Ihmisvihamielinen kaupunki

Kaleva uutisoi kaupungin toimintaa: "Valkean edustan penkit pois­tet­tiin häi­riö­käyt­täy­ty­mi­sen ja tur­vat­to­muu­den vuoksi".

Jo pitkään, on kaupunkiarkkitehtuurissa ollut tavoitteena poistaa "ihmisroska" kaupunkikuvasta. Esimerkiksi, penkkeihin on keksitty keskikäsinoja, jonka tarkoitus on estää ihmistä makaamasta penkillä. Oulussa on päädytty tätäkin syvemmälle, estetään jopa istuminen.

Jos Oulun luottamus- ja virkajohdon mielestä, penkit luovat turvattomuutta, ei niiden poisto ole ratkaisu, vaan osa ongelmaa - Oulun ihmisvihamielisyyttä.
12487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuollaista tulee olemaan tulevaisuus ghetossa nimeltä Oulu. Vieläkö saadaan ampuma-aseet kaikille vapaasti, niin on niin Ämerikkaa että.

Äänestä
  • Vaiko Bagdadia sittenkin?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Vaiko Bagdadia sittenkin?

    Pedofiilikurdit pois Oulusta

    Äänestä

En koe ihmisvihamielisyydeksi tuota, vaan ennemminkin kyvyttömyydestä ratkaista tätä keskustan ongelmaa. Liian pitkälle päässyt , ja nyt kuvitellaan ääriratkaisuilla saatavan korjattua.

Tämä ongelma on ollut kaupunkilaisten tiedossa, ja valintana on ollut pysyä pois keskustan alueelta aina kuin mahdollista. Häiriköt ovat saaneet vallata kaupungin paraatipaikat aivan rauhassa. Päättäjiä ei ole kiinnostanut, ja tuskin ovat paikan päällä edes käyneet. Jos ovat käyneet, niin arkiaamuisin, jolloin tilanne näyttäkin hyvältä.

Äänestä
  • Ennen ne häiriöt oli vaan muualla.

    Äänestä

Penkit eivät luo turvattomuutta, vaan kahdella jalalla maleksivat ihmisperseet.

Äänestä

Ihan oikeen että ne pultsarit saa lähteä Kenttätielle örisemään.

Äänestä

Riikka Moilanen melkein ristiinnaulittiin muutama vuosi sitten, kun kehtasi nimittää näitä laitapuolen kulkijoita ihmisroskaksi. Nyt kaupungin viranhaltijat melkein toistavat samaa poistamalla penkit näiden ihmisten takia.

Äänestä

Tietynlainen sakki vetoaa kyllä oikeuksiinsa oleilla milloin missäkin, mutta velvollisuudet unohdetaan tyystin mitä tulee siisteyteen ja käyttäytymiseen. Parantamisen varaa noilla huudeilla taitaa edelleen riittää. Eipä sillä, aika harvoin tuossa seudulla tulee muutenkaan käytyä.

Äänestä

Tosi harkitsematonta on poistaa penkit Valkean edustalta.
Mihin vanhukset ja muut huonojalkaiset istahtavat levähtämään? Kyllä penkit kuuluvat kaupunkiin ja mitä tulee häiriöihmisiin niin eikö heille löydy muu vaihtoehto jostakin. Aina voi soittaa poliisit paikalle kun tulee häiriötä.
T. Huonojalkainen kesäturisti

Äänestä

Huumeiden ja alkoholin käyttäjät ovat ilmeisesti vallanneet jo Oulun, eivätkä enää valtaamassa. Ongelmat ovat hyvin pitkällä. Varmaan salattu ja suljettu silmät. Vaarallista touhua on. Jossain joku tapetaan vähän väliä.

Äänestä

Sittemmin, Kaleva kirjoitti uuden jutun aiheesta. Kaupunki muuttui idyllisemmäksi, kun osa kansalaisista poistettiin kaupunkikuvasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaleva uutisoi kaupungin toimintaa: "Valkean edustan penkit pois­tet­tiin häi­riö­käyt­täy­ty­mi­sen ja tur­vat­to­muu­den vuoksi".

Jo pitkään, on kaupunkiarkkitehtuurissa ollut tavoitteena poistaa "ihmisroska" kaupunkikuvasta. Esimerkiksi, penkkeihin on keksitty keskikäsinoja, jonka tarkoitus on estää ihmistä makaamasta penkillä. Oulussa on päädytty tätäkin syvemmälle, estetään jopa istuminen.

Jos Oulun luottamus- ja virkajohdon mielestä, penkit luovat turvattomuutta, ei niiden poisto ole ratkaisu, vaan osa ongelmaa - Oulun ihmisvihamielisyyttä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu