KEUHKOAHTAUTUMAA SAIRASTETTU

Anonyymi-ap

12 vuotta. Nyt saturaatiot laskeneet 80 pintaan. Mitään lisähappea ei ole annettu,ainoastaan uniapnelaite. Onko kokemuksia??

3

692

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni on diffuusiokapasiteetti luokkaa 30%. Jos tupakoinnin onnistun lopettamaan ja alkoholin käytön myös lopettamaan, on keuhkon siirto seuraava etappi. Lisähappea ei anneta kotikäyttöön ennen kuin on puoli vuotta tupakoimatta.
      Pirullinen sairaus tämä on, ei toivoa parantumisesta, mutta pahenemista voi ehkäistä omilla teoillaan.
      TSEMPPIÄ Sinulle ja muille kohtalotovereille

      • Anonyymi

        Minulla kanssa tuo diffuusiokapasiteetti luokkaa 30%. Fyysistä työtä tehnyt tähän päivään asti. Nyt ei enää hengityksen kulku anna mahdollisuutta jatkaa töissä. Mutta kuinkas nuo KELA ja työeläkeyhtiö asiaan suhtautuvat? Työkykyä jäljellä, ei sairaseläkkeelle. Kuntoutukseen ei pääse kun on sairas, lääketieteellinen kuntoutus etusijalla. Miten tässä edetä kun ei pääse ammatilliseen kuntoutukseen, kun pitää ensin hoitaa tuo sairaus pois? Eipä taida sairaus poistua ennen kuin henki lähtee.
        Todellakin TSEMPPIÄ kaikille kohtalotovereille. Odotetaan rauhassa, kyllä kohtalo korjaa aikanaan. Sitähän nuo viranomaiset viivyttelyillään odottaa, kun tarpeeksi pitkään pitävät valituskierteessä niin eipä tarvitse takautuvasti mitään maksaa.


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍑 ­­N­­y­m­­f­o­­m­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17873681n

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        > keuhkon siirto seuraava etappi <

        tehdäänkö sellainen kaikille , jos sellainen tarve ?
        no, varmaan yksityisellä puolella tekevätkin , mutta eihän sellaiseen rahoja ole ihan äkkiä ??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        > keuhkon siirto seuraava etappi <

        tehdäänkö sellainen kaikille , jos sellainen tarve ?
        no, varmaan yksityisellä puolella tekevätkin , mutta eihän sellaiseen rahoja ole ihan äkkiä ??

        Ei tehdä yksityisellä puolellakaan, kun niitä keuhkoja ei vain ole eikä saada mistään rahallakaan jokaiselle tupakoinnilla keuhkonsa pilanneelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tehdä yksityisellä puolellakaan, kun niitä keuhkoja ei vain ole eikä saada mistään rahallakaan jokaiselle tupakoinnilla keuhkonsa pilanneelle.

        On muistettava ettei kaikki johdu tupakoinnista vaan myös syöpälääkkeinä käytetään sellaisia aineita jotka johtavat keuhkoahtaumataudin syntyyn. Passivinen tupakointi on toinen josta seuraa keuhkoahtaumatauti ja lopulta toki myös se että itse tupakoi. 50-60- luvuilla syntyneet muistavat varmasti kuinka muksuina, teineinä ja aikuisina altistuivat kotonaan ja julkisissa tiloissa työpaikoillaankin tupakansavulle vaikkei itse polttaneet yhtäkään savuketta ja näin altistuivat tupakan aiheuttamille sairauksille tahtomattaan.

        Minusta on kohtuutonta ja väärin se että lääkärit syyllistävät jokaisen keuhko- oireista kärsivän koska on otettava huomioon minkälaisessa olosuhteissa ihmiset elivät tuolloin aikana jolloin tupakointi oli sallittua joka paikassa.
        Itse keuhko- ja sydänoireista kärsivänä ja tupakoinnin myöntävänä olen saanut tuntea tuo uskomattoman ilkeän ja häijyn syyllistämisen mikä keuhko- oireisiin ja keuhkosairauksiin liitetään.
        Jos aloitit 40 vuotiaana tupakoinnin ja poltit pari kolme vuotaa, pidit tauon ja aloitit uudestaan tai poltit satunnaisesti kesälomien aikaan, olet itse aiheuttanut sairautesi ja saamasi hoito on sieltä pimeimmästä päästä eli sinua ei edes tutkita. Eikä kysytä tupakoitiinko lapsuudenkodissasi tai altistuitko passiiviselle tupakoinnille vaan olet itse sairautesi aiheuttanut joten kärsi saasta sen mukaan, turha odottaa yhtään mitään.

        Olen törmännyt kuinka tietoja väärennetään omakantaan tupakoinnin aloituksesta, tupakoinnin kestosta jne.jotta ei tarvitsisi tehdä yhtään mitään mutta sen sijaan potilasta kohdellaan kuin saastaa...sen jälkeen kun saadaan pienikin viite siitä että potilas on itse tupakoinut joskus...
        Itse jouduin kotonani haistelemaan naapureitten tupakansavua vuosia sen jälkeen kun olin jo itse lopettanut satunnaisen tupakanpolton mikä tarkoitti todellakin kesälomatupakointia silloin tällöin.
        Eikä auttanut taloyhtiölle, isännöitsijälle puhumiset ja valittamiset, ei terveysviranomaisten puuttumiset ei mikään, sama jatkui, toinen seinänaapuri poltti sisätiloissa ja toiset naapurit parvekkeillaan joista kaikki savut tulivat sisälle omaan asuntooni. Jouduin muuttamaan pois mutta keuhko- oireet jäivät eikä apua tule mistään, kukaan ei tee yhtään mitään.
        Nyt asun savuttomassa talossa mutta sairaudet vain pahenevat...joten ei se toisten tupakointi ja tupakansavun leviäminen toisten asuntoihin ole mikään pikku juttu vaan todellinen terveysuhka. Keuhkoahtaumataudin saa myös passiivisen tupakoinnin kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      580
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe