Mikä merkitys on tuolla L-mallisella mustalla "väkäsellä" joka näkyy tähtäinkuvassa objektiivin aukkolukemien "päällä"?
Isäni filmikamera
8
302
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäys....tuossa samassa kuvassa näkyy myös viisari, todennäköisesti valotusmittarin viisari? Olenko oikeassa?
Kamera on Konica TC-X DX
Kuinka tuon väkäsen ja viisarin tulee olla että kuva edes jotenkin oikein valottuu?- Anonyymi
Täältä löydät vastauksen:
https://cameramanuals.org/konica/konica_tc-x-english.pdf
Manuaali löytyy myös muunkielisinä:
https://www.butkus.org/chinon/konica/konica_tc-x/konica_tc-x.htm
- Anonyymi
Ei taida kukaan en tuota tietää kun eletään jo syvällä digikuvaus aikaa.
- Anonyymi
Netistä löytyy kyllä enklanninkielinen manuaali. Minusta tuossa on automaattivalotus mahdolinen. Automatic exposure system AE.
- Anonyymi
Sen tiedän ettei tässä ole automaattivalotusmahdollisuutta. Katsoitkohan oikeaa kameraa? Tässä kaksi sormiparistoja vain siksi että valotusmittari toimii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen tiedän ettei tässä ole automaattivalotusmahdollisuutta. Katsoitkohan oikeaa kameraa? Tässä kaksi sormiparistoja vain siksi että valotusmittari toimii.
Sorry...siis automaattinen valotus on mutta kysyinkin tuota mustaa väkästä joka näkyy etsinkuvassa vasemmassa laidassa, mikä sen tarkoitus on?
Ja ...kun otan kuvaa, sommittelun ja tähtäilen kohdetta niin jos valotusmittarin viisari on vaikkapa aukko numeron 8 kohdalla niin pitääkö minun valita objektiivista aukko 8? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sorry...siis automaattinen valotus on mutta kysyinkin tuota mustaa väkästä joka näkyy etsinkuvassa vasemmassa laidassa, mikä sen tarkoitus on?
Ja ...kun otan kuvaa, sommittelun ja tähtäilen kohdetta niin jos valotusmittarin viisari on vaikkapa aukko numeron 8 kohdalla niin pitääkö minun valita objektiivista aukko 8?Muistaakseni kyllä, jos kuaat manuaalisesti. Kameran ollessa auto-asennossa kamera itse valitsee näyttämänsä aukon.
Kameran automaattivalotus on ovelan yksinkertainen. Valotusmittari säätää myös aukon.
Kun laukaisin painetaan puoliväliin lukkiutuu viisari ja samalla himmennin viisarin näyttämälle arvolle. Täysin mekaaninen siis.
- Anonyymi
Selkis! Sehän on alivalotuksen rajamerkki/alue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801937
- 1241620
- 1321176
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161111- 351046
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848