Sairastanut diabetesta yli 20 vuotta, joista masennusta eri pituisina jaksoina vuodesta 2019. Tällä hetkellä toinen mielialalääke käytössä. Ensimmäinen toimii mainiosti paitsi, että ummetukseen ei auttanut mikään. Ei siis edes mitkään lääkkeet tai elintapojen muutokset. Nyt käytössä Voxra. Sama homma.
Tämän lääkkeen on sanottu vatsaystävällinen ja virallinen laihdutuslääkekin eli suoliston pitäisi toimia. Juon yli 4 litraa vettä päivän aikana ja yli 25g kuitua. Liikuntaa 6 kertaa viikossa. Sen lisäksi reseptillä ummetuslääkettä. Ei tule kuin papanoita tai lyhyinä pötköinä. Nykyinen lääke on vieläpä palauttanut ahdistuksen ja äksyilyn, mitä edellinen lääke ei aiheuttanut. Suunnittelen vaihtavani ahdistuksen vuoksi Brintellixiin. Tällä hetkellä lääkärin konsultaatio tulossa tämän viikon aikana.
Ilman mitään mielialalääkettä en jaksaisi hakea työpaikkaa, käydä lenkillä tai edes hoitaa joitakin arkiaskareita. Sen myötä arki tuntuu helpommalta. En kaipaa todellakaan entiseen elämään, jolloin masennustesti oli 19 pistettä ja nyt se on 13.
Onko mahdollista, että diabetes blokkaa suoliston täysin eikä siksi edes resepti ummetuslääkkeet toimisi?
Onko muilla diabeetikoilla samankaltaisia kokemuksia mielialalääkeiden kanssa, että kuvioihin on tullut krooninen ummetus?
Mielialalääkkeet, diabetes ja krooninen ummetus. Kokemuksia?
5
364
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla ei ole diabetestä, mutta aikoinaan käytin runsaasti lääkkeitä, sekä mieliala-, että psykoosilääkkeitä.
Lääkkeet aiheuttivat jatkuvaa ummetusta, oli kyseessä minkälainen tahansa lääkesekoitus.
Jouduin käyttämään jatkuvasti laksatiiveja, suolen sisältöä pehmentäviä valmisteita.
Onneksi niitä on paljon erilaisia, niin oli mahdollisuus löytää itselle sopiva valmiste.
Eli tuskin johtuu ummetukset siitä, että kärsii myös diabeteksestä, kyllä ne lääkkeet ummettavat ilmankin.- Anonyymi
Mulla laksatiivit eivät tehoa mihinkään, joten niistä on turhaan puhua mitään.
- Anonyymi
Korkea verensokeri voi myös aiheuttaa ummetusta tai pitkittyessään gastropareesia.
- Anonyymi
Googletin tuota jälkimmäistä ja täytyy sanoa, että alan epäillä tuota vaihtoehtoa hyvin vahvasti. Minulla ei juurikaan ollut ummetusta ennen lääkitystä, mutta nyt on. Se on yksi toinen syy miksi masennus tai edes ahdistus ei ole hävinnyt.
Miten tuollaista vaivaa hoidetaan?
Ainakin Voxralla on listattuna haittavaikutuksena ummetus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722