä enää, kun muoti jo vähän rennompaa.
Uffin laatikkoon ei saa laittaa kenkiä!
Ei ole käyttöä enää korkokengille jotka eivät mahdu jalkaan. Muutamia hyviä täysnahkaisia joita en halua edes heittää pois. On laadukkaita vaateita joita en ole pitänyt 10- 20 vuoteen. En pidä järkevänä heittää tai antaa pois koska ovat muistoja ajasta jolloin matkusti ja jaksoi tehdä asioita mitä nyt ei ole voinut. Pikkurahaa sen tarvitse kipparit ei kiinnosta. Lapsuuden ja nuoruuden vaate häpeän ja puutteen jälkeen oli hieno tunne ostaa hyviä ja kauniita vaatteita kun oli varaa. Kun ostaa harkiten ajattomia ne kestää kymmeniä vuosia esim takit.
Viime aikoina olen ostanut uusia pitovaateita,lakanoita kun alkaneet rikkoutua.
laadukkaita vaatteita itsellänikin, vaan kun en todennäköisesti niitä pidä enää missään, niin ei kaikkea voi säästää, on käsilaukkuja , laadukkaita nekin, vaan kun en niitäkään missään tarvitsen, käytän pienehköä kassia, johon sitten mahtuu saa sopiin , jotain pientä ostosta muuta kuin perus kauppaostokset.
on vöitä, solkia, käsilaukkuja, korkokenkiä , pleisereitä , huiveja , eipä niitä nykyisin juuri käytä, kun menot on arkisia, ja tykkäänkin ihan pelkästään "jumpperi" - puserot ja pitkäthousut , ja "sillä siisti".
Mainostetaan "Vähän käytetyt" -myyntialustaa.
Onko joku kokeillut sitä myymällä omiaan?
Beng
Miten niin peittää ikäänsä ?
Vaatteetkin ostetaan oman mieltymyksen mukaisesti eikä siksi että peitetään ikää. Sillä se on vaan eräiden tapa nykyisin tuo että vaatteetkin laitetaan ikäluokkiin jotenkin , silti näkee tyylikkäitä naisia jotka uskaltavat pukeutua ihan sellaisiiin vaatteisiin mistä pitävät, vaikka joku saattaisi ne luokitella iän peittelyksi jotenkin
Musiikkia seuraavat ihmiset seuraavat aikaansa ja kyllä uudenlaisessa musiikissa on paljon sellaista mitä iäkäskin tykkää kuunnella.
Mitä ne nuorison höpötykset sitten ovat. Kun katselen omia aikuisia lastenlapsiani, niin en näe mitään hömpötystä heidän tyylissään , ihan vaan tavallisia nykyajan nuoria .
Kyllä muuttumisleikki kiinnostaisi. Varsinkin nyt kun ajankohtaista on uusia silmälasit. Voisi käyttää tyyliasiantuntijaa niin hiuksiin, lasrihin kuin vaatetuksermkin. Olen jämähtänyt tiettyyn tyyliin ( tai tyylittömyyteen).
En usko, että viihtyisin jonkun toisen minulle muokkaamassa tyylissä.
Hyvin pian palaisin takaisin omaan minulle tuttuun omakseni tuntemaan tyyliini.
Sama juttu sisustuksen kanssa. Sen haluan tehdä ihan ite.
Juuri noin. Jotkut voivat tietysti tarvita apua pukeutumiseen. Värien käyttö.
Huonolaatuista ei sinänsä ostaa,ei kestä pesua. Vaatteita ei tarvita sillä paljon kunhan ne ovat hyvä laatuisia ja sopivat yhteen ja itsellä on hyvä olo.
Minusta taas olisi jändeä, jos joku järjestäisi muuttumisleikin.
Tavallaan saisi nähdä itsensä toisen silmin. Parempi versio? Hih.
Beng
(Kotiin tultua hiuksen oman mielen mukaan ja vaatteet palautuksiin.)
Muuttumisleikki piristäisi hetkellisesti elämää.
eikä tarvitsisi itse juosta kaupoissa hakemassa
sopivia vaatteita ja pääsisi hyvälle kampaajalle.
"Ennen" ja "jälkeen" kuvat ovat joskus hämmästyttäviä.
Joskus on ollut eri mieltäkin jostain asiasta.
no, en kyllä menis muuntumisleikkiin, lapsena leikin / leikittiin jo tarpeeks paljon äidin hienoilla tamineilla, ja korkokengillä ja koruilla, - leikit on leikitty.
Vyötärön kasvu on vaurauden merkki, entis ajan patruunoilla oli sellanen. Kaljuuntuminen hyvällä alulla saa nähdä kerkiääkö harmaantumaan.
Jossain vaiheessa sopisi hopeakahvainen kävelykeppi kävelessä kohti auringolaskua arvokkaan tuntuisesti selkä suorana.
en usko että olet ollu nori
Oon osittain jäänyt nuoruuteen. Tukka aina samalla mallilla ja vaatteet muotoon leikatut, Niitähän on nykyisin tosi vaikea löytää muodottomien lepareiden joukosta. Ostin nätin hihattoman puseron, huolimattomasti kokeilin. Ihmettelin kun pienille rinnoilleni ei ollut tilaa. Laitoin puseron tasaiseksi pöydälle, Siinä oli etu- ja takapuoli kooltaan tasan samanlaisia kappaleita, eli rinnattomalle lapselle kävisi.
Yritin kerran naistenlehden muuttumisleikkiin, en kelvannut, vaikka oli rustannut muka vitsikkään viestin miten tarpeen olisi. On se niin väärin.
Kaikki muuttuu, ei entiselleen mikään jää.
Omaksi tuntema "tyyli" voi olla tyylitön, mutta maku se on huonokin maku.
Jaa tyyli.
Kakarana sain sarvisankaiset rillit. Tällä hetkellä päässä sarvisankaiset rillit. Välillä ollut tosin useitakin metallisankaisia, mutta rillejä kuitenkin. Monet vaihtelee rillejä vähän väliä, kuuluvat pukeutumiseen kyllä. Ite ostan uudet pokat, jos vanhoihin tulee jotain korjaamatonta vikaa. Ite ostan yleensä vähän kekkosmalliset sankat, ne aina yhtä epämuodikkaita :D
Sinällään pukeutuminen on viestintää, aika tehokastakin. Eri kledjut eri tilanteisiin. Peruskaava kuitenkin aina suunnalleen sama, kenkät, housut, paita, takki :D
=DW=
Mitä tarkoittaa sarvisankaiset?
Kekkosmalli.
Luulen, luusta ei tehdä rilleihin pokia. Kyse muovikehyksistä, niissä voi olla kuvioita, tai ei. Muovipokat yleensä paksumpaa materiaaliakin, kuin metalliset.. Toisekseen nimitys vois viitata sangan muotoonkin, siis ei suorat sangat, vaan korvan taakse käyrtyvät.
Maailmanlaajuisesti tunnetuin sarvisankaisten lasien käyttäjä lie ollut buddy holly.
=DW=
Niin....sankat...kenkät...
Kirjoitat hauskasti.
Kyll snaijaa.....
Rahaa puhuu puketumisessani paljon ja kampaajalla käyneistäni .Ulkoilen paljon joten vaateeni on ulkoilu sopivat läpi vuoden ajat. Eli minulla ei rahaa kampaajan .Mutta ei miestäkään jakamassa menoja.Tai perintörahoja. Ihan elän työeläkkeelläni vuokra asunnossa. Pärjään kun hallitsen rahan käytön.JOten en varmaan tyylikäs. Mutta pukeudun niin että itselläni on hyvä olla.
Mies myös aiheuttaa menoja. Pitää ollaisompi asunto, ruokaan ja autoon kuluisi ja sairauksiin , viinaan jne.
Nuoruusvuosien muoti ja tyyli. Siskoni joka on aina ollut mannekiinimallinen pituudeltaan ja kropaltaan on säästänyt useita nuoruudessaan ostamiaan vaatteita. Ainakin jo kolmas kerta näiden vuosikymmenien aikana kun samat mallit, kuosit ja värit tulleet uudelleen muotiin.
Harmi vaan ettei hän niitä pidä, mielummin kulkee tuulipuvussa päivin illoin.
Itse nyt eläkkeelle päästyäni olen laittanut uusien vaatteitten oston boikottiin, käytän loppuun nuo mitkä kaapissa lojuvat.
Kuulin myös huhuttavan ettei vuoden 2025 jälkeen saisi tekstiilejä laittaa sekaroskiin poltettaviksi. En vaan käsitä mihin uusiokäyttöön ne voisi laittaa, eikö joku viisas voisi keksiä käytetyistä tekstiileistä vaikka lämpöeristystä tai muuta sellaista.
Lumpunkierrätys.
Alkaa olemaan jo aika yleistä. Vissiinki lumppua kertyy jo nyt enenpi, kuin on jälkikäsittelyä, kysyntää kierrätetylle kuidulle kuitenkin ois. En tiedä mihin kaikeen tekstiilikuitua voinee käyttää, ongelmana se, tekstiileitä niin monenlaisia, siis erilaisia kankaita. En tiedä, miten materiaalit saadaan lajitelluksi. Mutta just kaikenlaista eristettä niistä varmastikkin helppo valmistaa, yleensäkin kuitua tarvitaan monenmoiseen, vaikka mihin autojen hattuhyllyihin...
Ite pitäis siivota komeroista nimenomaan lumput veke. Kun vaate menee kehnoon kuntoon, että ei voi viedä kierrätettäväksi vaatteena, sen joko vie sekajätteeseen poltettavaksi, tai kuten ite, täytän kaapit niillä :D Mutta juu, useita jätesäkillisiä ihan varmasti pitäis lumppua kiikuttaa jonnekin, tsadissa keräyspaikkoja on kaiketi jo useita, en ole tutkinut asiaa tarkemmin.
Toki kierrätys kuluttaa energiaa ja käsittelyn vaaditaan kemikaaleja ja vettä pesuun. En ole täysin vakuuttunut, että hommeli on vielä kovin kannattavaa. Mutta koska kyseessä kuitenkin taloudellisesti hyödynnettävistä materiaaleista, laitosten pitäis periaatteessa maksaa lumpuista rahaa. Nythän kaikki kalliskin kierrätyskama menee ilmaiseksi jonnekin kuusankoskelle, jossa net jalostetaan uudelleen myytäväksi- Jätepisneksessä pyörii suuret rahat jo nyt.
Siis kierrätys toimii jo nyt ja varmasti hommaa tehostetaan jatkuvasti. Mutta kaikki perustuu siihen, jotkut ottaa vastaan ilmaiseksi materiaaleja ja tekevät niillä sitten pisnestä. Hyvähän se siis on, jos homma on taloudellisesti kannattavaa, jos se tuottais tappiota, ei kierrätystä olisi olemassakaan.
Ei liity varsinaisesti aiheeseen Mutta huoltisketju abc kierrättää vanhat tarjottimensa petonin valmistukseen ja on jo ostanut tilalle puuvalmistuksen prosesseista ylijääneestä materiaalista valmistettuja komposiittitarjottimia. Tarjotin ei ehkä kuulosta isolta asialta, ison ketjun kohdalla puhutaan kuitenkin kymmenistä tuhansista tarjottimista. Iso määrä kuitenkin ja uudet tarjoittimet voi kierrättämällä käyttää kai liki ikuisesti uusien tarjottimien valmistukseen.
=DW=