Minkähintaista ruokaa ja juomaa kaupoissa/ravintoloissa?
Oluet?/Viinat?
Kreikka hintataso???
7
2661
Vastaukset
- Kaisa
Rafla/kahvilasafka juomineen n. 10 egee, pastaruoat ja lasagnet paikoin jopa alle 4 euroo. Puolikkaan kossu n. 5 euroo, bacardi breezer kaupassa 1,60, 0,75 smirnoff ice 4 egee, cocistölkki 70 senttiä, 1/2 l colapullo 90 senttiä... Ruoka ns. turistien kaupoissa aika kallista, kandee ettii paikallisten marketti, sijaitsee yleensä kyllä hieman syrjällä keskustasta.
- Rhodokselta
Ravintoahintoja:
Kreikkalainen salaatti 3.5 euroa.
Moussaka 5.5 euroa.
Stifado tai pastitsio 6 euroa.
Spagetti Bolognese 5 euroa.
Souvlaki 6...7 euroa.
Pizzat noin 5 euroa.
Erilaiset kanapalikoita (kontopoulo) sisältävät sapuskat 7 egee.
Pippuripihvi yli 10 euroa.
Amstel-tuoppi (0.5l) noin 2 euroa, limut 1 euro.
Giropitta mukaan otettuna 1.7 ... 2 euroa. Giro-plate 5 euroa.
Tipit 10%.
Hinnat Rhodokselta, testattu viime viikolla! Hintataso vaihtelee hieman saarelta toiselle.- todella
paljon siitä missä ruokailee ja nautiskelee "nesteitä".
- Haarukoimalla
Sanoisin, että ruoka ja juoma ovat keskiarvoltaan kolmasosan tai jopa puolet halvempia kuin Suomessa. Muutama ruokalaji (esim. tuoremehut) ovat Suomen hinnoissa tai jopa kalliimpaa.
Turistikohteissa erehtyy monesti kalliisiin paikkoihinkin, mutta niin erehtyy joskus Suomessakin. Hintaerot näiden kalliiden paikkojen välillä ovat silti samat.- ravintoloita
Turistipaikoissa kannattaa vältellä ravintoloita, joissa on imelät sisäänheittäjät, ehkä suomeakin haastelevat.
Tai jos ruokalistoissa ulkosalla ei ole kaikkien ruokien tai esimerkikisi juomien hintoja näkyvissä.
Luottokortin kuva on tae kalliista turistipaikasta Kreikassa, edelleenkin. Samoin joskus kankaiset pöytäliinat.
Parasta olisi etsiytyä Kreikassa tavernoihin, joissa on paikallista väestöä syömässä, se ei vain hotellialueilla onnistu ;-( Ja paikallisethan syövät muutenkin pääasiassa vasta n. klo 22 ... 24, lapset mukanaan! Tuohon aikaan pyrin itsekin syömään Kreikassa, kokemus on ihan toisenlainen kuin vaikka klo 18! - Rhodoksella
ravintoloita kirjoitti:
Turistipaikoissa kannattaa vältellä ravintoloita, joissa on imelät sisäänheittäjät, ehkä suomeakin haastelevat.
Tai jos ruokalistoissa ulkosalla ei ole kaikkien ruokien tai esimerkikisi juomien hintoja näkyvissä.
Luottokortin kuva on tae kalliista turistipaikasta Kreikassa, edelleenkin. Samoin joskus kankaiset pöytäliinat.
Parasta olisi etsiytyä Kreikassa tavernoihin, joissa on paikallista väestöä syömässä, se ei vain hotellialueilla onnistu ;-( Ja paikallisethan syövät muutenkin pääasiassa vasta n. klo 22 ... 24, lapset mukanaan! Tuohon aikaan pyrin itsekin syömään Kreikassa, kokemus on ihan toisenlainen kuin vaikka klo 18!löytyy niitä paikallisten ruokamestoja, siis kysymykseen tulisi paikat mitkä ovat lähellä kaupunkia, koska minä majoitus aivan kärkeen sinne mennessäni.
- hyvä taverna
Rhodoksella kirjoitti:
löytyy niitä paikallisten ruokamestoja, siis kysymykseen tulisi paikat mitkä ovat lähellä kaupunkia, koska minä majoitus aivan kärkeen sinne mennessäni.
Tavernan nimeä en muista, mutta on katolisen kirkon melkein vieressä. Tässä linkki hyvään Rodoksen kaupungin karttaan:
http://www.vavypoika.com/uploads/images/RODOKSEN KAUPUNGIN KARTTA.jpg
Demis ja Albatrossi on tolla Papanikolau kadulla. Käänny Kathopouli kadulle (hyvin pieni sivukatu, siinä on sellainen käyttämätön hotelli kulmauksessa) siitä sitten suoraan eteenpäin ja taverna on ekassa risteyksessä.
Taverna on sellainen yhden perheen ylläpitämä. Siellä käy sekä paikallisia että jonkun verran turisteja. Siellä ruoka on sellaista kreikkalaista "kotiruokaa". Ainakin vielä viime vuonna mummo teki ruuat. Suosittelen lämpimästi!
Itsekin aion siellä ruokailla kun menen heinä-elokuun vaihteessa kahdeksi viikoksi Rodolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078