Joen ruoppaus

Anonyymi-ap

Olen koittanut etsiä tietoa asiasta, mutta en löydä.

Paikallisella pienellä joella on ruopattu peltoalueen keskellä jokea, suojapuusto on poistettu myös rannoilta, ja tehty sellainen siltarumpu, joka porrastaa joen niin, etteivät kalat ja muut eläjät pääse kulkemaan jokea luonnollisesti ylävirtaan, onko tämä aivan luvallista? Minusta ei, kun luonnonjoki kuitenkin on kyseessä.

3

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruoppauksesta tulee tehdä paikalliselle Ely-keskukselle vähintäänkin ilmoitus 30 pv ennen toimenpidettä. Ruoppaus saattaa vaatia myös aluehallintoviraston lupaa.
      Ilmoituksen perusteella luvan tarve arvioidaan tapauskohtaisesti. Lupa vaaditaan, jos toimenpiteistä voi aiheutua haittaa esimerkiksi luonnolle ja kalakannoille. Asiasta säädetään vesilaissa.

      Joen ruoppauksen yhteydessä sitä haittaa aiheutuu satavarmasti jo pienenkin (muutama kymmenen kuutiota) ruoppauksen kohdalla. Eli kuvauksesi perusteella veikkaisin, että kyseessä on vesilain vastainen luvaton toimenpide. Yhteydenotto Ely-keskukseen lienee paikallaan.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🔞 ­­N­­­y­­m­­f­o­­­m­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17875508E

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Oletko käynyt Lemmenjoella, Saariselällä Kuivakurun - Kutturan kullankaivuun jokiuomissa, siellä näkyy mitä "luvallinen" luonnon tuhoaminen saa aikaan! Jokiuomat hävitetty ja kaikki kullan kaivajien romut jätetty luontoon!!!!!
      Tätä se on Suomessa mitä "luvalla" saa tehdä:):)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5313
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1371
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      752
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      747
    7. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      46
      744
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      736
    9. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      725
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      724
    Aihe