Joen ruoppaus

Anonyymi-ap

Olen koittanut etsiä tietoa asiasta, mutta en löydä.

Paikallisella pienellä joella on ruopattu peltoalueen keskellä jokea, suojapuusto on poistettu myös rannoilta, ja tehty sellainen siltarumpu, joka porrastaa joen niin, etteivät kalat ja muut eläjät pääse kulkemaan jokea luonnollisesti ylävirtaan, onko tämä aivan luvallista? Minusta ei, kun luonnonjoki kuitenkin on kyseessä.

3

1177

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruoppauksesta tulee tehdä paikalliselle Ely-keskukselle vähintäänkin ilmoitus 30 pv ennen toimenpidettä. Ruoppaus saattaa vaatia myös aluehallintoviraston lupaa.
      Ilmoituksen perusteella luvan tarve arvioidaan tapauskohtaisesti. Lupa vaaditaan, jos toimenpiteistä voi aiheutua haittaa esimerkiksi luonnolle ja kalakannoille. Asiasta säädetään vesilaissa.

      Joen ruoppauksen yhteydessä sitä haittaa aiheutuu satavarmasti jo pienenkin (muutama kymmenen kuutiota) ruoppauksen kohdalla. Eli kuvauksesi perusteella veikkaisin, että kyseessä on vesilain vastainen luvaton toimenpide. Yhteydenotto Ely-keskukseen lienee paikallaan.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🔞 ­­N­­­y­­m­­f­o­­­m­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17875508E

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Oletko käynyt Lemmenjoella, Saariselällä Kuivakurun - Kutturan kullankaivuun jokiuomissa, siellä näkyy mitä "luvallinen" luonnon tuhoaminen saa aikaan! Jokiuomat hävitetty ja kaikki kullan kaivajien romut jätetty luontoon!!!!!
      Tätä se on Suomessa mitä "luvalla" saa tehdä:):)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1008
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      876
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      75
      720
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      631
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe