Mikä merkitys on tuolla L-mallisella mustalla "väkäsellä" joka näkyy tähtäinkuvassa objektiivin aukkolukemien "päällä"?
Isäni filmikamera
8
295
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäys....tuossa samassa kuvassa näkyy myös viisari, todennäköisesti valotusmittarin viisari? Olenko oikeassa?
Kamera on Konica TC-X DX
Kuinka tuon väkäsen ja viisarin tulee olla että kuva edes jotenkin oikein valottuu?- Anonyymi
Täältä löydät vastauksen:
https://cameramanuals.org/konica/konica_tc-x-english.pdf
Manuaali löytyy myös muunkielisinä:
https://www.butkus.org/chinon/konica/konica_tc-x/konica_tc-x.htm
- Anonyymi
Ei taida kukaan en tuota tietää kun eletään jo syvällä digikuvaus aikaa.
- Anonyymi
Netistä löytyy kyllä enklanninkielinen manuaali. Minusta tuossa on automaattivalotus mahdolinen. Automatic exposure system AE.
- Anonyymi
Sen tiedän ettei tässä ole automaattivalotusmahdollisuutta. Katsoitkohan oikeaa kameraa? Tässä kaksi sormiparistoja vain siksi että valotusmittari toimii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen tiedän ettei tässä ole automaattivalotusmahdollisuutta. Katsoitkohan oikeaa kameraa? Tässä kaksi sormiparistoja vain siksi että valotusmittari toimii.
Sorry...siis automaattinen valotus on mutta kysyinkin tuota mustaa väkästä joka näkyy etsinkuvassa vasemmassa laidassa, mikä sen tarkoitus on?
Ja ...kun otan kuvaa, sommittelun ja tähtäilen kohdetta niin jos valotusmittarin viisari on vaikkapa aukko numeron 8 kohdalla niin pitääkö minun valita objektiivista aukko 8? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sorry...siis automaattinen valotus on mutta kysyinkin tuota mustaa väkästä joka näkyy etsinkuvassa vasemmassa laidassa, mikä sen tarkoitus on?
Ja ...kun otan kuvaa, sommittelun ja tähtäilen kohdetta niin jos valotusmittarin viisari on vaikkapa aukko numeron 8 kohdalla niin pitääkö minun valita objektiivista aukko 8?Muistaakseni kyllä, jos kuaat manuaalisesti. Kameran ollessa auto-asennossa kamera itse valitsee näyttämänsä aukon.
Kameran automaattivalotus on ovelan yksinkertainen. Valotusmittari säätää myös aukon.
Kun laukaisin painetaan puoliväliin lukkiutuu viisari ja samalla himmennin viisarin näyttämälle arvolle. Täysin mekaaninen siis.
- Anonyymi
Selkis! Sehän on alivalotuksen rajamerkki/alue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja4163245Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1341810Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan211580Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481430- 881200
Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta341161Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa651156En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm821084Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1551030Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar209940