Mitä öljyä ruostuneeseen pohjaan kannattaa ruiskuttaa

Anonyymi-ap

Auton pohja koloineen. Ei ole läpi ruostuneita kohtia vielä. Mikä öljy jota voi siististi hallitusti ruiskuttaa ei oikeastaan sumuttaa vaan pisara muodossa voi levittää suoraan pohjaan koskematta mitenkään autoon. Paineilma ruiskut sotkee ja ilma on täynnä öljysumua. Mutta öljy joka ei haisisi karmealta. Joku atf on hirveän hajuista kun juuri vaihdoin öljyt automaatti laatikkoon. Vai haihtuuko se haju pois?
Nyt on ehdolla sae 50 moottoriöljy mutta levitin uupuu joka menisi läpi tuolla sae 50 öljyllä ellette ehdota parempaa pysyvämpää.

11

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ennen vanhaan suosittiin ruiskuttamaan teräketjuöljyä pohjaan ja sitten sen päälle ajamaan pölisevälle hiekkatielle joka sitoo öljyn pohjaan paremmin.

      • Anonyymi

        Teräketjuöljy tahtoo peseytyä helposti pois vaikka on pölyä mukana ns sidosaineena.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Teräketjuöljy tahtoo peseytyä helposti pois vaikka on pölyä mukana ns sidosaineena.

        Eiköhän se ole ihan kaikkien öljyjen ominaisuus. Pitäisi olla jotain paksua ja sitkeää joka ei "sula" pois, mutta se taitaa olla sitten jo toinen juttu kuin tuo "ensiapu".


    • Anonyymi

      Teollisuudella on noita parempia tervoja, jotka ei heti haihdu pinnasta!😉

      • Anonyymi

        Mistäs sitä teollisuuden Terho saa ostaa?🤡


    • Anonyymi

      Älä ainakaan mitään alustamassaa käytä , mieluummin vaikka ompelukoneöljyä .

    • Anonyymi

      Massa tai mikä tahansa aine joka tekee kuoren ruosteen ja lian päälle vain pahentaa ruostumista.

    • Anonyymi

      Olen pärjännyt hyvin niillä kaupasta ostetuilla suihkepulloilla, millä olen
      käsitellyt pahemmin ruostuneet kohdat sekä kiveniskemäkohdat.
      Tietysti ensin teräsharjalla tai vstaavalla irtonaiset raavittava pois.
      Eli 12 eurolla siirtää ruostumista parilla vuodella.

    • Anonyymi

      parempi kun ei pohjaan koske kestää kauemmin kuin meettä ruosteseen jotain jotain suihkuttaa..

      • Anonyymi

        Jaa paljas ruosteinen pohja kestää paremmin kuin jos siinä olisi vaikka sae 30 moottoriöljyä ? Jotenkin eri mieltä kun autojen pohjia on nähnyt missä on pikkuinen hikoilu öljyvuoto ja on metrin matkalta paksussa töhnässä ja vieressä pohjaa missä ei ole öljy kerrosta niin siihen nojaan edes se SAEW30 öljyn ruikkimisen kuin ettei tee mitään. Kaikki öljyt on parempia kuin ei mitään on näppi tuntuma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      128
      4496
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      155
      3769
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3506
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      41
      2859
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1231
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe