Kännykässäni yrittää joku McAfee tyrkyttää virusohjelmaansa ja olen sen aina kieltänyt. Mihin sellaista humpuukia mistä pitää maksaa maltaita tarvitaan, en tiedä eikä kiinnosta. En ole tietokoneeseenkaan ikinä mitään viruksia tai muita haitakkeita saanut (Linux käytössä). Android perustuu Linuxiin ja puhelin on monin verroin turvallisempi kuin tietokone.
Lukekaa tuo juttu ja heittäkää maksulliset turvaohjelmanne sinne minne kuuluukin:
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000009602377.html
Lukekaa tuo juttu ja heittäkää maksulliset turvaohjelmanne sinne minne kuuluukin:
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000009602377.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Linkissä kehuttu Avast toimii maksutta tietääkseni puhelimissa Androidissakin. En ole sitä koskaan käyttänyt. Onko kokemusta sen hyödyllisyydestä ja toimivuudesta ja mahdollisista mainoskaaoksesta kun sen hyväksyy? Tuleeko kuukauden jälkeen maksulliseksi?
Joku koukkuhan tuollaisissa ilmaissysteemeissä aina on.
Android ei tarvitse minkäänlaista torjuntaa. Ovat niissä jopa huijausta ja aiheuttavat enemmän ongelmia kuin todellista hyötyä. Avast on yksi sellainen mitä ei tietokoneisiinkaan kannata asentaa..
Lyhyt vastaus aloittajan kysymykseen: on ei tarvita.
Se on oma mielipiteeni ja perustuu kokemukseen ja vähäiseen faktatietoon.
Jos joku on eri mieltä voi kertoa syyt ja perustelut meille kaikille opiksi.